Կիպրոսի կառավարությունը լոբբինգ կանի ԵՄ երկրների շրջանում, որպեսզի նրանք կրճատեն զենքի վաճառքը Թուրքիային։ Այս հարցը քննարկվել է Ներկայացուցիչների պալատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովում, հաղորդում է Cyprus Mail-ը։
Հանդիպումից հետո պատգամավոր Հարիս Գեորգիադիսը, ով հարցը քննարկման է դրել, խոսել է Միջերկրական ծովի արեւելյան հատվածում Անկարայի ագրեսիվ եւ ռեւիզիոնիստական ​​քաղաքականության մասին, որը վտանգ է ներկայացնում ինչպես Կիպրոսի, այնպես էլ Հունաստանի համար:
«Թուրքիան դարձել է զենքի խոշոր արտահանող, ինչպես նաեւ կարող է ինքնուրույն զենք արտադրել»,- ասել է նա: «Սա մի երկիր է, որը խաթարում է կայունությունն ու անվտանգությունն ավելի լայն տարածաշրջանում, եւ առանց պատրանքների, մենք պետք է ԵՄ անդամ չհանդիսացող խորհրդարանների հետ մեր շփումների միջոցով դժվարացնենք Թուրքիային հեգեմոն տերություն դառնալը»,-նշել է նա։
Չնայած Թուրքիայի ներքին պաշտպանական արդյունաբերության ձեռք բերած հաջողություններին՝ երկիրը դեռեւս կախված է զենքի ներկրումից։ Այդ պատճառով, Գեորգիադեսի կարծիքով, Կիպրոսի խորհրդարանը պետք է դիվանագիտական ​​նախաձեռնություններ ձեռնարկի, որոնք ուղղված կլինեն Թուրքիային այդ վաճառքը կանխելուն:

The Cypriot government will lobby European Union countries to force them to cut arms sales to Turkey and has asked the parliament to assist in this effort. This issue was discussed in the Foreign Affairs Committee of the House of Representatives, according to Cyprus Mail.
Following the meeting, Disi MP Harris Georgiadis, who brought the issue up for discussion, spoke about Ankara's aggressive and revisionist policy in the eastern Mediterranean, which poses a threat to both Cyprus and Greece.
Turkey has become a major exporter of weapons and also has the ability to manufacture weapons itself, he said.
Despite the successes achieved by Turkey's domestic defense industry, the country is still dependent on arms imports. Therefore, Georgiades believes, the Cypriot Parliament should take diplomatic initiatives aimed at preventing these sales to Turkey.