Ռուսաստանը մտադիր է նվազեցնել ԱՄՆ դոլարից կախվածությունը, քանի որ կարծում է, որ ԱՄՆ-ն այդ արժույթով գործարքները դարձնում է ռիսկային։ Այս մասին հայտարարել է ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը՝ ելույթ ունենալով Պետդումայում, փոխանցում է ՌԲԿ-ն։
«Մենք ձգտում ենք նվազեցնել կախվածությունը դոլարից, եւ ամերիկացիներն ակտիվորեն օգնում են մեզ դրանում, քանի որ նրանք ամեն ինչ անում են այս արժույթի նկատմամբ վստահությունը խաթարելու եւ ընդհանրապես միջազգային վճարումները ռիսկային դարձնելու համար, ոչ միայն Ռուսաստանի Դաշնության, այլեւաշխարհի ցանկացած այլ երկրի համար»,- ասել է նախարարը։
Նրա խոսքով՝ Ռուսաստանն այժմ կտրուկ կրճատում է դոլարի պահուստները։ «Մենք ամեն կերպ խթանում ենք ազգային արժույթով (առեւտրատնտեսական գործընկերների հետ) անցումը, եւ դա սկսում է տագնապալի քննարկումներ առաջացնել Արեւմուտքի քաղաքագետների եւ տնտեսագետների շրջանում։ Մենք եւս կտրուկ կրճատում ենք մեր արժութային պահուստները, որոնք պահվում են դոլարով»,- ասել է Լավրովը։

Russia intends to reduce its dependence on the U.S. dollar, as it believes that the U.S. makes transactions with this currency risky, Russia Foreign Minister Sergei Lavrov said.
His remarks came while speaking in the State Duma, RBC reported.
"We are seeking to reduce dependence on the dollar, and the Americans are actively helping us in this, because they do everything to undermine confidence in this currency and make it risky for international settlements in general - not only for the Russian Federation, but also any other country in the world," the minister said.
According to him, Russia is now sharply reducing the dollar reserves. "We are strongly encouraging the transition to calculations (with trade and economic partners) in national currencies, and this is beginning to cause disturbing discussions among political scientists and economists in the West. And we are sharply reducing our currency reserves, which are kept in dollars," Lavrov said.