«Անկախ դիտորդ» դիտորդական առաքելությունը հայտարարություն է տարածել՝ ՏԻՄ ընտրություններում 12:00-ի դրությամբ դիտարկման արդյունքների վերաբերյալ:
«Անկախ դիտորդ» դիտորդական առաքելությունը 2021 թ. դեկտեմբերի 5-ի առավոտյան 7:00-ից սկսած դիտարկում է Արագածոտնի, Արարատի, Արմավիրի, Գեղարքունիքի, Լոռու, Կոտայքի, Շիրակի, Վայոց ձորի և Տավուշի մարզի 36 համայնքներում համամասնական ընտրակարգով անցկացվող տեղական ինքնակառավարման մարմինների ընտրությունները։
Ընտրությունների ընթացքին հետևում են առաքելության շուրջ 390 դիտորդներ։ Դիտորդները տեղաբաշխված են հունիսի 20-ի ԱԺ ընտրությունների քվեարկության ընթացքում ընտրական տարբեր վարք դրսևորած տեղամասերում, ինչպես նաև այցելում են մյուս տեղամասերը և շրջագայության միջոցով դիտարկում համայնքներում ընդհանուր մթնոլորտն ու իրավիճակը: Շրջիկ դիտորդական խմբերը դիտարկել են նաև հանձնաժողովի նիստը լրացուցիչ տեղամասերում։
Ստորև ներկայացնում ենք 168 տեղամասերում հանձնաժողովների նիստի դիտարկման ժամանակահատվածի վիճակագրական արդյունքները և մինչև ժամը 12:00-ն առաքելության իրավաբանների և շրջիկ խմբերի կողմից արձանագրված միջադեպերը:
Այսպես, հանձնաժողովի նիստի ընթացքում դիտարկված 168 տեղամասային կենտրոններից 9-ում ՏԸՀ նիստը նախատեսված 7։00-ի փոխարեն մեկնարկել է 10-20 րոպե ուշացումով՝ հանձնաժողովի անդամների ուշացման և դրա հետևանքով քվորում չլինելու պատճառով։
Դիտարկված 168 տեղամասային կենտրոններից 4-ում քվեարկության սենյակը գտնվել է նկուղում, իսկ 15-ի դեպքում՝ 2-րդ հարկում:
24 տեղամասային կենտրոններ գնահատվել են որպես բացարձակապես ոչ մատչելի, աստիճաններով մուտքի դեպքում չեն ունեցել թեքահարթակ և լայն մուտք, իսկ քվեարկության սենյակում և քվեախցիկում հնարավոր չի եղել ազատորեն տեղաշարժվել:
Տեսողության խնդիրներ ունեցող անձանց ինքնուրույն քվեարկության համար նախատեսված որևէ հատուկ միջոց առկա չէ դիտարկված տեղամասերից 19-ում։ 10 քվեասենյակում լուսավորությունը գնահատվել է ոչ բավարար։
Դիտարկված տեղամասերից 8-ում հանձնաժողովի գործառույթները վիճակահանությամբ չեն բաշխվել, մեկ դեպքում վիճակահանությունն իրականացվել է միայն մեկ հերթափոխի համար, մեկ այլ դեպքում՝ վիճակահանությունն իրականացվել է նախորդ օրը:
7 տեղամասերում քվեախցիկները տեղադրված են եղել պատից 1 մետրից պակաս հեռավորության վրա կամ քվեախցիկների հետևում եղել է բաց տարածք, որից հնարավոր է բացահայտել ընտրողի քվեարկությունը:
4 տեղամասերում արձանագրվել է քվեասենյակում ներկա գտնվելու իրավունք չունեցող ոստիկանի ներկայություն․ 5 տեղամասերում գրանցվել են միևնույն կուսակցության մեկից ավելի վստահված անձինք:
Դիտարկված տեղամասերից միայն 15-ում ներկայացված չեն եղել առաջադրվող ուժերից որևէ մեկի վստահված անձինք:
Ուշագրավ է, որ 4 ընտրատեղամասերում քվեաթերթիկների թիվը պակաս է եղել ընտրողների թվից: Քվեաթերթիկը քվեասենյակից դուրս բերելու դեպք արձանագրվել է 2 ընտրատեղամասերում:
«Անկախ դիտորդը» շարունակում է հետևել ընտրությունների ընթացքին տեղամասերում դիտորդների և շրջիկ դիտորդական խմբերի միջոցով:

Наблюдательская миссия «Независимый наблюдатель»  с 7 часов утра 5 декабря проводит мониторинг  выборов  в органы местного самоуправления в 36 общинах семи областей Армении.
За ходом выборов следят около 390 наблюдателей миссии. Ниже представлены статистические результаты мониторинга комиссий на 168 участках, инциденты, зафиксированные юристами  и выездными группами до 12:00.
Таким образом, на 9 из 168 избирательных участков, заседание избирательной комиссии началось с опозданием на 10-20 минут вместо запланированных 7:00 из-за опоздания членов комиссии и, как следствие, отсутствия кворума.
На 4 из 168 избирательных участков комнаты для голосования находились в подвале, а в 15 случаях - на 2-м этаже.
24 избирательных участка были признаны неподходящими, не было пандуса и широкого входа ,а  по избирательному участку не было возможности свободно передвигаться.
Специальных средств для независимого голосования инвалидов по зрению на 19 наблюдаемых избирательных участках нет. Освещение в 10 комнатах для голосования было оценено как недостаточное.
На 8 избирательных участках функции комиссии не распределялись по жребию, в одном случае жребий проводился только в одну смену, в другом - накануне.
На 7 избирательных участках кабины для голосования располагались на расстоянии менее 1 метра от стены или за кабинами для голосования была открытая площадка, с которой можно было определить выбор избирателя.
Присутствие сотрудника полиции, не имеющего на это полномочий, было зарегистрировано на 4 избирательных участках․ На 5 избирательных участках было зарегистрировано более одного представителя одной и той же партии.
Доверенное лицо какой-либо из выдвинутых сил не было представлено только на 15 избирательных участках.
Примечательно, что количество бюллетеней на 4 избирательных участках было меньше количества избирателей. Случай выноса  бюллетеня из кабины для голосования  зарегистрирован на 2 избирательных участках.
избирательного участка зарегистрирован на 2 избирательных участках избирательного участка зарегистрирован на 2 избирательных участках.