Իրանի եւ Թուրքիայի ԱԳ փոխնախարարներ Մահդի Սաֆարին եւ Ֆարուք Քայմաքչին երկկողմ կապերի ընդլայնմանը վերաբերող հարցեր են քննարկել, հայտնում է Mehr-ը։
Վկայակոչելով իրանա-թուրքական առեւտրատնտեսական հարաբերությունների վերջին զգալի աճը՝ Սաֆարին ընդգծել է երկու երկրների միջեւ երկկողմ հարաբերությունների եւ տարածաշրջանային համագործակցության ամրապնդման կարեւորությունը։ Նա նաեւ հայտնել է Իրանի պատրաստակամությունը զարգացնելու Թուրքիայի հետ համագործակցությունը մի շարք ոլորտներում՝ բանկային, առեւտրի, տրանսպորտի, տարանցման, էներգետիկայի, առողջապահության եւ նոր տեխնոլոգիաների ոլորտներում։
Քայմաքչին, իր հերթին, ընդգծել է երկու երկրների միջեւ հարաբերությունների կարեւորությունը տարբեր ոլորտներում եւ հայտարարել է Իրանի հետ հարաբերությունները զարգացնելու եւ տարածաշրջանային ու բազմակողմ կազմակերպությունների շրջանակներում, ինչպիսին է ECO-ն, համագործակցությունը ընդլայնելու Թուրքիայի պատրաստակամությունը։
Կողմերն ընդգծել են շրջակա միջավայրի պաշտպանության եւ ընդհանուր ջրային ռեսուրսների կառավարման համար տարածաշրջանի երկրների միջեւ համագործակցության անհրաժեշտությունը։

Iranian and Turkish Deputy Foreign Ministers Mehdi Safar and Faruk Kaymakci discussed the expansion of bilateral ties, Mehr reports.
Referring to the recent significant growth in Iranian-Turkish trade and economic relations, Safar noted the importance of strengthening bilateral relations and regional cooperation between the two countries. He also expressed Iran's readiness to develop cooperation with Turkey in several areas, including banking, trade, transport, transit, energy, healthcare and new technologies.
Kaymakci, for his part, emphasized the importance of relations between the two countries in various fields and stated Turkey's readiness to develop relations with Iran and increase cooperation within the framework of regional and multilateral organizations such as the ECO.
The parties highlighted the need for cooperation between the countries of the region to protect the environment and manage shared water resources.