Թայվանի նկատմամբ ԱՄՆ-ի «ռազմավարական երկիմաստության» քաղաքականությունն անփոփոխ է։ Այս մասին, ինչպես երեքշաբթի հայտարարել է Սպիտակ տան մամուլի ծառայությունը, Տոկիոյում Քառակողմ անվտանգության երկխոսության (Ավստրալիա, Հնդկաստան, ԱՄՆ եւ Ճապոնիա) գագաթաժողովից հետո լրագրողներին հայտնել է նախագահ Ջո Բայդենը։
ԱՄՆ նախագահը երկուշաբթի Ճապոնիայում մամուլի ասուլիսին, պատասխանելով ԶԼՄ-ների աշխատակիցներից մեկի հարցին, ասել է, որ պատրաստ է ռազմական ճանապարհով պաշտպանել Թայվանը, եթե դրա անհրաժեշտությունը լինի։ Ինչպես պարզաբանել են մամուլի ծառայությունում, երեքշաբթի Բայդենին հարցրել են՝ արդյո՞ք նրա խոսքերը նշանակում են, որ «ռազմավարական երկիմաստության քաղաքականությունն» անցյալում է մնացել։ «Ոչ»,- վստահեցրել է նրանց երկրի ղեկավարը։ Նա հրաժարվել է մանրամասներ հայտնել։
«Քաղաքականությունն ընդհանրապես չի փոխվել։ Ես դա նշել եմ երեկ հայտարարություն անելիս»,- հավելել է Բայդենը՝ պատասխանելով հարցին՝ արդյո՞ք ԱՄՆ-ն պատրաստ է անհրաժեշտության դեպքում զորքեր ուղարկել կղզի:
Երկուշաբթի Սպիտակ տունը հայտարարել էր, որ ԱՄՆ դիրքորոշումն անփոփոխ է, եւ Բայդենն իր հայտարարության մեջ հաստատել է «Թայվանին ինքնապաշտպանության ռազմական միջոցներ տրամադրելու» պարտավորությունը։ Չինաստանի ԱԳՆ-ն, ԱՄՆ նախագահի հայտարարությանն ի պատասխան, խիստ բողոք է հայտնել:

The U.S. policy of "strategic ambiguity" toward Taiwan remains unchanged, US President Joe Biden told reporters in Tokyo after the Quadrilateral Security Dialogue summit (Australia, India, the United States and Japan) on Tuesday, the White House press pool reported.
The head of the Washington administration said Monday at a press conference in Japan, answering a question from a member of the media, that he was prepared to defend Taiwan militarily if the need arose. As the press pool explains, Biden was asked Tuesday if his words meant that "the policy of strategic ambiguity" was a thing of the past. "No," the head of state said. He declined to reveal any details.
“My policy has not changed at all. I stated that when I made my statement yesterday,” he told reporters when asked if the U.S. was prepared to send troops to Taiwan if necessary.
The White House said Monday that the U.S. position remains unchanged, and Biden reiterated with his statement a commitment "to provide military means of self-defense to Taiwan." The Chinese Foreign Ministry responded to the American president's statement with a strong protest.