ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենը կիրակի օրն ասել է, որ Եվրոպայում եւ ԱՄՆ-ում կապիկի ծաղիկի վերջին դեպքերը «պետք է բոլորին մտահոգեն», հաղորդում է AP-ն։
«Սա մտահոգիչ է այն առումով, որ եթե տարածվի, հետեւանքներ կլինեն»,- ասել է ԱՄՆ նախագահը` առաջին անգամ մեկնաբանելով վիրուսի տարածման մասին լուրերը։
Նախագահին հարցրել են հիվանդության մասին, երբ նա հանդես է եկել լրագրողների առջեւ Հարավային Կորեայի «Օսան» ավիաբազայում, որտեղ նա այցելել է զորքերին՝ նախքան Ճապոնիա թռչելը, որպեսզի շարունակի իր առաջին շրջագայությունը Ասիայում որպես նախագահ:
«Նրանք ինձ դեռ չեն ասել ազդեցության մակարդակի մասին, բայց դա այն է, ինչը պետք է բոլորին մտահոգի»,- ասել է Բայդենը: Նա հավելել է, որ ներկայումս աշխատանքներ են տարվում այն պատվաստանյութի որոշման ուղղությամբ, որը կարող է արդյունավետ լինել:
Բայդենի ազգային անվտանգության հարցերով խորհրդական Ջեյք Սալիվանը Տոկիո թռչող ինքնաթիռում լրագրողներին ասել է, որ ԱՄՆ-ն ունի պատվաստանյութի պաշար, «որը հարմար է կապիկի ծաղիկի բուժման համար»։

Президент США Джо Байден заявил в воскресенье, что недавние случаи заболевания оспой обезьян, выявленные в Европе и США, - это то, что «должно вызывать беспокойство», передает AP.
«Это вызывает беспокойство в том смысле, что если она распространится, это будет иметь последствия», - заявил президент США, впервые комментируя новость о распространении вируса.
Президента спросили о болезни, когда он выступал перед репортерами на авиабазе Осан в Южной Корее, где он посетил войска перед вылетом в Японию, чтобы продолжить свою первую поездку по Азии в качестве президента.
«Они еще не сказали мне об уровне воздействия, но это то, что должно волновать всех», - сказал Байден. Он добавил, что в настоящее время ведется работа по определению вакцины, которая может быть эффективной.
Советник Байдена по национальной безопасности Джейк Салливан сказал журналистам на борту самолета, летевшего в Токио, что у США есть запас вакцины, «которая подходит для лечения оспы обезьян».