Ուզբեկստանի իրավապահ մարմինների աշխատակիցները Տաշքենդում կալանավորել են 30 մարդ, որոնց կասկածում են «Քաթիբա Թաուհիդ վալ-Ջիհադ» ահաբեկչական կազմակերպությանը պատկանելու մեջ։ Այս մասին հինգշաբթի տեղեկացրել են Ուզբեկստանի պետական անվտանգության ծառայությունում։
«Տաշքենդում Ուզբեկստանի իրավապահ մարմինների համատեղ գործողության ընթացքում կալանավորվել է 30 մարդ «Քաթիբա Թաուհիդ վալ-Ջիհադ» ահաբեկչական կազմակերպությանը պատկանելու կասկածանքով»,- ասվում է հաղորդագրությունում։ Նշվում է, որ կալանավորվածները աշխատելու համար մայրաքաղաք էին եկել Անդիջանի, Սուրհանդարի եւ Քաշկադարի մարզերից։
Նախաքննական միջոցառումների ընթացքում, հայտնել են մամուլի ծառայությունում, պարզվել է, որ նրանք ծրագրում էին մեկնել Սիրիա եւ մտնել զինյալների շարքերը։
«Քաթիբա Թաուհիդ վալ-Ջիհադ» կազմակերպությունը 2016թ. սեպտեմբերի 26-ին Ուզբեկստանի գերագույն դատարանի որոշմամբ ճանաչվել է ահաբեկչական, նրա գործունեությունն արգելված է երկրի տարածքում։

Сотрудники правоохранительных органов Узбекистана задержали в Ташкенте 30 человек, которых подозревают в принадлежности к террористической организации «Катиба Таухид валь-Джихад». Об этом в четверг сообщили в Службе государственной безопасности Узбекистана.
«В ходе совместной операции правоохранительных органов Узбекистана в Ташкенте задержано 30 человек по подозрению в участии в террористической организации "Катиба Таухид валь-Джихад», - говорится в сообщении. Отмечается, что задержанные приехали в столицу на заработки из Андижанской, Сурхандарьинской и Кашкадарьинской областей.
В ходе доследственных мероприятиях, уточнили в пресс-службе, установлено, что они планировали выехать в Сирию и вступить там в ряды боевиков.
Организация «Катиба Таухид валь-Джихад» 26 сентября 2016 года решением Верховного суда Узбекистана признана террористической, ее деятельность запрещена на территории страны.