Բազմաթիվ քաղաքական գործիչների որդիներն անհայտ պատճառներով լքել են Հայաստանը՝ չկատարելով իրենց պարտավորությունները երկրի հանդեպ։ Այս մասին մայիսի 18-ին ԱԺ պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի մշտական ​​հանձնաժողովի նիստին հայտարարեց հանձնաժողովի նախագահ, իշխող «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության պատգամավոր Անդրանիկ Քոչարյանը։
Նրա խոսքով՝ ոստիկանությունն արդեն ՊՆ-ին պետք է փոխանցած լիներ  մարզական կազմվածքով բոլոր տղամարդկանց ցուցակը, ովքեր մասնակցում են ընդդիմության ակցիաներին։ «Խոսքն այն մարդկանց մասին է, ովքեր կարող են ներգրավվել ՀՀ զինված ուժերի ուսումնամարզական հավաքներում»,- պարզաբանեց Քոչարյանը։
Նա կոչ արեց արագացնել գործընթացը։ «Մենք տեսնում ենք, որ այլ երկրներից էլ են մարդիկ եկել եւ ինչ-ինչ պատճառներով անվտանգության ոլորտում մեր խնդիրները լուծում են Երեւանի Օպերայի դիմացի հրապարակում»,- եզրափակեց պատգամավորը՝ «մոռանալով», թե ինչ ակտիվ մասնակցություն են ունեցել արտասահմանից ժամանածներն իր քաղաքական ուժի «թավշյա հեղափոխությանը»։

Сыновья многих политических деятелей по непонятым причинам покинули Армению, не выполнив свои обязанности перед страной. Об этом на заседании постоянной Комиссии по вопросам обороны и безопасности парламента 18 мая заявил председатель Комиссии, депутат от правящей в Армении партии «Гражданский договор» Андраник Кочарян.
По его словам, Полиция уже должна была передать Министерству обороны список всех людей спортивного телосложения, которые принимают участие в акциях оппозиции. «Речь идет о тех людях, которые могут быть вовлечены в учебные сборы Вооруженных сил Армении», – пояснил Кочарян.
Он призвал ускорить процесс. «Мы видим, что прибыли люди также из других стран и почему-то решают наши проблемы в сфере безопасности на площади перед зданием Оперы в Ереване», – заключил депутат, предусмотрительно «забыв», какое активное участие принимали в «бархатной революции» его политической силы прибывшие из-за рубежа.