Եվրոպայում պատերազմի վտանգն այժմ զգալիորեն ավելի մեծ է, քան երբեւէ վերջին 30 տարվա ընթացքում, հայտարարել է Եվրոպայում անվտանգության եւ համագործակցության կազմակերպության (ԵԱՀԿ) նախագահ, Լեհաստանի արտգործնախարար Զբիգնեւ Ռաուն, փոխանցում է «Ինտերֆաքս»-ը։
«ԵԱՀԿ տարածքում պատերազմի վտանգն այժմ ավելի մեծ է թվում, քան երբեւէ վերջին 30 տարվա ընթացքում»,- ասել է Ռաուն ԵԱՀԿ Մշտական ​​խորհրդի բացման ժամանակ:
«Այժմ անդամ երկրները կանգնած են խաղաղության եւ անվտանգության տարբեր մարտահրավերների առջեւ։ Երկարատեւ հակամարտությունները, ռազմական առճակատումը, արմատականացումը, ահաբեկչությունը, սպառազինությունների վերահսկման ռեժիմի թուլացման, COVID-19 համավարակի հետեւանքների, ինչպես նաեւ մարդու իրավունքների եւ հիմնարար ազատությունների խախտումների հետ միասին անորոշության, անկանխատեսելիության եւ վախի աճի են հանգեցնում մեր հասարակություններում»,- ընդգծել է նա։
Նա հայտարարել է, որ ԵԱՀԿ-ն, իր հերթին, պետք է կենտրոնանա Արեւելյան Եվրոպայում անվտանգության խնդիրների լուծմանն ուղղված ջանքերի վրա, մասնավորապես՝ Ուկրաինայի արեւելքում հակամարտության խաղաղ կարգավորման համար։
«Մենք բաց ենք լինելու երկխոսության համար եւ պատրաստ ենք նախաձեռնություններ ներկայացնել, որոնք ուղղված են փոխըմբռնմանը եւ լարվածության նվազեցմանը ԵԱՀԿ տարածաշրջանում։ (...) Մենք ցանկանում ենք հատուկ ուշադրություն դարձնել անվտանգության իրավիճակի բարելավմանը՝ նպաստելով տարածաշրջանային հակամարտությունների խաղաղ լուծման որոնմանը»,- ասել է Ռաուն։ «Մենք պետք է կենտրոնանանք Ուկրաինայի շուրջ հակամարտությունը խաղաղ ճանապարհով լուծելու վրա՝ Մինսկի համաձայնագրերին համապատասխան եւ հարգելով Ուկրաինայի ինքնիշխանությունը, տարածքային ամբողջականությունը եւ միասնությունը»,- ասել է նա։
«Արդեն մի քանի շաբաթ է, ինչ մենք բախվում ենք մեծ ռազմական էսկալացիայի հնարավորության հետ Արեւելյան Եվրոպայում։ Մենք վերջերս տեղեկացանք անվտանգության երաշխիքների պահանջների մասին, որոնք ԵԱՀԿ տարածքի կարեւոր մասն են կազմում»,- ասել է Ռաուն:
«Մենք անտարբեր չենք անդամ երկրների կողմից հնչեցված անվտանգության առարկությունների նկատմամբ: Ես հավատում եմ, որ ԵԱՀԿ-ն ճիշտ հարթակ է համապարփակ անվտանգության բոլոր ասպեկտների քննարկման համար»,- ընդգծել է նա։ Ընդ որում, նա նշել է, որ տարածաշրջանում հնարավոր ռազմական էսկալացիայի հետ կապված իրավիճակը «միջազգային գնահատական ​​եւ պատշաճ արձագանք» է պահանջում։
Ավելի վաղ ԵՄ դիվանագիտության ղեկավար Ժոզեպ Բորելը նշել էր, որ ԵԱՀԿ-ն ԵՄ-ի եւ ՆԱՏՕ-ի հետ միասին առանցքային դերակատար է եվրոպական անվտանգության ապահովման գործում։
Ռուսաստանի Դաշնության արտաքին գործերի փոխնախարար Սերգեյ Ռյաբկովը Ռուսաստանի Դաշնության եւ ԱՄՆ-ի միջեւ բանակցությունների արդյունքներով ճեպազրույցում, իր հերթին, ասել է, որ անվտանգության երաշխիքների վերաբերյալ Վաշինգտոնի հետ հետագա շփումների մասին որոշում կկայացվի Ռուսաստանի եւ ՆԱՏՕ-ի միջեւ խորհրդակցությունների արդյունքներով եւ ԵԱՀԿ շրջանակներում։

Риск возникновения войны в Европе в настоящее время значительно выше, чем когда-либо за последние 30 лет, заявил председатель Организации по безопасности и сотрудничеству в Европе (ОБСЕ), глава МИД Польши Збигнев Рау, передает Интерфакс.
«Кажется, что риск возникновения войны в регионе ОБСЕ сейчас выше, чем когда-либо за последние 30 лет», - заявил Рау на открытии заседания Постоянного совета этой организации.
«В настоящее время страны-члены сталкиваются с различными вызовами миру и безопасности. Затяжные конфликты, военное противостояние, радикализация, терроризм вместе с ослаблением режима контроля над вооружениями, последствия пандемии COVID-19, а также нарушения прав человека и основных свобод ведут к росту неопределенности, непредсказуемости и усилению страха в наших обществах», - подчеркнул он.
Он заявил, что ОБСЕ со своей стороны необходимо сосредоточиться на усилиях для решения проблем в сфере безопасности в Восточной Европе, в частности, для мирного урегулирования конфликта на востоке Украины.
«Мы будем открыты к диалогу и готовы представить инициативы, направленные на достижение взаимопонимания и снижения напряженности в регионе ОБСЕ. (...) Мы хотим уделить особое внимание улучшению ситуации в сфере безопасности, способствуя поиску мирного решения региональных конфликтов», - сказал Рау. «Нам нужно сконцентрироваться на мирном решении конфликта вокруг Украины в соответствии с Минскими договоренностями и уважая суверенитет, территориальную целостность и единство Украины», - отметил он.
«На протяжении нескольких недель мы сталкиваемся с возможностью крупной военной эскалации в Восточной Европе. До нас недавно дошли требования о гарантиях в сфере безопасности, которые относятся к важной части области ОБСЕ», - заявил Рау.
«Мы не равнодушны к возражениям по поводу безопасности, озвученными странами-членами. (...) Я верю, что ОБСЕ - верная платформа для обсуждения каждого аспекта всеобъемлющей безопасности», - подчеркнул он.
При этом он отметил, что ситуация с возможной военной эскалацией в регионе требует «международной оценки и надлежащей реакции».
Ранее глава дипломатии ЕС Жозеп Боррель отметил, что ОБСЕ вместе с ЕС и НАТО является ключевым игроком в плане обеспечения европейской безопасности.
Замглавы МИД РФ Сергей Рябков на брифинге по итогам переговоров РФ и США в свою очередь сообщил, что решение о дальнейших контактах с Вашингтоном по гарантиям безопасности будет принято по итогам консультаций РФ с НАТО и в рамках ОБСЕ.