ԱՄՆ-ի բնակիչն Արեւմտյան Վիրջինիա նահանգի Չարլսթոն քաղաքում կրակել է տղամարդու վրա, ով կիսաավտոմատ հրացանով կրակ էր բացել մարդկանց ամբոխի վրա, հայտնում է BBC-ն։
Քրեական անցյալ ունեցող 37-ամյա Դենիս Բաթլերը սպանվել է ծննդյան խնջույքին մասնակցող մոտ 40 հոգանոց խմբի վրա հարձակումից հետո:
Ոստիկանության ներկայացուցիչ Թոնի Հեյզլեթն ասել է, որ կնոջ արագ արձագանքը կյանքեր է փրկել եւ գուցե զանգվածային հրաձգություն է կանխել:
Բաթլերն ավտոմեքենայով անցնում էր թաղամասի կողքով, երբ նրան նախազգուշացրին դանդաղեցնել արագությունը, քանի որ այնտեղ երեխաներ են խաղում: Նա վերադարձել է զինված AR-15 ինքնաձիգով եւ իր ավտոմեքենայից կրակ է բացել քաղաքի բազմաբնակարան համալիրի մոտ ծննդյան խնջույքին հավաքվածների ուղղությամբ:
Հեյզլեթը մամուլի ասուլիսին հայտարարել է, որ պատասխան կրակ արձակած կինը իրավապահ ոլորտում փորձ չունի։
Կինը կրակոցից հետո մնացել է դեպքի վայրում եւ համագործակցում է քննիչների հետ։ Նրան մեղադրանք չի առաջադրվի, հավելել են ոստիկանությունից։
Ոստիկանության փոխանցմամբ՝ Բաթլերը մահացած էր գտնվել դեպքի վայրում բազմաթիվ հրազենային վնասվածքներից։
Հեյզլեթը հավելել է, որ դեռ պարզ չէ, թե ինչպես է Բաթլերը ձեռք բերել զենքը. նա, որպես դատապարտված հանցագործ, զենք կրելու օրինական իրավունք չուներ:

Жительница США застрелила мужчину, который открыл огонь по толпе людей из полуавтоматической винтовки в городе Чарльстон в Западной Вирджинии, передает BBC.
37-летний Деннис Батлер с большим криминальным прошлым был убит после нападения на группу из примерно 40 человек, участвовавших в праздновании дня рождения.
Представитель полиции Тони Хейзлетт сказал, что быстрая реакция женщины спасла жизни людей и, возможно, предотвратила массовую стрельбу.
Батлер проезжал мимо этого района ранее в среду вечером, когда его предупредили, чтобы он притормозил, потому что там играли дети. Он вернулся, вооруженный винтовкой типа AR-15, и открыл огонь из своего автомобиля по участникам празднования дня рождения возле жилого комплекса в городе.
Хейзлетт заявил на пресс-конференции, что женщина, открывшая ответный огонь, не имела никакого опыта работы в правоохранительных органах. Ее так и не опознали.
Женщина осталась на месте происшествия после стрельбы и сотрудничает со следователями.
Обвинения против нее выдвигаться не будут, добавили в полиции.
По словам полиции, Батлер был найден мертвым на месте происшествия от множественных огнестрельных ранений.
Хейзлетт добавил, что пока неясно, как Батлер получил оружие - по закону он не имел права носить его как осужденный преступник.