Ֆինլանդիայի եւ Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարարները շաբաթ օրը կհանդիպեն Բեռլինում, որպես փորձեն հարթել ՆԱՏՕ-ին Ֆինլանդիայի եւ Շվեդիայի անդամակցության ծրագրի շուրջ տարաձայնությունները, հայտարարել է Ֆինլանդիայի արտգործնախարար Պեկկա Հաավիստոն, հայտնում է Reuters-ը։
«Վստահ եմ, որ մենք լուծում կգտնենք»,- ասել է նա լրագրողներին Բեռլինում, ուր ժամանել է ՆԱՏՕ-ի արտգործնախարարների հանդիպմանը։
Հաավիստոն հավելել է, որ ուրբաթ օրը ինքն արդեն հեռախոսով խոսել է իր «լավ գործընկեր» Մեւլութ Չավուշօղլուի հետ։
Հիշեցնենք, որ ավելի վաղ Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը հայտարարել էր, որ Թուրքիան հավանություն չի տալիս Ֆինլանդիայի եւ Շվեդիայի անդամակցությանը ՆԱՏՕ-ին։
Նրա խոսքով, Թուրքիան ուշադիր հետեւում է իրադարձությունների զարգացմանը՝ կապված ՆԱՏՕ-ին Ֆինլանդիայի եւ Շվեդիայի հնարավոր անդամակցության հետ, սակայն հակված չէ այդ հարցում դրական կարծիքի։ «Մենք դրական կարծիք չունենք։ Սկանդինավյան երկրները ահաբեկչական կազմակերպությունների համար հյուրատուն են հիշեցնում»,- լրագրողներին ասել է Էրդողանը։

Главы МИД Финляндии и Турции встретятся в Берлине в субботу, чтобы попытаться решить разногласия вокруг плана по присоединению Финляндии и Швеции к НАТО, заявил глава МИД Финляндии Пекка Хаависто, передает Reuters.
«Я уверен, что мы найдем решение», - заявил он журналистам в Берлине, куда он прибыл на встречу глав МИД стран НАТО.
Хаависто добавил, что уже беседовал в пятницу со своим «хорошим коллегой» Мевлютом Чавушоглу по телефону.
Напомним, что ранее президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган заявил, что Турция не одобряет вступление Финляндии и Швеции в НАТО.
По его словам, Турция внимательно следит за развитием событий, связанных с возможным членством Финляндии и Швеции в НАТО, но не склоняется к положительному мнению по этому поводу. «У нас нет положительного мнения. Скандинавские страны похожи напоминают гостевой дом для террористических организаций», — сказал Эрдоган журналистам.