ԱՄՆ-ը եւ նրա եվրոպացի դաշնակիցները դիտարկում են Ռուսաստանի Դաշնության խոշորագույն բանկերի եւ Ուղղակի ներդրումների ռուսական հիմնադրամի դեմ պատժամիջոցներ կիրառելու հնարավորությունը, հայտնել է Bloomberg-ը։
Հստակեցվում է, որ միջոցներ կարող են ձեռնարկվել, եթե Ռուսաստանը հարձակվի Ուկրաինայի վրա։ Ամենահավանական սահմանափակումը կարող է լինել ռուբլու փոխարկումը արտարժույթի, այդ թվում՝ դոլարի։ Արեւմտյան երկրները կարող են նաեւ սահմանափակել ներդրողների՝ երկրորդային շուկայում ռուսական պարտքային պարտավորություն գնելու հնարավորությունը:
«Ամենաարմատական ​​տարբերակը կլինի Ռուսաստանին SWIFT ֆինանսական վճարային համակարգից օգտվելու մերժումը, սակայն դա կվնասի շարքային քաղաքացիներին, ուստի պաշտոնյաներն ավելի հակված են ազդել ռուբլու փոխանակման՝ Ռուսաստանի կարողության վրա», - ասվում է գործակալության հայտարարության մեջ:

Соединенные Штаты и их европейские союзники рассматривают возможность введения санкций в отношении крупнейших банков РФ и Российского фонда прямых инвестиций, сообщает Bloomberg.
Уточняется, что меры могут быть приняты, если Россия нападет на Украину. Наиболее вероятным ограничением может оказаться конвертация рубля в иностранные валюты, включая доллары. Также западные страны могут ограничить возможность инвесторов покупать российские долговые обязательства на вторичном рынке.
«Наиболее радикальным вариантом было бы запретить России доступ к системе финансовых платежей SWIFT, но это нанесло бы ущерб рядовым гражданам, поэтому чиновники более склонны преследовать способность России конвертировать рубли», – говорится в сообщении агентства.