ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը շնորհավորական ուղերձ է հրապարակել Հանրապետության տոնի առթիվ: Դրանում, մասնավորապես, ասված է.
«Սիրելի՛ հայրենակիցներ, սիրելի՛ ժողովուրդ.
Շնորհավորում եմ բոլորիս Հանրապետության տոնի առիթով:
Այսօր մենք տոնում ենք մեր պատմության ամենակարևոր իրադարձություններից մեկը՝ Առաջին Հանրապետության հիմնադրման օրը:
Ինչո՞ւ է այս օրն այդքան կարևոր մեզ համար: Երեք պատճառով.
Առաջինը՝ որովհետև մենք ավելի քան 500 տարվա ընդմիջումից հետո ունեցանք պետականություն:
Երկրորդ պատճառն այն է, որ առաջին անգամ ունեցանք Հանրապետություն, այսինքն՝ մի պետական կարգ, որտեղ իշխանությունը ձևավորվում է ժողովրդի կատարած ընտրության արդյունքում:
Երրորդ պատճառն այն է, որ Հանրապետությունը, պետությունը, որը ցանկացած ժողովրդի կազմակերպման բարձրագույն ինստիտուտ է, մենք կարողացանք ստեղծել հուսահատության պահին, երբ հայոց ցեղասպանության մահաբեր անիվը շարունակվում էր պտտվել:
Հայաստանի Առաջին Հանրապետությունը հռչակվեց 1918 թվականի մայիսի 28-ին Սարդարապատի, Բաշ-Ապարանի, Ղարաքիլիսայի հերոսամարտերից հետո:
Դա այն ժամանակաշրջանն էր, երբ թվում էր վերջ՝ այլևս հնարավոր չէ ոչ միայն ունենալ պետականություն, այլև պահպանել ինքնությունը, լեզուն և մշակույթը:
Սակայն մեր ժողովուրդը կարողացավ օրհասական պահին գործել որպես մեկ բռունցք՝ ուժերի համախմբմամբ, միասնականությամբ կերտել Առաջին Հանրապետությունը: Այդ գործում անուրանալի է Արամ Մանուկյանի, Թովմաս Նազարբեկյանի, Մովսես Սիլիկյանի, Դրոյի, Նժդեհի, Դանիել ու Պողոս Բեկ Փիրումյանների, եզդիական հեծյալ ջոկատի հրամանատար Ջհանգիր աղայի, զենքը ձեռքին կռվող հոգևորականների դերը:
Մեր այս մեծերի և հազարավոր ուրիշ հայրենակիցների ջանքերով ձեռքբերված սրբազան անկախությունն ընդամենը երկուսուկես տարի անց կորսվեց: Սրան նախորդեցին պատերազմը, տարածքային ու մարդկային ողբերգական կորուստներ:
Սա տեղի ունեցավ այն պատճառով, որ երկու տարվա ընթացքում Հայաստանի Առաջին Հանրապետությունը չկարողացավ, չհասցրեց քաղաքական, միջազգային, տարածաշրջանային ինստիտուցիոնալ դիմակայություն ձեռք բերել, իր շուրջ խաղաղություն հաստատել:
Այսօր էլ մեր երկիրը կանգնած է նմանատիպ մարտահրավերների առաջ ու մեզ մտքի բացառիկ ճկունություն, երկաթյա կամք ու մանանեխի հատիկի չափ հավատ է հարկավոր այդ մարտահրավերները հաղթահարելու համար: Առաջին Հանրապետության հիմնադիր հայրերը ժամանակ էլ չունեցան նորածին պետությունը գլոբալ մարտահրավերների առաջ դիմակայուն դարձնելու համար: Երրորդ Հանրապետությունում մենք ցավալիորեն շատ ժամանակ ենք վատնել:
Բայց Սարդարապատի հերոսները, Առաջին Հանրապետության հիմնադիր հայրերը մեզ ոգեշնչում են շարունակաբար: Ու պետությունն, անկախությունն, ինքնիշխանությունը մեր ազգային ինքնագիտակցության անբաժանելի մաս է այլևս:
Պետությունը, պետականությունը պիտի մեր ամենօրյա աշխատանքի, գորովանքի, պատկառանքի առարկան դառնա, և խաղաղությունը պիտի դառնա այն միջավայրը, որի պայմաններում մենք Առաջին Հանրապետության հիմնադիր հայրերից ստացած պետականությունը պիտի դարերով փոխանցենք մեր սերունդներին:

Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan published a congratulatory message on the occasion of the Republic Day.
“Dear compatriots! Dear people!
I congratulate all of us on the Republic Day.
Today we celebrate one of the most important events in our history: the founding of the First Republic.
Why is this day so important to us? For three reasons:
First: because after a break of more than 500 years we received statehood.
The second reason is that for the first time we have a Republic, that is, a political system in which power is formed as a result of popular choice.
The third reason is that we were able to create the Republic, the state, which is the highest institution of the organization of any people, in a moment of despair, when the deadly wheel of the Armenian Genocide continued to spin.
The first Republic of Armenia was proclaimed on May 28, 1918 after the heroic battles at Sardarapat, Bash-Aparan, Karakilis.
It was a period when it seemed impossible not only to have statehood, but also to preserve one's identity, language and culture," he noted.
'The sacred independence won through the efforts of these great men and thousands of other compatriots was lost in just two and a half years. This was preceded by a war, tragic territorial and human losses.
This happened because in two years the First Republic of Armenia failed to achieve a political, international, regional institutional confrontation, to establish peace around itself.
Today, our country is facing similar challenges, and overcoming them requires exceptional mental flexibility, iron will and mustard seed-sized faith. The founding fathers of the First Republic did not even have time to make the newborn state resistant to global challenges. Unfortunately, we lost a lot of time in the Third Republic.
But the heroes of Sardarapat, the founding fathers of the First Republic, continue to inspire us. And the state, independence, sovereignty is another integral part of our national identity.
The state, statehood should become the subject of our daily work, care, respect, and the world should become the environment in which we must pass on the statehood received from the founding fathers of the First Republic to our descendants for centuries.
Congratulations on May 28th. Congratulations on the day of the revival of Armenian statehood,” the congratulatory message of the Prime Minister of Armenia reads."