Մոսկվան ողջունում է 5 հայ ռազմագերիներին ազատ արձակելու Բաքվի քայլը: Հուսով ենք, որ ձերբակալվածներին վերադարձնելու գործընթացը կշարունակվի: Այս մասին հայտարարել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան։
«Ընդհանուր առմամբ, այդ թվում Ռուսաստանի միջնորդական ջանքերի շնորհիվ 2020 թվականի դեկտեմբերից փոխանակվել է 112 կալանավոր՝ 105 հոգի վերադարձել է Հայաստան, 17 մարդ՝ Ադրբեջան: Մենք մտադիր ենք շարունակել աջակցել Բաքվի եւ Երեւանի միջեւ հարաբերությունների կարգավորմանը՝ բոլոր ուղղություններով»,- նշել է նա:
Ինչպես արդեն հաղորդվել էր, հոկտեմբերի 19-ին Ադրբեջանից հայրենիք է վերադարձել 5 հայ ռազմագերի: Նրանք են՝ Մելս Համբարդանյանը, Ռաֆիկ Կարապետյանը, Ժորա Մանուկյանը, Հովսեփ Մանուկյանը, Սեդրակ Սողոմոնյանը: Զինծառայողներին բերել է Ռուսաստանի Օդատիեզերական ուժերի ինքնաթիռը:
Բաքվում պահվող ՀՀ քաղաքացիներին վերադարձնելու գործընթացը տեղի է ունեցել ռուսական խաղաղապահ զորախմբի նախկին հրամանատար, գեներալ Ռուստամ Մուրադովի մասնակցությամբ: Այս բոլոր գերիները հուլիսին Բաքվում դատապարտվել էին 6 տարվա ազատազրկման:

Moscow welcomes Baku’s act of releasing five Armenian prisoners of war and hopes the process of returning the detainees continues, Spokesperson for the Ministry of Foreign Affairs of the Russian Federation Maria Zakharova said today.
“Overall, 112 detainees have been exchanged through the mediation efforts of Russia since December 2020 (105 detainees have been returned to Armenia, 17 detainees have been returned to Azerbaijan). We plan to continue to support the normalization of relations between Baku and Yerevan in all directions,” she added.
As already reported, on October 19, five Armenian prisoners of war, including Mels Ambardanyan, Rafik Karapetyan, Zhora Manukyan, Hovsep Manukyan and Sedrak Soghomonyan, returned from Azerbaijan to Armenia via the plane of the Russian Air Space Forces.
The citizens of Armenia were returned with the participation of former commander of the Russian peacekeeping contingent, army general Rustam Muradov. All these captives were sentenced to six years in prison in Baku in July of this year.