Եվրոպական միության մեծ դրոշը, որը բարձրացվել էր ուրբաթ Փարիզի Հաղթական կամարի տակ՝ նշանավորելու դաշինքում Ֆրանսիայի վեցամսյա նախագահության սկիզբը, հանվել է կիրակի ծայրահեղ աջական եւ աջական ուժերի կողմից արտահայտված վրդովմունքից հետո, հայտնում է Reuters-ը:
Եվրոպական հարցերի կրտսեր նախարար Կլեման Բոնեթը, ով ուրբաթ հայտարարել էր, որ դրոշը կմնա «մի քանի օր», ասել է, որ այն հանվել է, ինչպես նախատեսված էր:
«Նախատեսված էր, որ դրոշը կհանեն այս կիրակի, մենք հստակ ժամը չենք նշել»,- ասել է Բոնեն France Inter ռադիոկայանին տված հարցազրույցում։
Ընդ որում, Բոնեն հերքում է, որ կառավարությունը զիջեց այն բանից հետո, երբ ուլտրաաջականների առաջնորդ Մարին Լը Պենը շաբաթ օրը հայտարարեց, որ կդիմի Ֆրանսիայի Պետական ​​խորհրդին՝ ԵՄ դրոշը հանելու պահանջով։
«Կառավարությունը ստիպված եղավ հանել ԵՄ դրոշը Հաղթական կամարից տակից` հիանալի հայրենասիրական հաղթանակ 2022 թվականի սկզբին», - կիրակի ասել է Լը Պենը։
«Մենք չենք նահանջել, պլանը չի փոխվել… Ես լիովին թույլ եմ տալիս, որ Ֆրանսիայի ճակատագիրը Եվրոպայում է», - ասել է Բոնեն:
Նա նշել է, որ Լը Պենը եւ մյուս առաջնորդները սխալվել են, երբ հայտարարեցին, որ ԵՄ դրոշը փոխարինել է Ֆրանսիայի դրոշին, քանի որ վերջինս մշտապես կախված չէ Հաղթական կամարի վրա։
Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը, ով դեռեւս չի հայտարարել` արդյոք կառաջադրվի ապրիլին, 2017 թվականի ընտրությունների երկրորդ փուլում հաղթեց Լը Պենին՝ հավաքելով ձայների 66 տոկոսը։

Большой флаг Европейского союза, поднятый под Триумфальной аркой в Париже в пятницу в честь начала шестимесячного председательства Франции в блоке, был снят в воскресенье после возмущения, выраженного ультраправыми и правыми силами, сообщает Reuters.
Младший министр по европейским делам Клеман Боне, который в пятницу заявил, что флаг останется на «несколько дней», сказал, что он был снят, как и планировалось.
«Было запланировано, что флаг будет снят в это воскресенье, мы не установили точное время», - сказал Боне в интервью радиостанции France Inter.
При этом Боне отрицает, что правительство уступило после того, как лидер ультраправых Марин Ле Пен в субботу заявила, что обратится в Государственный совет Франции с требованием снять флаг ЕС.
«Правительство заставили снять флаг ЕС с Триумфальной арки - прекрасная патриотическая победа в начале 2022 года», - заявила Ле Пен в воскресенье.
«Мы не отступили, план не изменился... Я полностью допускаю, что судьба Франции - в Европе», - сказал Боне.
Он отметил, что Ле Пен и другие лидеры ошиблись, когда заявили, что флаг ЕС вытеснил флаг Франции, поскольку последний не вывешен постоянно на Триумфальной арке.
Президент Франции Эммануэль Макрон, который еще не заявлял, будет ли он баллотироваться на выборах в апреле, одержал победу над Ле Пен во втором туре выборов в 2017 году, набрав 66% голосов избирателей.