Եվրամիությունը, բացի Ռուսաստանից, ունի իր մոտիվացիան ու իր շահերը։ Այս մասին NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց Մոսկվայի միջազգային հարաբերությունների պետական ինստիտուտի (ՄՄՀՊԻ) Միջազգային հետազոտությունների ինստիտուտի առաջատար գիտաշխատող, փորձագետ, քաղաքագետ Սերգեյ Մարկեդոնովը։
Քաղաքագետը կարծում է, որ Բրյուսելի այսպիսի ակտիվացումը հակասում է Կրեմլի շահերին։
«Հասկանալի է, որ ԵՄ-ն չի ցանկանում ուժեղացնել Ռուսաստանը։ Եթե խոսենք ԵՄ-ի մասին՝ որպես մի տեսակ եվրոպական բյուրոկրատիայի, որը գոյություն ունի անկախ անդամ երկրներից,  կլինչի (մարզական մենամարտերում հակառակորդին զսպելու հնարք՝ NEWS.am) մեջ է Ռուսաստանի հետ, իսկ Շառլ Միշելը այդ կլինչի խմբավարներից է։ Նա շատ ակտիվորեն պաշտպանում է պատժամիջոցները։ Կիեւի շուրջ տեղի ունեցող իրադարձությունների, Բուչի սկանդալի ժամանակ եւս Միշելը «առկայծեց»  որպես Մոսկվայի քննադատ: Բրյուսելի համար կարեւոր է ցույց տալ, որ ինքն արդյունավետ է հետխորհրդային հակամարտությունները լուծելու գործում։ Որովհետեւ ուկրաինական ճակատում ԵՄ-ն միայնակ չէր կարող հաղթահարել որեւէ խնդիր, ինչպես նախկինում շատ առումներով Բալկաններում: Թե՛ Բալկաններում, թե՛ Ուկրաինայում «հրդեհները մարելու» համար անհրաժեշտ էր Միացյալ Նահանգների միջամտությունը։ ԵՄ-ն ի վիճակի չեղավ դա անել։  Ուստի փորձ է արվում ցույց տալ, որ դա այնքան էլ այդպես չէ,  և ԵՄ-ն նույնպես կարող է ինչ-որ բան անել»,- պարզաբանեց Մարկեդոնովը։
Նա հիշեց նաև ֆրանսիացի հայտնի ռազմական փորձագետ Էմանուել Դրեյֆուսի գնահատականը, որը տարեսկզբին Ղարաբաղում  տեղի ունեցած գործողությունն անվանել էր  «ժողովրդականակենտրոն»՝ նկատի ունենալով, որ բացի աշխարհաքաղաքական ազդեցության ուժեղացումից, Ռուսաստանը շատ բան է արել փախստականներին վերադարձնելու եւ տարածքը ականազերծելու համար:
«Ռուսաստանը շատ բան է արել, իսկ հիմա ստացվում է, որ ԵՄ-ն արժեթղթերի եզրերն է խուզում, կարծես ոչ մի Ռուսաստան էլ չկա։  Բրյուսելյան բանակցություններից հետո Շառլ Միշելի հայտարարություններում չկա Ռուսաստանը, չկան եռակողմ հայտարարությունները», նշեց Մարկեդոնովը:
Նա նաև մատնանշեց լուրջ վեճերի բացակայությունը ղարաբաղյան հարցի կարգավորման գործընթացում, որոնք առկա են, օրինակ, Ուկրաինայի եւ Վրաստանի դեպքում, չկա ոչ գովասանք, ոչ էլ հայհոյանք։

У Евросоюза, помимо России, есть собственная мотивация и собственные интересы. Об этом в беседе с корреспондентом Новости Армении – NEWS.am заявил ведущий научный сотрудник Института международных исследований МГИМО, эксперт и политолог Сергей Маркедонов.
Политолог считает, что подобная активизация Брюсселя противоречит интересам Кремля.
«Понятно, усиления России ЕС не хочет. Если говорить о ЕС как о некой европейской бюрократии, которая помимо самих стран-членов организации существует, конечно, она в клинче с Россией, и Шарль Мишель – один из фронтменов этого клинча. Он выступает за санкции весьма активно. Во время событий вокруг Киева, скандала Бучи Мишель тоже мелькал, как критик Москвы... Брюсселю важно показать, что в урегулировании постсоветских конфликтов он эффективен. Потому что на украинском фронте ЕС самостоятельно не смог справиться ни с одной из задач, как во многом раньше на Балканах. Для того, чтобы «тушить пожары» и на Балканах, и на Украине, потребовалось вмешательство Штатов. ЕС оказался не в состоянии это сделать. Поэтому есть попытка показать, что это не совсем так, и ЕС тоже что-то может», - пояснил Маркедонов.
Он также вспомнил оценку известного французского военного эксперта Эммануэля Дрейфуса из военной школы Франции, который еще в начале года назвал операцию в Карабахе «народно-центристской», имея в виду, что помимо укрепления геополитического влияния, Россия много сделала для возвращения беженцев, разминирования.
«Россия много чего сделала, а теперь получается, что ЕС стрижет купоны с этого, и как будто бы никакой России нет. В заявлениях Шарля Мишеля после переговоров в Брюсселе нет России, нет трехсторонних заявлений», - подчеркнул Маркедонов.
При этом, он указал на отсутствие серьезных трений в вопросе карабахского урегулирования, кои присутствуют, к примеру, в Украине и Грузии.