Եվրոպայում պատերազմի վտանգն այժմ զգալիորեն ավելի մեծ է, քան երբեւէ վերջին 30 տարվա ընթացքում, հայտարարել է Եվրոպայում անվտանգության եւ համագործակցության կազմակերպության (ԵԱՀԿ) նախագահ, Լեհաստանի արտգործնախարար Զբիգնեւ Ռաուն, փոխանցում է «Ինտերֆաքս»-ը։
«ԵԱՀԿ տարածքում պատերազմի վտանգն այժմ ավելի մեծ է թվում, քան երբեւէ վերջին 30 տարվա ընթացքում»,- ասել է Ռաուն ԵԱՀԿ Մշտական ​​խորհրդի բացման ժամանակ:
«Այժմ անդամ երկրները կանգնած են խաղաղության եւ անվտանգության տարբեր մարտահրավերների առջեւ։ Երկարատեւ հակամարտությունները, ռազմական առճակատումը, արմատականացումը, ահաբեկչությունը, սպառազինությունների վերահսկման ռեժիմի թուլացման, COVID-19 համավարակի հետեւանքների, ինչպես նաեւ մարդու իրավունքների եւ հիմնարար ազատությունների խախտումների հետ միասին անորոշության, անկանխատեսելիության եւ վախի աճի են հանգեցնում մեր հասարակություններում»,- ընդգծել է նա։
Նա հայտարարել է, որ ԵԱՀԿ-ն, իր հերթին, պետք է կենտրոնանա Արեւելյան Եվրոպայում անվտանգության խնդիրների լուծմանն ուղղված ջանքերի վրա, մասնավորապես՝ Ուկրաինայի արեւելքում հակամարտության խաղաղ կարգավորման համար։
«Մենք բաց ենք լինելու երկխոսության համար եւ պատրաստ ենք նախաձեռնություններ ներկայացնել, որոնք ուղղված են փոխըմբռնմանը եւ լարվածության նվազեցմանը ԵԱՀԿ տարածաշրջանում։ (...) Մենք ցանկանում ենք հատուկ ուշադրություն դարձնել անվտանգության իրավիճակի բարելավմանը՝ նպաստելով տարածաշրջանային հակամարտությունների խաղաղ լուծման որոնմանը»,- ասել է Ռաուն։ «Մենք պետք է կենտրոնանանք Ուկրաինայի շուրջ հակամարտությունը խաղաղ ճանապարհով լուծելու վրա՝ Մինսկի համաձայնագրերին համապատասխան եւ հարգելով Ուկրաինայի ինքնիշխանությունը, տարածքային ամբողջականությունը եւ միասնությունը»,- ասել է նա։
«Արդեն մի քանի շաբաթ է, ինչ մենք բախվում ենք մեծ ռազմական էսկալացիայի հնարավորության հետ Արեւելյան Եվրոպայում։ Մենք վերջերս տեղեկացանք անվտանգության երաշխիքների պահանջների մասին, որոնք ԵԱՀԿ տարածքի կարեւոր մասն են կազմում»,- ասել է Ռաուն:
«Մենք անտարբեր չենք անդամ երկրների կողմից հնչեցված անվտանգության առարկությունների նկատմամբ: Ես հավատում եմ, որ ԵԱՀԿ-ն ճիշտ հարթակ է համապարփակ անվտանգության բոլոր ասպեկտների քննարկման համար»,- ընդգծել է նա։ Ընդ որում, նա նշել է, որ տարածաշրջանում հնարավոր ռազմական էսկալացիայի հետ կապված իրավիճակը «միջազգային գնահատական ​​եւ պատշաճ արձագանք» է պահանջում։
Ավելի վաղ ԵՄ դիվանագիտության ղեկավար Ժոզեպ Բորելը նշել էր, որ ԵԱՀԿ-ն ԵՄ-ի եւ ՆԱՏՕ-ի հետ միասին առանցքային դերակատար է եվրոպական անվտանգության ապահովման գործում։
Ռուսաստանի Դաշնության արտաքին գործերի փոխնախարար Սերգեյ Ռյաբկովը Ռուսաստանի Դաշնության եւ ԱՄՆ-ի միջեւ բանակցությունների արդյունքներով ճեպազրույցում, իր հերթին, ասել է, որ անվտանգության երաշխիքների վերաբերյալ Վաշինգտոնի հետ հետագա շփումների մասին որոշում կկայացվի Ռուսաստանի եւ ՆԱՏՕ-ի միջեւ խորհրդակցությունների արդյունքներով եւ ԵԱՀԿ շրջանակներում։

The risk of a war in Europe is now significantly higher than at any time in the past 30 years, said the chairman of the Organization for Security and Cooperation in Europe (OSCE), Polish Foreign Minister Zbigniew Rau, Interfax reports.
“The risk of war in the OSCE area seems to be higher now than at any time in the past 30 years,” Rau said at the opening of the OSCE's Permanent Council.
“At present, the member states are faced with various challenges to peace and security. Protracted conflicts, military confrontation, radicalization, terrorism, together with the weakening of the arms control regime, the consequences of the COVID-19 pandemic, as well as violations of human rights and fundamental freedoms, lead to increased uncertainty, unpredictability and increased fear in our societies,” he added.
He said that the OSCE, for its part, needs to focus on efforts to solve security problems in Eastern Europe, in particular, for a peaceful settlement of the conflict in eastern Ukraine.
“We will be open to dialogue and ready to present initiatives aimed at achieving mutual understanding and reducing tensions in the OSCE region. (...) We want to pay special attention to improving the security situation, contributing to the search for a peaceful solution to regional conflicts,” said Rau. “We need to focus on a peaceful solution to the conflict around Ukraine in accordance with the Minsk agreements and respecting the sovereignty, territorial integrity and unity of Ukraine,” he said.
“For several weeks now, we have been confronted with the possibility of a major military escalation in Eastern Europe. We have recently heard demands for security guarantees, which are an important part of the OSCE area,” Rau said.
“We are not indifferent to the security objections voiced by member countries. (...) I believe that the OSCE is the right platform for discussing every aspect of comprehensive security,” he stressed.
At the same time, he noted that the situation with a possible military escalation in the region requires "an international assessment and a proper response."
Earlier, the head of EU diplomacy, Josep Borrell, noted that the OSCE, together with the EU and NATO, is a key player in ensuring European security.
Russian Deputy Foreign Minister Sergei Ryabkov at a briefing following the talks between Russia and the United States, in turn, said that the decision on further contacts with Washington on security guarantees would be made following the consultations between Russia and NATO and within the OSCE.