Չնայած նավթի արտահանումից Նորվեգիայի եկամուտների ավելացմանը՝ երկրի տնտեսությունը տուժում է ֆոնդային շուկայի անկումից, իսկ դրա քաղաքացիները՝ էլեկտրաէներգիայի եւ բենզինի գների բարձրացումից, հայտարարել է Նորվեգիայի ԱԳՆ պետքարտուղար Էյվինդ Վադ Պետերսոնը, գրում է Aftenposten-ը։
Այդպես է նա արձագանքել Լեհաստանի վարչապետ Մատեուշ Մորավիեցկու՝ նավթի արտահանումից ստացվող եկամտով կիսվելու կոչին, որը, ըստ նրա, կտրուկ աճել է ապրանքային շուկայում գների բարձրացման պատճառով։ «5 միլիոն բնակչությամբ փոքր նահանգում, ինչպիսին Նորվեգիան է, նավթից եւ գազից ստացված շահույթը կգերազանցի 100 միլիարդ եվրոն: Գրեք Նորվեգիայում ձեր երիտասարդ ընկերներին: Նրանք պետք է կիսվեն այդ հսկայական շահույթով»,- ասել է վարչապետը՝ ելույթ ունենալով լեհ երիտասարդների առջեւ:
Պետերսոնը վիճարկել է Մորավիեցկու հաշվարկները եւ նշել, որ նավթի եւ գազի արտահանումից ստացված ավելցուկային եկամուտները հիմնականում ուղղվում են Պետական կենսաթոշակային հիմնադրամին (Նավթային հիմնադրամ): «Չնայած ուկրաինական պատերազմի արդյունքում նավթից եկամուտներն աճել են, սակայն հիմնադրամի ծավալը նվազել է։ Նոր տարվանից հիմնադրամի ծավալը կրճատվել է մոտ 550 մլրդ նորվեգական կրոնով (56.1 մլրդ դոլար)՝ մասամբ ֆոնդային բորսայի անկման պատճառով»,- պարզաբանել է ԱԳՆ-ի պետքարտուղարը։
Նա նաեւ մատնանշել է, որ էլեկտրաէներգիայի եւ բենզինի թանկացումն ազդել է Նորվեգիայի քաղաքացիների վրա:
Նորվեգիան արդեն զգալի ներդրում է ունեցել Ուկրաինային աջակցության գործում, հիշեցրել է Պետերսոնը, եւ պատրաստվում է էլ ավելի մեծ օգնություն ցուցաբերել պետությանը։

Несмотря на рост доходов Норвегии от экспорта нефти, экономика страны страдает из-за падения фондового рынка, а ее граждане — от увеличения цен на электроэнергию и бензин, заявил государственный секретарь МИД Норвегии Эйвинд Вад Петерссон, пишет Aftenposten.
Так он отреагировал на призыв премьер-министра Польши Матеуша Моравецкого делиться доходами от экспорта нефти, которые, по его словам, резко выросли из-за увеличившихся цен на сырьевом рынке. «Прибыль от нефти и газа небольшого государства с 5 млн населения, каким является Норвегия, превысит €100 млрд. Пишите своим молодым друзьям в Норвегии. Они должны делиться этой избыточной, гигантской прибылью», — заявил премьер, выступая перед польской молодежью.
Петерссон оспорил расчеты Моравецкого и указал на то, что избыточные доходы от экспорта нефти и газа в основном идут в Государственный пенсионный фонд (Нефтяной фонд). «Хотя в результате войны на Украине доходы от продажи нефти увеличились, объем фонда упал. С нового года объем фонда уменьшился примерно на 550 млрд норвежских крон ($56,1 млрд), отчасти из-за падения фондового рынка», — пояснил госсекретарь МИДа.
Он также указал на то, что на граждан Норвегии повлияло подорожание электроэнергии и бензина.
Норвегия уже внесла значительный вклад в поддержку Украины, напомнил Петерссон, и собирается оказать государству еще больше помощи.