Արժույթի հարցը, որով ներմուծման մաքսատուրքերը բաշխվում են Եվրասիական տնտեսական միության երկրների միջեւ, պետք է լուծվի մոտ ապագայում։ Այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ հայտարարել է Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի մաքսային համագործակցության կոլեգիայի անդամ (նախարար) Մաքսատ Մամիտկանովը, փոխանցում է ԲԵԼՏԱ-ն։
Մաքսատ Մամիտկանովը նշել է, որ մինչ այժմ ԵԱՏՄ բոլոր կարգավորող ակտերով ներմուծման մաքսատուրքերի բաշխման արժույթը դոլարն է եղել։ «Այսօր տեղի ունեցող իրադարձությունների կապակցությամբ Ռուսաստանն ու Բելառուսը բարձրացնում են այն հարցը, որպեսզի ռուբլին լինի այն միավորը, որը հաշվի կառնվի մեր բոլոր ֆինանսական միջոցներն ընդունելիս,- ասել է նա։- Սա բանակցությունների թեմա է, որի շուրջ այժմ համապատասխան միջոցներ են ձեռնարկվում՝ կողմերի դիրքորոշումները պարզելու եւ հասկանալու համար, թե որքանով մենք կարող ենք ամենակարճ ժամկետում ընդհանուր հայտարարի գալ»։
«Բայց ամենակարեւորը՝ բոլորը հասկանում են, որ մեր տնտեսությունների կայուն աշխատանքի համար հենց վճարային համակարգի համապատասխան գործիքներ են պետք, որոնք կապահովեն այդ կայունությունը։ Իսկ արժույթը (մաքսատուրքերի բաշխման) հենց միտված է նրան, որ վճարումներն անցնեն մեր երկրների միջեւ։ Այս բանակցությունների նպատակն այն է, որ մենք հեռանանք այն մարտահրավերներից, որոնք այժմ սկսում են ճնշել մեր տնտեսությունները»,- նշել է ԵՏՀ նախարարը։
«Հուսանք, որ երկրները ընդհանուր համաձայնության կգան այն արժույթի վերաբերյալ, որով այդ ամենը կարտացոլվի մեր երկրում։ Կարծում եմ՝ սա շուտով կլուծվի։ Բանակցությունները շարունակվում են»,- հավելել է Մաքսատ Մամիտկանովը:

Вопрос валюты, в которой распределяются между странами Евразийского экономического союза ввозные таможенные пошлины, должен решиться в ближайшее время. Об этом заявил сегодня на пресс-конференции член Коллегии (министр) по таможенному сотрудничеству Евразийской экономической комиссии Максат Мамытканов, передает БЕЛТА.
Максат Мамытканов отметил, что до настоящего момента валютой распределения ввозных таможенных пошлин во всех нормативных актах ЕАЭС определен доллар США. «На сегодняшний день в связи с теми событиями, которые мы сейчас все переживаем, Россия и Беларусь ставят вопрос о том, чтобы единицей, которая будет учитываться при зачислении всех этих наших финансовых средств, был рубль, - сказал он. - Это предмет переговоров, по которым сейчас идут соответствующие мероприятия, для того чтобы определить позиции сторон и в какой мере мы можем в кратчайшем периоде прийти к общему знаменателю».
«Но самое главное, все понимают, что для того, чтобы наши экономики функционировали устойчиво, именно платежная система должна иметь соответствующие инструменты, которые обеспечат эту устойчивость. А валюта (распределения таможенных пошлин) как раз и нацелена на то, чтобы между нашими странами платежи проходили. Цель этих переговоров в том, чтобы мы ушли о тех вызовов, которые сейчас довлеют над нашими экономиками», - отметил министр ЕЭК.
«Надеемся, что страны придут к общему соглашению, в какой валюте это все у нас будет отражаться. Я думаю, что это в ближайшее время решится. Переговоры идут», - добавил Максат Мамытканов