ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը շնորհավորական ուղերձ է հրապարակել Հանրապետության տոնի առթիվ: Դրանում, մասնավորապես, ասված է.
«Սիրելի՛ հայրենակիցներ, սիրելի՛ ժողովուրդ.
Շնորհավորում եմ բոլորիս Հանրապետության տոնի առիթով:
Այսօր մենք տոնում ենք մեր պատմության ամենակարևոր իրադարձություններից մեկը՝ Առաջին Հանրապետության հիմնադրման օրը:
Ինչո՞ւ է այս օրն այդքան կարևոր մեզ համար: Երեք պատճառով.
Առաջինը՝ որովհետև մենք ավելի քան 500 տարվա ընդմիջումից հետո ունեցանք պետականություն:
Երկրորդ պատճառն այն է, որ առաջին անգամ ունեցանք Հանրապետություն, այսինքն՝ մի պետական կարգ, որտեղ իշխանությունը ձևավորվում է ժողովրդի կատարած ընտրության արդյունքում:
Երրորդ պատճառն այն է, որ Հանրապետությունը, պետությունը, որը ցանկացած ժողովրդի կազմակերպման բարձրագույն ինստիտուտ է, մենք կարողացանք ստեղծել հուսահատության պահին, երբ հայոց ցեղասպանության մահաբեր անիվը շարունակվում էր պտտվել:
Հայաստանի Առաջին Հանրապետությունը հռչակվեց 1918 թվականի մայիսի 28-ին Սարդարապատի, Բաշ-Ապարանի, Ղարաքիլիսայի հերոսամարտերից հետո:
Դա այն ժամանակաշրջանն էր, երբ թվում էր վերջ՝ այլևս հնարավոր չէ ոչ միայն ունենալ պետականություն, այլև պահպանել ինքնությունը, լեզուն և մշակույթը:
Սակայն մեր ժողովուրդը կարողացավ օրհասական պահին գործել որպես մեկ բռունցք՝ ուժերի համախմբմամբ, միասնականությամբ կերտել Առաջին Հանրապետությունը: Այդ գործում անուրանալի է Արամ Մանուկյանի, Թովմաս Նազարբեկյանի, Մովսես Սիլիկյանի, Դրոյի, Նժդեհի, Դանիել ու Պողոս Բեկ Փիրումյանների, եզդիական հեծյալ ջոկատի հրամանատար Ջհանգիր աղայի, զենքը ձեռքին կռվող հոգևորականների դերը:
Մեր այս մեծերի և հազարավոր ուրիշ հայրենակիցների ջանքերով ձեռքբերված սրբազան անկախությունն ընդամենը երկուսուկես տարի անց կորսվեց: Սրան նախորդեցին պատերազմը, տարածքային ու մարդկային ողբերգական կորուստներ:
Սա տեղի ունեցավ այն պատճառով, որ երկու տարվա ընթացքում Հայաստանի Առաջին Հանրապետությունը չկարողացավ, չհասցրեց քաղաքական, միջազգային, տարածաշրջանային ինստիտուցիոնալ դիմակայություն ձեռք բերել, իր շուրջ խաղաղություն հաստատել:
Այսօր էլ մեր երկիրը կանգնած է նմանատիպ մարտահրավերների առաջ ու մեզ մտքի բացառիկ ճկունություն, երկաթյա կամք ու մանանեխի հատիկի չափ հավատ է հարկավոր այդ մարտահրավերները հաղթահարելու համար: Առաջին Հանրապետության հիմնադիր հայրերը ժամանակ էլ չունեցան նորածին պետությունը գլոբալ մարտահրավերների առաջ դիմակայուն դարձնելու համար: Երրորդ Հանրապետությունում մենք ցավալիորեն շատ ժամանակ ենք վատնել:
Բայց Սարդարապատի հերոսները, Առաջին Հանրապետության հիմնադիր հայրերը մեզ ոգեշնչում են շարունակաբար: Ու պետությունն, անկախությունն, ինքնիշխանությունը մեր ազգային ինքնագիտակցության անբաժանելի մաս է այլևս:
Պետությունը, պետականությունը պիտի մեր ամենօրյա աշխատանքի, գորովանքի, պատկառանքի առարկան դառնա, և խաղաղությունը պիտի դառնա այն միջավայրը, որի պայմաններում մենք Առաջին Հանրապետության հիմնադիր հայրերից ստացած պետականությունը պիտի դարերով փոխանցենք մեր սերունդներին:

Премьер-министр Армении Никол Пашинян опубликовал поздравительное послание по случаю Праздника Республики.
«Дорогие соотечественники! Дорогой народ!
Поздравляю всех нас С Праздником Республики.
Сегодня мы отмечаем одно из важнейших событий в нашей истории: день основания Первой Республики.
Чем же так важен этот день для нас? По трем причинам:
Первое: потому что мы после перерыва протяженностью более 500 лет получили государственность.
Второй причиной является то, что у нас впервые появилась Республика, то есть государственный строй, при котором власть формируется в результате народного выбора.
Третья причина заключается в том, что Республику, государство, являющееся высшим институтом организации любого народа, мы смогли создать в момент отчаяния, когда смертоносное колесо Геноцида армян продолжало раскручиваться.
Первая Республика Армения была провозглашена 28 мая 1918 года после героических сражений при Сардарапате, Баш-Апаране, Каракилисе.
Это был период, когда казалось, что невозможно не только иметь государственность, но и сохранить свою идентичность, язык и культуру.
Однако наш народ смог в решающий момент выступить единым кулаком, объединить силы и построить Первую республику. В этом случае бесспорна роль Арама Манукяна, Товмаса Назарбекяна, Мовсеса Силикяна, Дро, Нжде, Даниэла и Погоса Бек-Пирумянов, командира езидского кавалерийского отряда Джангир-аги, священнослужителей, сражающихся с оружием в руках.
Священная независимость, завоеванная усилиями этих великих людей и тысяч других соотечественников, была утрачена всего за два с половиной года. Этому предшествовала война, трагические территориальные и человеческие потери.
Это произошло потому, что за два года Первой Республике Армении не удалось добиться политической, международной, региональной институциональной конфронтации, установить мир вокруг себя.
Сегодня наша страна сталкивается с аналогичными вызовами, и для их преодоления нужны исключительная гибкость ума, железная воля и вера размером с горчичное зерно. Отцы-основатели Первой республики даже не успели сделать новорожденное государство устойчивым к глобальным вызовам. К сожалению, мы потеряли много времени в Третьей республике.
Но герои Сардарапата, отцы-основатели Первой республики, продолжают нас вдохновлять. А государство, независимость, суверенитет – еще одна неотъемлемая часть нашего национального самосознания.
Государство, государственность должны стать предметом нашей повседневной работы, заботы, уважения, а мир должен стать той средой, в условиях которой мы должны передать государственность, полученную от отцов-основателей Первой Республики нашим потомкам на века.
Поздравляю с 28 мая. Поздравляю с днем возрождения армянской государственности», - говорится в поздравительном послании премьер-министра Армении.