ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենը կիրակի օրն ասել է, որ Եվրոպայում եւ ԱՄՆ-ում կապիկի ծաղիկի վերջին դեպքերը «պետք է բոլորին մտահոգեն», հաղորդում է AP-ն։
«Սա մտահոգիչ է այն առումով, որ եթե տարածվի, հետեւանքներ կլինեն»,- ասել է ԱՄՆ նախագահը` առաջին անգամ մեկնաբանելով վիրուսի տարածման մասին լուրերը։
Նախագահին հարցրել են հիվանդության մասին, երբ նա հանդես է եկել լրագրողների առջեւ Հարավային Կորեայի «Օսան» ավիաբազայում, որտեղ նա այցելել է զորքերին՝ նախքան Ճապոնիա թռչելը, որպեսզի շարունակի իր առաջին շրջագայությունը Ասիայում որպես նախագահ:
«Նրանք ինձ դեռ չեն ասել ազդեցության մակարդակի մասին, բայց դա այն է, ինչը պետք է բոլորին մտահոգի»,- ասել է Բայդենը: Նա հավելել է, որ ներկայումս աշխատանքներ են տարվում այն պատվաստանյութի որոշման ուղղությամբ, որը կարող է արդյունավետ լինել:
Բայդենի ազգային անվտանգության հարցերով խորհրդական Ջեյք Սալիվանը Տոկիո թռչող ինքնաթիռում լրագրողներին ասել է, որ ԱՄՆ-ն ունի պատվաստանյութի պաշար, «որը հարմար է կապիկի ծաղիկի բուժման համար»։

US President Joe Biden said on Sunday that recent monkeypox cases in Europe and the US are something that should be a concern, AP reported.
This is worrying in the sense that if it spreads, there will be consequences, the US president said, commenting for the first time on the news about the spread of the virus.
The president was asked about the illness while speaking to reporters at Osan Air Base in South Korea, where he visited troops before flying to Japan to continue his first tour of Asia as president.
Health advisers “haven’t told me the level of exposure yet, but it is something that everybody should be concerned about,” Biden said. “It is a concern in that if it were to spread it would be consequential.”
Biden's national security adviser Jake Sullivan told reporters aboard a plane flying to Tokyo that the US had a stockpile of a vaccine that is suitable for treating monkeypox.