Ջո Բայդենի վարչակազմը պատրաստվում է մեծացնել այն սպառազինության քանակը, որ առաջարկում է Ուկրաինային՝ ուղարկելով մեծ հեռահարության հրթիռային առաջադեմ համակարգեր, հայտնում է CNN-ը։
Վարչակազմը հակված է համակարգերն Ուկրաինա ուղարկել ռազմական օգնության ավելի մեծ փաթեթի շրջանակներում, որի մասին կարող է արդեն հաջորդ շաբաթ հայտարարվել:
Ուկրաինայի բարձրաստիճան պաշտոնյաները, այդ թվում՝ նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին, վերջին շաբաթներին խնդրել են ԱՄՆ-ին եւ նրա դաշնակիցներին համազարկային կրակի հրթիռային համակարգեր տրամադրել։ Ամերիկյան արտադրության սպառազինության համակարգերը կարող են հրթիռները հարյուրավոր կիլոմետրեր հեռավորությամբ արձակել, ինչը ուկրաինացիների կարծիքով՝ կարող է փոխել խաղի կանոնները Ռուսաստանի դեմ իրենց պատերազմում:
Մյուս զինատեսակը, որը Ուկրաինան խնդրել է, բարձր շարժունակությամբ հրետանային հրթիռային համակարգ է, որը հայտնի է որպես HIMARS՝ ավելի թեթեւ անվավոր համակարգ, որը կարող է կրակել նույն տեսակի զինամթերքով, ինչ համազարկային կրակի հրթիռային համակարգերը:
Բայդենի վարչակազմը շաբաթներ շարունակ հրաժարվում էր համակարգեր մատակարարել՝ Ազգային անվտանգության խորհրդում բարձրացված մտավախությունների ֆոնին, որ Ուկրաինան կարող է դրանք օգտագործել Ռուսաստանի տարածքում հարձակողական գրոհներ իրականացնելու համար, հայտարարել են պաշտոնատար անձինք։

Joe Biden administration is preparing to increase the number of weapons it offers Ukraine by sending advanced long-range missile systems, CNN reported.
The administration is leaning toward sending the systems to Ukraine as part of a larger military assistance package that could be announced as early as next week.
High-ranking Ukrainian officials, including President Volodymyr Zelenskyy, have asked the U.S. and its allies in recent weeks for multiple rocket launchers (MLRS). U.S.-manufactured weapons systems can launch missiles hundreds of kilometers away, which Ukrainians believe could be a game-changer in their war against Russia.
Another system Ukraine has requested is a highly mobile artillery rocket system known as HIMARS, a lighter-wheeled system capable of firing many of the same types of munitions.
The Biden administration has refused to send the systems for weeks amid concerns raised at the National Security Council that Ukraine could use the systems to launch offensive attacks on Russian territory, officials said.