Մոսկվան ողջունում է 5 հայ ռազմագերիներին ազատ արձակելու Բաքվի քայլը: Հուսով ենք, որ ձերբակալվածներին վերադարձնելու գործընթացը կշարունակվի: Այս մասին հայտարարել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան։
«Ընդհանուր առմամբ, այդ թվում Ռուսաստանի միջնորդական ջանքերի շնորհիվ 2020 թվականի դեկտեմբերից փոխանակվել է 112 կալանավոր՝ 105 հոգի վերադարձել է Հայաստան, 17 մարդ՝ Ադրբեջան: Մենք մտադիր ենք շարունակել աջակցել Բաքվի եւ Երեւանի միջեւ հարաբերությունների կարգավորմանը՝ բոլոր ուղղություններով»,- նշել է նա:
Ինչպես արդեն հաղորդվել էր, հոկտեմբերի 19-ին Ադրբեջանից հայրենիք է վերադարձել 5 հայ ռազմագերի: Նրանք են՝ Մելս Համբարդանյանը, Ռաֆիկ Կարապետյանը, Ժորա Մանուկյանը, Հովսեփ Մանուկյանը, Սեդրակ Սողոմոնյանը: Զինծառայողներին բերել է Ռուսաստանի Օդատիեզերական ուժերի ինքնաթիռը:
Բաքվում պահվող ՀՀ քաղաքացիներին վերադարձնելու գործընթացը տեղի է ունեցել ռուսական խաղաղապահ զորախմբի նախկին հրամանատար, գեներալ Ռուստամ Մուրադովի մասնակցությամբ: Այս բոլոր գերիները հուլիսին Բաքվում դատապարտվել էին 6 տարվա ազատազրկման:

Москва приветствует шаг Баку по освобождению 5 армянских военнопленных. Мы надеемся, что процесс возвращения задержанных продолжится. Об этом заявила официальный представитель МИД РФ Мария Захарова.
«В общей сложности, в том числе благодаря российским посредническим усилиям, с декабря 2020 года произведен обмен 112 удерживаемыми лицами: в Армению вернулись 105 человек, в Азербайджан – 17. Мы намерены и дальше продолжать оказывать содействие нормализации отношений Баку и Еревана по всем трекам», - отметила она.
Как сообщалось ранее, 19 октября из Азербайджана на родину вернулись 5 армянских военнопленных. В их числе Мелс Амбарданян, Рафик Карапетян, Жора Манукян, Овсеп Манукян, Седрак Согомонян. Военнослужащих доставил самолет Воздушно-космических сил России.
Процесс возвращения удерживаемых в Баку армянских граждан прошел при участии бывшего командующего российским миротворческим контингентом генерала Рустама Мурадова. Все указанные пленные в июле были приговорены в Баку к 6 годам тюремного заключения.