Ճապոնիայի հարավային Օկինավա կղզու ափամերձ գոտիները ծածկվել են պեմզայի շերտով՝ Օգասավարա արշիպելագում ստորջրյա հրաբխի ակտիվության պատճառով, հաղորդում է NHK-ն։
Պեմզայի մեծ կուտակումներ են գրանցվել Օկինավայի առնվազն յոթ տարբեր շրջաններում: Դա վերաբերում է նաեւ կղզու հյուսիսում գտնվող առողջարանային շրջանների լողափերին: Որոշ ծովածոցերում ափամերձ ջրերում պեմզայի շերտը հասնում է 15 սմ հաստության։
Բացի այդ, շատ ձկնաբուծական կոոպերատիվներ վնասներ են կրել: Ձկների մեծ մասը սատկել է թունավորման հետեւանքով: Օկինավայի իշխանությունները մտադիր են դիմել Ճապոնիայի կառավարության ֆինանսական օգնությանը՝ ափամերձ գոտիները հրաբխային նյութերից մաքրելու համար։
Լայնամասշտաբ աղետի պատճառը ստորջրյա հրաբխի ժայթքումն է, որը տեղի էր ունեցել օգոստոսին Խաղաղ օվկիանոսի Օգասավարա կղզիների մոտ՝ Տոկիոյից 1.2 հազար կմ հարավ։ Այն ամենամեծն է դարձել  Ճապոնիայում 1914 թվականից ի վեր, երբ Կյուսյու կղզում ժայթքեց Սակուրաջիմա հրաբուխը։ Ներկայիս ժայթքման արդյունքում, ըստ մասնագետների, ջրի մեջ է հայտնվել 300 միլիոնից մինչեւ 1 միլիարդ տոննա մագմա։

Прибрежные зоны на южном японском острове Окинава покрылись слоем пемзы из-за активности подводного вулкана в районе архипелага Огасавара, сообщил телеканал NHK.
Крупные скопления пемзы зафиксированы по меньшей мере в семи различных районах Окинавы. В том числе это касается пляжей в курортных зонах на севере острова. В некоторых бухтах слой пемзы в воде у берега достигает толщины 15 см.
Помимо этого, ущерб понесли многие кооперативы, которые занимаются разведением рыбы. Большая часть особей погибла из-за того, что пемза попала к ним в желудок. Власти Окинавы намерены обратиться к правительству Японии за финансовой помощью с целью очистки прибрежных зон от вулканического материала.
Причиной масштабного бедствия стало извержение подводного вулкана, которое произошло в августе в районе островов Огасавара в Тихом океане в 1,2 тыс. км к югу от Токио. Оно стало самым крупным в Японии с 1914 года, когда на острове Кюсю извергался вулкан Сакурадзима. В результате нынешнего извержения, по оценке специалистов, в воду попало от 300 млн до 1 млрд тонн магмы.