Մոսկվայում հոկտեմբերի 21-22-ն անցկացվող Միջազգային մաքսային ֆորումի շրջանակում այսօր Հայաստանի Հանրապետության պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահ Ռուստամ Բադասյանը հանդիպել է Իրանի Իսլամական Հանրապետության մաքսային ծառայության ղեկավար Մեհդի Միրաշրաֆիի հետ։
ՀՀ ՊԵԿ տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնից NEWS.am-ին հայտնում են, որ հանդիպման ընթացքում կարևորվել են Մեղրիի սահմանային անցակետի վերակառուցմանն ու արդիականացմանը, ինչպես նաև Մեղրի-Նորդուզ անցակետերի միջև տրանսպորտային հոսքերի բարելավմանը միտված աշխատանքները։
Հիշեցնենք, որ 2020թ․ փետրվարի 7-ին Մեղրիի սահմանային անցակետի արդիականացման և ընդլայնման նպատակով Հայաստանի Հանրապետության ու Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկի միջև ստորագրվել են «Մեղրիի սահմանային անցակետի ծրագիր» վարկային և դրամաշնորհային համաձայնագրերը` ՀՀ ֆինանսների նախարարության ու Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկի հայաստանյան գրասենյակի կողմից:
Ծրագրի նպատակն է ֆինանսավորել Հայաստանի Հանրապետության պետական սահմանի Մեղրիի անցման կետի վերակառուցումն ու արդիականացումը, որը պայմանավորված է տարեցտարի տվյալ անցակետով անձանց և ապրանքներ փոխադրող տրանսպորտային միջոցների հոսքերի աճով։ Մեղրիի անցման կետի արդիականացումը կնպաստի նաև «Հյուսիս-հարավ» տրանսպորտային միջանցքի ակտիվացմանը և կխթանի վերջինով տարանցիկ փոխադրումները:

Chairman of the State Revenue Committee of Armenia Rustam Badasyan today met with Head of the Islamic Republic of Iran Customs Administration Mehdi Mir-Ashrafi on the sidelines of the International Customs Forum taking place on October 21-22 in Moscow.
As reported the Department of Information and Public Relations of the State Revenue Committee of Armenia, during the meeting, the parties attached importance to the activities for reconstruction and modernization of the Meghri border checkpoint, as well as for improvement of the transport flows between the border checkpoints of Meghri and Norduz.
On February 7, 2020, the Republic of Armenia and the European Bank for Reconstruction and Development signed the “Meghri Border Checkpoint Program” loan and grant agreements for modernization and expansion of the Meghri border checkpoint.
The aim of the Program is to provide funding for reconstruction and modernization of the Meghri border checkpoint on the state border of Armenia due to the growth of flows of vehicles transporting people and goods through the particular border checkpoint. Modernization of the Meghri border checkpoint will also help intensify the North-South transport corridor and will promote transit transfers through the corridor.