Չնայած նավթի արտահանումից Նորվեգիայի եկամուտների ավելացմանը՝ երկրի տնտեսությունը տուժում է ֆոնդային շուկայի անկումից, իսկ դրա քաղաքացիները՝ էլեկտրաէներգիայի եւ բենզինի գների բարձրացումից, հայտարարել է Նորվեգիայի ԱԳՆ պետքարտուղար Էյվինդ Վադ Պետերսոնը, գրում է Aftenposten-ը։
Այդպես է նա արձագանքել Լեհաստանի վարչապետ Մատեուշ Մորավիեցկու՝ նավթի արտահանումից ստացվող եկամտով կիսվելու կոչին, որը, ըստ նրա, կտրուկ աճել է ապրանքային շուկայում գների բարձրացման պատճառով։ «5 միլիոն բնակչությամբ փոքր նահանգում, ինչպիսին Նորվեգիան է, նավթից եւ գազից ստացված շահույթը կգերազանցի 100 միլիարդ եվրոն: Գրեք Նորվեգիայում ձեր երիտասարդ ընկերներին: Նրանք պետք է կիսվեն այդ հսկայական շահույթով»,- ասել է վարչապետը՝ ելույթ ունենալով լեհ երիտասարդների առջեւ:
Պետերսոնը վիճարկել է Մորավիեցկու հաշվարկները եւ նշել, որ նավթի եւ գազի արտահանումից ստացված ավելցուկային եկամուտները հիմնականում ուղղվում են Պետական կենսաթոշակային հիմնադրամին (Նավթային հիմնադրամ): «Չնայած ուկրաինական պատերազմի արդյունքում նավթից եկամուտներն աճել են, սակայն հիմնադրամի ծավալը նվազել է։ Նոր տարվանից հիմնադրամի ծավալը կրճատվել է մոտ 550 մլրդ նորվեգական կրոնով (56.1 մլրդ դոլար)՝ մասամբ ֆոնդային բորսայի անկման պատճառով»,- պարզաբանել է ԱԳՆ-ի պետքարտուղարը։
Նա նաեւ մատնանշել է, որ էլեկտրաէներգիայի եւ բենզինի թանկացումն ազդել է Նորվեգիայի քաղաքացիների վրա:
Նորվեգիան արդեն զգալի ներդրում է ունեցել Ուկրաինային աջակցության գործում, հիշեցրել է Պետերսոնը, եւ պատրաստվում է էլ ավելի մեծ օգնություն ցուցաբերել պետությանը։

Despite the increase in Norway's income from oil exports, the country's economy is suffering from the fall of the stock market, and its citizens from the increase in electricity and gasoline prices, said State Secretary of the Norwegian Foreign Ministry Eivind Vad Petersson, writes Aftenposten.
So he reacted to the appeal of Polish Prime Minister Mateusz Morawiecki to share the income from oil exports, which, according to him, have risen sharply due to increased prices in the commodity market.
Profits from oil and gas in a small state with 5 million people, which is Norway, will exceed €100 billion. Write to your young friends in Norway. They must share this excess, gigantic profit, the prime minister said, speaking to Polish youth.
Petersson disputed Morawiecki's calculations and pointed out that excess revenues from oil and gas exports mostly go to the State Pension Fund (Oil Fund). He
also pointed out that the citizens of Norway were affected by the rise in the price of electricity and gasoline.
Norway has already made a significant contribution to support Ukraine, Petersson recalled, and is going to provide even more assistance to the state.