Հունվարի 15-18-ը ԱՆԻՖ-ը` տնօրեն Դավիթ Փափազյանի գլխավորությամբ, մասնակցել է «Աբու Դաբիի կայուն զարգացման շաբաթ» (Abu Dhabi Sustainability Week) գագաթնաժողովին։
Կայունության, կլիմայի փոփոխության և վերականգնվող էներգետիկայի խնդիրների վերաբերյալ աշխարհի խոշորագույն գագաթնաժողովներից մեկը հյուրընկալվում է ԱՆԻՖ-ի գործընկեր Աբու Դաբիի Մասդար ընկերության կողմից, որի հետ ԱՆԻՖ-ն իրականացնում է «Այգ-1» արևային ֆոտովոլտային էլեկտրակայանի կառուցման ծրագիրը։
Գագաթնաժողովի շրջանակներում ԱՆԻՖ-ի տնօրեն Դավիթ Փափազյանը մասնակցել է Մասդար ընկերության մայր կազմակերպության` Աբու Դաբիի Մուբադալա պետական ներդրումային ֆոնդի, գլխավոր տնօրեն Խալդուն Խալիֆա Ալ Մուբարակի և Մասդար ընկերության գլխավոր տնօրեն Մոհամեդ Ջամել Ալ Ռամահիի հետ նախագահ Արմեն Սարգսյանի պատվիրակության հանդիպմանը։
Քննարկվել են վերականգնվող էներգետիկայի բնագավառում Հայաստանում Մասդարի կողմից իրականացվող ծրագրերը, ինչպես նաև համաշխարհային տնտեսական օրակարգում կայունության խնդիրների աճող դերը։
Աբու Դաբիի ամենամյա գագաթնաժողովին մասնակցում է ավելի քան 35 հազար պատվիրակ` ավելի քան 130 երկրից։ Մասնակիցների շարքում են մի քանի երկրների նախագահներ և վարչապետեր, առաջատար միջազգային ընկերությունների ղեկավարներ։
Կլիմայի փոփոխության և կայուն զարգացման խնդիրներն այսօր առանցքային են դառնում նաև ֆինանսական աշխարհում։ Ֆինանսական հաստատություններն ու ներդրումային ֆոնդերը մշակում են կայունության չափանիշներ` կարևորելով կայուն զարգացման տեսանկյունից դրական ազդեցություն ունեցող ներդրումային քաղաքականությունը։
«ԱՆԻՖ-ը կարևորում է իր կողմից իրականացվող ծրագրերի կայունության ասպեկտը, և Մասդարի հետ համատեղ ծրագրերը վերականգնվող էներգետիկայի ոլորտում այդ ուղղությամբ մեր ստանձնած պարտավորություններին համահունչ են։ Կարևոր է կայունության տեսանկյունից առավել բարդ ոլորտներում չափանիշների սահմանումը և դրանց հետևողական իմպլեմենտացիան։ ԱՆԻՖ-ի պորտֆելում այսօր արդեն կան և ապագայում նույնպես կլինեն կայունության տեսանկյունից մարտահրավերներ պարունակող ծրագրեր։ Պատասխանատու ֆինանսավորողները և բանկերը ստանձնում են մասնակցության միջոցով բարդ ոլորտների կառավարման պատասխանատվությունը` հիմնվելով այն համոզման վրա, որ կայունության չափանիշների շարունակական բարելավումը հնարավոր է բոլոր ոլորտներում և բխում է թե’ պետության, թե’ ներդրողի շահերից»,- ասել է ԱՆԻՖ-ի տնօրեն Դավիթ Փափազյանը` կարևորելով Արաբական Միացյալ Էմիրությունների գործընկերների դերը Հայաստանում կայունության մշակույթի հետագա ներդրման և կարողությունների զարգացման հարցում։

Armenian National Interests Fund (ANIF) CEO David Papazian participated in the Abu Dhabi Sustainability Week Summit in Abu Dhabi on January 17-18. One of the world's largest summits on sustainability, climate change and renewable energy is hosted by ANIF partner Abu Dhabi based Masdar company. ANIF is implementing the “Ayg-1” solar photovoltaic power plant project jointly with Masdar. Within the framework of the summit, ANIF Director David Papazian participated in the meeting of President Armen Sarkissian's delegation with Abu Dhabi’s Mubadala Investment Fund CEO Khaldoon Khalifa Al Mubarak and General CEO of Masdar Mohamed Jameel Al Ramahi. The programs implemented by Masdar in Armenia in the field of renewable energy, as well as the growing role of sustainability issues in the world economic agenda were discussed. More than 35,000 delegates from more than 130 countries are taking part in the annual Abu Dhabi Summit. Among the participants are presidents and prime ministers of several countries, heads of leading international companies. The issues of climate change and sustainable development are also high on the agenda of financial institutions internationally. Financial institutions and investment funds develop sustainability standards, prioritizing investment policies that have a positive impact on sustainable development.
"ANIF puts special emphasis on the aspect of sustainability of its programs, and the joint programs with Masdar in the field of renewable energy are in line with our commitments. In terms of sustainability, the ultimate goal is to apply relevant standards and follow up on consistent implementation both in complex industries and areas. ANIF's portfolio already has and will continue to have challenging projects in terms of sustainability. Responsible financiers and banks take responsibility for impacting challenging sectors through participation, based on the belief that continuous improvement of sustainability performance is possible in all sectors and serves the interests of both the state and the investor,” ANIF CEO David Papazian, said, highlighting the role of the United Arab Emirates partners in further fostering of sustainability culture and capacity building in Armenia.