Հայաստանի ԱԳՆ-ն ղարաբաղյան հիմնախնդրի կարգավորման վերաբերյալ Եվրամիության եւ Հայաստանի միջեւ Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի CEPA վերանայման հարց չի բարձրացրել։ Այս մասին նոյեմբերի 25-ին կայացած քննարկման ժամանակ ասաց ՀՀ ԱԳՆ Եվրոպական հարցերի վարչության ղեկավար Ստեփան Մանվելյանը։
Նա հիշեցրեց, որ CEPA-ի մասով արտաքին գործերի նախարարության գործառույթները ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման հարցը, ահաբեկչության դեմ պայքարն եւ ռեադմիսիան են:
Դոկտրինալ առումով ցանկացած փաստաթուղթ, նրա խոսքով, կարող է փոփոխվել կողմերի պատրաստ լինելու դեպքում:
«2017 թվականին, երբ փաստաթուղթը ստորագրվեց, ձեւակերպումը շատ հստակ էր եւ բխում էր ԵՄ-ի եւ Հայաստանի դիրքորոշումից, որ հակամարտությունը պետք է լուծվի փաստաթղթերի հիման վրա, որոնք հղումներ են պարունակում ԵԱՀԿ եզրափակիչ ակտին, ՄԱԿ-ի կանոնադրությանը եւ տարածքային ամբողջականության, ուժի չկիրառման եւ ժողովուրդների ինքնորոշման իրավունքի սկզբունքներին։ Մեր մոտեցումը չի փոխվել, սկզբունքները պետք է ամրագրվեն եւ հիմնվեն դրա վրա։ Այն ժամանակ դա այն էր, ինչ Հայաստանը ցանկանում էր ամրագրել, եւ այն, ինչ համաձայնեցված էր ԵՄ-ի հետ։ Կողմերից յուրաքանչյուրը կարող է իր անհամաձայնությունը կամ փաստաթուղթը վերանայելու ցանկություն հայտնել: Պետք է գնահատել՝ արդյոք մեր շահերից է բխում այդ հարցի բարձրացումը»,- ասաց Ստեփան Մանվելյանը։
Ինչ վերաբերում է ԵՄ-ի եւ Ադրբեջանի հարաբերություններին, եթե կողմերից մեկը Եվրամիությունն է, ապա, նրա կարծիքով, հակամարտությունն ուժի կիրառմամբ լուծելու մեխանիզմ լինել չի կարող:
«Կամրագրվի հակամարտության խաղաղ կարգավորման սկզբունքը, կամ կլինի միայն տարածքային ամբողջականության սկզբունքը, կամ կլինի ժողովուրդների ինքնորոշման իրավունքի սկզբունքը, թե ոչ` այդ ամենը գտնվում է կողմերի շահերի հարթության մեջ։ Փաստաթուղթը մեզ հասանելի չէ։ Բայց մենք պետք ապավինենք ԵՄ-ի հետեւողականությանը ղարաբաղյան հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման հարցում իր դիրքորոշման մեջ։ Եթե ​​նույնիսկ այդ սկզբունքը ամրագրված չէ փաստաթղթում, ապա այն ամեն դեպքում պարտադիր է իրականացման համար։ Միջազգային իրավունքի համաձայն՝ այս սկզբունքը չի կարող վերանայվել կամ խախտվել։ ԵՄ երկրների ճնշող մեծամասնությունն այնպիսի մոտեցում չունի, որ ղարաբաղյան հակամարտությունը կարգավորված է։ Հակառակը, կա մոտեցում, որ հակամարտությունը չի լուծվել, եւ այն դեռ պետք է լուծվի»,- եզրափակեց ՀՀ ԱԳՆ ներկայացուցիչը։

МИД Армении не поднимал вопрос о пересмотре Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве между Европейским союзом и Арменией (CEPA) по части урегулирования карабахского вопроса. Об этом во время обсуждения 25 ноября заявил начальник управления по делам Европы Министерства иностранных дел Армении Степан Манвелян.
Он напомнил, что в функции МИД по части CEPA входят вопрос урегулирования карабахского конфликта, борьба с терроризмом, реадмиссия.
Доктринально любой документ, по его словам, может быть изменен при готовности сторон.
«В 2017 году, когда подписывался документ, формулировка была очень четкой и исходила из позиции ЕС и Армении о том, что конфликт должен быть урегулирован на основе документов, где есть ссылки на заключительный акт ОБСЕ, Устав ООН и на принципы территориальной целостности, неприменения силы и права народов на самоопределение.
Наш подход не изменился, принципы должны быть зафиксированы и основаны на этом.
Тогда это было то, что Армения хотела видеть зафиксированным, и то, что было согласовано с ЕС. Каждая из сторон может выразить свое несогласие или желание пересмотреть документ. Нужно оценить, исходит ли из наших интересов поднимать этот вопрос», - отметил Степан Манвелян.
Что касается отношений ЕС и Азербайджана, то если одна из сторон - это Европейский союз, то там, по его мнению, не может быть механизма урегулирования конфликта путем применения силы.
«Будет зафиксирован принцип мирного урегулирования конфликта, или будет только принцип территориальной целостности, или будет принцип права народов на самоопределение или нет – все это находится в плоскости интересов сторон. Документ нам недоступен. Но мы должны надеяться на последовательность ЕС в его позиции касательно мирного урегулирования карабахского конфликта. Даже если этот принцип не будет зафиксирован в документе, то он в любом случае обязателен для выполнения. По международному праву этот принцип не может быть пересмотрен или нарушен. У подавляющего числа стран ЕС нет такого подхода, что карабахский конфликт урегулирован. Наоборот, есть подход, что конфликт не урегулирован, и его еще предстоит урегулировать», - заключил представитель МИД Армении.