Համաշխարհային բանկի տնօրենների խորհուրդն հաստատել է Հայաստանի «Կրթության բարելավում» ծրագրի (ԿԲԾ) Լրացուցիչ ֆինանսավորման համար 25 միլիոն դոլարի վարկը։
ՀԲ հայաստանյան գրաղենայակից NEWS.am-ին հայտնում են, որ ծրագրի միջոցով Կառավարությանը հավելյալ աջակցություն կտրամադրվի Հայաստանում տարրական դպրոց մուտք գործող երեխաների պատրաստվածության, հանրակրթության ոլորտում կրթական ռեսուրսների ֆիզիկական վիճակի և առկայության բարելավման և բարձրագույն ուսումնական հաստատությունների որակի  և համապատասխանության բարձրացման համար։
Կրթության որակը հիմնական մարտահրավերն է, որի հետևանքով շրջանավարտների ֆորմալ որակավորման և գործատուների պահանջած հմտությունների միջև անհամապատասխանություն է առաջանում ՝ այդպիսով դանդաղեցնելով ընդհանուր արտադրողականության աճի տեմպը և խոչընդոտելով տնտեսական աճը։ Կրթական երեք աստիճաններն ընդգրկող ծրագիրը կօգնի Հայաստանի երեխաների կրթական հետագծի և մարդկային կապիտալի ուժեղացմանը և համահունչ է կառավարության ու ոլորտային միջնաժամկետից երկարաժամկետ ռազմավարություններին։
«Հավասար և որակյալ կրթական համակարգի ստեղծումն առանցքային է ոչ միայն աճի, այլև Հայաստանի երիտասարդներին ավելի պայծառ ապագայի հույս տալու համար»,- ասում է Համախարհային բանկի Հայաստանի գրասենյակի ղեկավար Կարոլին Գեգինատը։ «Սույն ծրագրով Կառավարությունը կրթության բոլոր աստիճաններով, այդ թվում՝ երեխայի վաղ տարիքի և բարձրագույն կրթական ծառայությունների համապատասխանության, որակի և մատչելիության բարելավման նպատակ ունի։ Ծրագիրը կարևոր ուղիներով նպաստում է Հայաստանի մարդկային կապիտալի հզորացմանը և տնտեսության մրցունակության բարձրացմանը»։
Ծրագիրը երկու հիմնական բաղադրիչ ունի։ Առաջին բաղադրիչով կշեշտադրվի հանրակրթության որակի բարձրացումը՝ չորսից վեց տարեկան երեխաների համար նախատեսված լրացուցիչ 80 համայնքային նախակրթարանների ֆինանսավորմամբ, ինչպես նաև նոր նախակրթարաններում նշանակված ուսուցիչների և տնօրենների վերապատրաստմամբ։ Սեյսմիկ առումով վատ վիճակում և կլիմայական ռիսկի գոտում գտնվող՝ բարձր դասարանների համար նախատեսած չորս միջնակարգ դպրոց կհիմնանորոգվի  և կվերանորոգվի։
Բացի այդ, այս բաղադրիչի շրջանակում խրախուսվելու է տվյալներով առաջնորդվող՝ փաստահենք քաղաքականության մշակումը՝ կառավարումը, դասավանդումն ու ուսումնառությունը բարելավելու նպատակով։ Հանրակրթական դպրոցների 200 լաբորատորիաներ կվերազինվեն սարքավորումներով, կկահավորվեն և կապահովվեն ռեսուրսներով՝ բնագիտական, տեխնոլոգիական, ճարտարագիտական և մաթեմատիկական (ԲՏՃՄ) առարկաների վերանայված ուսումնական ծրագրի համատեքստում ուսուցման նախագծահենք մոտեցումը մատուցելու հարցում ուսուցիչներին օգնելու համար։
Երկրորդ բաղադրիչով կֆինանսավորվեն բարձրագույն ուսումնական հաստատությունների (ԲՈՒՀ-եր) նախագծերը՝ աշխատաշուկային համապատասխանությունը, կազմակերպական արդյունավետությունը և ընդգրկման  ու այլ հնարավորությունների հավասարությունը բարելավելու համար։ Նորարարությունների մրցակցային հիմնադրամի (ՆՄՀ) շրջանակում առաջարկների ներկայացման մրցույթով ողջունելի կհամարվեն թե՛ համալսարաններում և թե՛ հիմնական կրթության ոլորտում ԲՏՃՄ կրթության ամրապնդման համար նորարարական մոտեցումների մշակման նպատակադրումով նախագծերը։
«Սույն ծրագիրը կխթանի, որ ԲՈՒՀ-երը ԲՏՃՄ ուսումնական բնագավառում և աշխատատեղերում ավելի մեծ թվով իգական սեռի ուսանողների ներգրավեն  և ուսուցման ծրագրերում իգական սեռի դասավանդող ավելի մեծ թվով աշխատակիցներ ունենան»,- ասում է ծրագրի՝ Համաշխարհային բանկի առաջադրանքի թիմի ղեկավար Ռենատա Ֆրեյտաս Լեմոսը։ «Առաջարկվող աշխատանքների ցանկացած փուլում համայնքում ուսուցիչների, ծնողների և ուսանողների հետ հաճախակի կլոր-սեղանները կբարելավեն քաղաքացիների ներգրավվածությունը և կրթական վերջնարդյունքների մասնակցային մշտադիտարկումը»։
ԿԲԾ սկզբնական ծրագիրը մինչ օրս բարձր արդյունքներ է ապահովել։ Հիմնվել է 136 նախակրթարան և հինգ-վեց տարեկան շուրջ 3500 երեխա է ընդգրկվել երկրով մեկ։ 13 դպրոց լիովին հիմնանորոգվել և վերանորոգվել է, իսկ 107 ավագ դպրոց վերազինվել է ԲՏՃՄ առարկաների համար նախատեսված լաբորատոր սարքավորումներով և գույքով, էլեկտրոնային ուսումնառության նյութերի հետ մեկտեղ։ Ստեղծվել և լիովին գործում է կրթության կառավարման տեղեկատվական համակարգը (ԿԿՏՀ), որն ընդգրկում է կրթական բոլոր աստիճանների զարգացումները և ընդլայնվել է երկրով մեկ։ 4475 ուսուցիչ և վարչական աշխատող տեղեկատվական և հաղորդակցության տեխնոլոգիաների կիրառման ուղղությամբ վերապատրաստվել է։ Հետազոտական 18 նախագծերի համար Հայաստանի 15 համալսարանի դրամաշնորհ է շնորհվել։
Համաշխարհային բանկը 25 միլիոն դոլարի փոփոխական սպրեդով (սփռվածք) ՎԶՄԲ վարկ կտրամադրի, որի արտոնյալ ժամկետը 14․5 տարի է, իսկ մարման ընդհանուր ժամկետը՝ 25 տարի։ Կառավարության մասնակցությունը 6․25 միլիոն դոլար է կազմում։ 1992 թ․ Համաշխարհային բանկին և 1993 թ․ ՄԶԸ-ին անդամակցելուց ի վեր Հայաստանի նկատմամբ ընդհանուր հանձնառությունները մոտավորապես 2,502,870 միլիոն դոլար են կազմել։

WASHINGTON, May 20, 2022 – The World Bank Board of Executive Directors approved today a $25 million loan for Additional Financing of the Education Improvement Project (EIP) in Armenia. The project will further assist the Government in improving school readiness of children entering primary education, the physical condition and availability of educational resources in general education, and quality and relevance in higher education institutions in Armenia.
Quality of education is a key challenge causing a mismatch between the formal qualifications of graduates and the skills sought by employers, therefore slowing overall productivity, and hampering economic growth in Armenia. The project, which spans three education levels, will help strengthen the education trajectory and the human capital of Armenian children and is aligned with mid- to long-term government and sectoral strategies.
“Establishing an equitable and high-quality education system is key not only for growth but also in providing hope for a brighter future for the youth of Armenia,” says Carolin Geginat, World Bank Country Manager for Armenia. “With this project, the Government aims to improve the relevance and quality of, and access to, educational services at all levels, including in the early years of a child and for higher education. The project contributes in important ways to strengthening Armenia’s human capital and to enhancing the competitiveness of the economy.”
The project has two main components. The first component will focus on enhancing the quality of general education by financing 80 additional community-based preschools in early education for children aged four to six, as well as the training of teachers and principals assigned to new preschools. Four upper secondary schools that are in poor seismic condition and located in areas of climate risk will be rehabilitated and refurbished.
Furthermore, under this component, data-driven evidence-based policy making for improving managing, teaching, and learning will be promoted. 200 school laboratories in general education will be equipped and furnished and will be provided with resources to help teachers deliver a project-based learning approach in the context of the revised science, technology, engineering, and mathematics STEM curriculum.
The second component will finance higher education institution (HEI) projects to improve labor market relevance, organizational efficiency, and equity in enrollment and other opportunities. A call for proposals under the Competitive Innovations Fund (CIF) will welcome projects that aim to develop innovative approaches to strengthen STEM education in both universities and basic education.
“This project will incentivize HEIs to attract more female students into STEM fields of study and jobs, and have more female teaching staff working in programs,” says Renata Freitas Lemos, World Bank Task Team Leader of the project. “Frequent community roundtables with teachers, parents, and students at any stage of the proposed activities will improve citizen engagement and participatory monitoring of education outcomes.”
The original EIP project has delivered strong results to date. 136 preschools have been established and around 3,500 five- and six-year-old children have been enrolled across the country. 13 schools have been fully rehabilitated and refurbished, while 107 high schools have been equipped with laboratory equipment and furniture for STEM subjects along with E-learning materials. An education management information system (EMIS) which captures the developments at all levels, has been established and is fully operational and expanded nationwide. 4,475 teachers and administrative staff have been trained in information and communication technologies usage. Grants for 18 research projects were awarded to 15 universities across Armenia.
The World Bank will provide a $25 million IBRD loan of variable-spread, with a 14.5-year grace period and a total repayment term of 25 years. The Government contribution is $6.25 million. Since joining the World Bank in 1992, and IDA in 1993, commitments to Armenia have totaled approximately $2,502,870 million.