Սաուդյան Արաբիայի նավթի նախարարները զգուշացրել են, որ աշխարհում սպառվում են էներգետիկ հզորությունները։
Անդրադառնալով նավթի գների վերջին աճին՝  Bloomberg-ի հետ զրույցում Սաուդյան Արաբիայի նավթի նախարար արքայազն Աբդուլազիզ բին Սալմանն ասել է. «Ես դինոզավր եմ, բայց ես երբեք նման բան չեմ տեսել»։ «Աշխարհը պետք է գիտակցի ներկայիս իրողություն։ Աշխարհն էներգիայի պակաս ունի բոլոր մակարդակներում»,-հավելել է նա։
Հում նավթի գներն անցյալ տարվա համեմատ աճել են ավելի քան 50 տոկոսով՝ հասնելով մեկ բարելի դիմաց մոտ 105 դոլարի։
Bloomberg-ի տվյալներով՝ ԱՄՆ-ում դիզելային վառելիքի գներն աճել են 78 տոկոսով՝ մեկ գալոնի դիմաց մինչեւ 5,50 դոլար։
Նախարարն ասել է, որ ՕՊԵԿ+-ը, հնարավոր է, չկարողանա ապահովել բավարար էներգիայի մատակարարումներ՝ առանց լրացուցիչ ներդրումների։
Մինչ այդ ԵՄ-ն կշռադատում է ռուսական նավթի նկատմամբ ամբողջական էմբարգոն՝ ձգտելով մեծացնել Մոսկվայի վրա տնտեսական ճնշումը: Վերլուծաբաններից մեկը կանխատեսում է, որ նավթի արգելքի դեպքում Ռուսաստանը պետք է կրճատի նավթի արդյունահանումը մեկ կամ երկու տարվա ընթացքում։

The amount of untapped capacity that the world can use to produce more energy is running out, oil ministers have warned.
Crude oil prices are up more than 50% from last year, to about $105 a barrel. But the prices of refined products such as diesel have soared even higher. US diesel prices rose 78% to $5.50 a gallon, according to Bloomberg.
The oil minister of the United Arab Emirates said that OPEC+ may not be able to provide sufficient energy supplies without additional investment.
Meanwhile, the European Union is weighing a total embargo on Russian oil in a bid to increase economic pressure on Moscow. One analyst predicted that in the event of an oil ban, Russia would have to cut oil production within a year or two.