Սաուդյան Արաբիայի նավթի նախարարները զգուշացրել են, որ աշխարհում սպառվում են էներգետիկ հզորությունները։
Անդրադառնալով նավթի գների վերջին աճին՝  Bloomberg-ի հետ զրույցում Սաուդյան Արաբիայի նավթի նախարար արքայազն Աբդուլազիզ բին Սալմանն ասել է. «Ես դինոզավր եմ, բայց ես երբեք նման բան չեմ տեսել»։ «Աշխարհը պետք է գիտակցի ներկայիս իրողություն։ Աշխարհն էներգիայի պակաս ունի բոլոր մակարդակներում»,-հավելել է նա։
Հում նավթի գներն անցյալ տարվա համեմատ աճել են ավելի քան 50 տոկոսով՝ հասնելով մեկ բարելի դիմաց մոտ 105 դոլարի։
Bloomberg-ի տվյալներով՝ ԱՄՆ-ում դիզելային վառելիքի գներն աճել են 78 տոկոսով՝ մեկ գալոնի դիմաց մինչեւ 5,50 դոլար։
Նախարարն ասել է, որ ՕՊԵԿ+-ը, հնարավոր է, չկարողանա ապահովել բավարար էներգիայի մատակարարումներ՝ առանց լրացուցիչ ներդրումների։
Մինչ այդ ԵՄ-ն կշռադատում է ռուսական նավթի նկատմամբ ամբողջական էմբարգոն՝ ձգտելով մեծացնել Մոսկվայի վրա տնտեսական ճնշումը: Վերլուծաբաններից մեկը կանխատեսում է, որ նավթի արգելքի դեպքում Ռուսաստանը պետք է կրճատի նավթի արդյունահանումը մեկ կամ երկու տարվա ընթացքում։

Объем неиспользуемых мощностей, которые мир может использовать для производства большего количества энергоносителей, на исходе, предупредили  министры нефти.
Ссылаясь на недавние скачки цен на нефтепродукты, министр нефти Саудовской Аравии принц Абдель Азиз бин Салман заявил: «Я динозавр, но я никогда не видел подобного», сообщает Bloomberg. «Мир должен осознать существующую реальность. Миру не хватает энергии на всех уровнях», — добавил он.
Цены на сырую нефть выросли более чем на 50% по сравнению с прошлым годом, примерно до 105 долларов за баррель. Но цены на продукты переработки, такие как дизельное топливо, взлетели еще выше. По данным Bloomberg, в США цены на дизельное топливо выросли на 78% до 5,50 долларов за галлон.
Министр нефти Объединенных Арабских Эмиратов заявил, что ОПЕК+, возможно, не сможет обеспечить достаточные поставки энергоносителей без дополнительных инвестиций.
«Мы предупреждали о нехватке инвестиций», — сказал Сухайль аль-Мазруи.
Мазруи добавил, что «политизация» рынка нефти привела к росту цен предложения.
Тем временем Европейский союз взвешивает полное эмбарго на российскую нефть в попытке усилить экономическое давление на Москву. Один аналитик предсказал, что в случае запрета на нефть России придется сократить добычу нефти в течение «года или двух».