Facebook-ը Ղազախստանի կառավարությանը բովանդակության մասին իր հաշվետվության համակարգին հասանելիություն է տրամադրել այն բանից հետո, երբ երկիրը սպառնացել է արգելափակել սոցիալական ցանցը միլիոնավոր տեղական օգտատերերի համար, հաղորդում է Reuters-ը:
Ղազախստանի կառավարությունը եւ Facebook-ը համատեղ հայտարարել են, որ համաձայնագիրը կհեշտացնի այն բովանդակության հեռացման գործընթացը, որը Ղազախստանն անօրինական է համարում։
Խորհրդարանը սեպտեմբերին սկսել է աշխատել օրինագծի վրա, որը թույլ կտա կառավարությանը արգելափակել սոցիալական ցանցերը եւ հաղորդագրությունների փոխանակման հավելվածները, եթե դրանց մշակողները գրասենյակներ չբացեն երկրում եւ չնշանակեն ղեկավարներ, ովքեր անձամբ պատասխանատվություն կկրեն կառավարության բողոքները դիտարկելու համար:
Օրինագիծը մշակողներից պատգամավոր Այդոս Սարիմը ֆեյսբուքյան իր էջում հայտնել է, որ օրենքը ճանապարհ է բացել տեխնոլոգիական հսկաների հետ բանակցությունների համար, եւ այժմ իշխանությունները պատրաստ են մեղմացնել դրա դրույթները։
Նուրսուլթանի եւ սոցիալական ցանցի միջեւ համաձայնագրի համաձայն՝ «Facebook-ը Ղազախստանին տրամադրել է ուղղակի եւ բացառիկ մուտք դեպի Բովանդակության հաշվետվության համակարգ (CRS), որը կարող է օգնել կառավարությանը հայտնել այն բովանդակության մասին, որը կխախտի Facebook-ի բովանդակության համաշխարհային քաղաքականությունը եւ Ղազախստանի օրենսդրությունը»,- ասված է կողմերի համատեղ հայտարարության մեջ:
Հայտարարության մեջ մեջբերվում են Facebook-ի հանրային քաղաքականության տարածաշրջանային տնօրեն Ջորջ Չենի խոսքերը, ով ասել է, թե ընկերությունը հուսով է, որ այս միջոցը կօգնի կառավարությանը ավելի լավ եւ արդյունավետ պայքարել վնասակար բովանդակության դեմ: Նա ասել է, որ ընկերությունն աշխատում է Ղազախստանի հետ, մասնավորապես՝ «երեխաների առցանց անվտանգության» ուղղությամբ։
Կառավարությունը հայտարարել է, որ Ղազախստանում Facebook-ի առնվազն 3,2 միլիոն օգտատեր կա: Ավելի տարածված են Meta Platforms-ի այլ հավելվածներ, ինչպիսիք են Instagram-ը եւ WhatsApp-ը:

Facebook предоставила правительству Казахстана доступ к своей системе отчетности о контенте после того, как страна пригрозила заблокировать социальную сеть для миллионов местных пользователей, передает Reuters.
Правительство Казахстана и Facebook выступили с совместным заявлением о том, что соглашение, упростит процесс удаления контента, который Казахстан считает незаконным.
Парламент в сентябре начал работу над законопроектом, который позволит правительству блокировать социальные сети и приложения для обмена сообщениями, если их разработчики не откроют офисы в стране и не назначат руководителей, лично ответственных за рассмотрение жалоб властей.
Депутат Айдос Сарым, один из разработчиков законопроекта, заявил на своей странице в Facebook, что закон открыл путь к переговорам с технологическими гигантами, и теперь власти готовы смягчить его положения.
В соответствии с соглашением между Нур-Султаном и соцсетью, «Facebook предоставил Казахстану прямой и эксклюзивный доступ к «Системе отчетности по контенту»(CRS),которая может помочь правительству сообщать о контенте, который может нарушать глобальную политику в отношении контента Facebook и местного законодательства Казахстана», - говорится в совместном заявлении сторон.
В заявлении цитируется директор региональной общественной политики Facebook Джордж Чен, который сказал, что компания надеется, что эта мера поможет правительству более эффективно и действенно бороться с вредоносным контентом. Он сказал, что компания работает с Казахстаном, в частности, над «онлайн-безопасностью для детей».
Правительство заявило, что в Казахстане насчитывается не менее 3,2 миллиона пользователей Facebook. Еще более популярны другие приложения Meta Platforms, такие как Instagram и WhatsApp.