ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հայտարարել է, որ Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոյի հետ զրույցում քննարկել են Բելառուսի տրանսպորտային ներկայությունը Բալթիկայում, հաղորդում է FINMARKET.RU-ն։
Նրա խոսքով՝ Բելառուսը շահագրգռված է Բալթիկայում ներկայությամբ, սեփական նավահանգստային կառույցները զարգացնելու հարցում։ «Դուք գիտեք, որ ես դրան նույնպես սատարում եմ»,- ասել է Պուտինը «Մարշալ Ռոկոսովսկի» նոր լաստանավի դրոշի բարձրացման արարողության ժամանակ։
Նա մասնակիցներին հանձնարարել է աջակցել այդ բոլոր ծրագրերին։ «Դրանք կարեւոր են ոչ միայն Բելառուսի, այլեւ մեզ համար։ Ըստ այդմ, բոլոր օգուտները, որոնք կստանա Բելառուսը, մեծապես կտարածվեն նաեւ Ռուսաստանի Դաշնության տնտեսության վրա»,- ասել է Պուտինը։

Президент РФ Владимир Путин заявил, что обсудил в разговоре со своим белорусским коллегой Александром Лукашенко вопросы транспортного присутствия Беларуси на Балтике, передает FINMARKET.RU .
По его словам, белорусские друзья заинтересованы в том, чтобы присутствовать на Балтике, заинтересованы в развитии своих собственных портовых сооружений. «Вы знаете, что я это тоже поддерживаю», - сказал Путин на церемонии поднятия государственного флага на пароме «Маршал Рокоссовский».
Он поручил участникам поддержать все эти планы. «Они имеют значение не только доя Белоруссии, но и для нас. Потому что это развитие нашей инфраструктуры, развитие на нашем берегу, увеличение грузоперевозок для нашей страны. Соответственно, все выгоды, которые будет получать Белоруссия, также будут в значительной степени распространяться и на экономику Российской Федерации», - сказал Путин.