Լատվիայի պաշտպանության նախարար Արտիս Պաբրիկսը կոչ է արել ավելացնել ՆԱՏՕ-ի ուժերը Բալթյան երկրներում, հայտնում է Reuters-ը։
Նրա խոսքով՝ թուլության ցանկացած նշան, լինի դա Ուկրաինայում, թե ՆԱՏՕ-ի տարածքում, կխրախուսի Ռուսաստանին։ «Ուկրաինան պետք է հաղթի, դա շատ պարզ է, բայց Ռուսաստանը պետք է պարտվի, սրանից այլ ելք չկա»,- ասել է նա լրագրողներին՝ բանակցությունների երկրորդ օրը ժամանելով Բրյուսելում գտնվող ՆԱՏՕ-ի կենտրոնակայան։
Փետրվարին ՆԱՏՕ-ն լրացուցիչ զորքեր, նավեր եւ ինքնաթիռներ է ուղարկել դաշինքի արեւելյան ճակատ, մասնավորապես՝ Բալթյան երկրներ, եւ մոտ 40 000 զինվոր է տեղակայել ՆԱՏՕ-ի անմիջական հրամանատարության ներքո:
Հունիսի 28-30-ը Մադրիդում կայանալիք գագաթաժողովում ՆԱՏՕ-ի ղեկավարներն ավելի կառուցողական մոտեցում կքննարկեն Եվրոպայում անվտանգության կտրուկ վատթարացող իրավիճակին դաշինքի ադապտացումը երկարաժամկետ հեռանկարում:
Բայց դաշնակիցները դեռեւս տարակարծիք են զորքերի քանակի եւ այն հարցում, թե կոնկրետ որտեղ պետք է հիմնվեն զորքերը եւ լրացուցիչ սպառազինությունը:
Որոշ փորձագետներ զգուշացնում են, որ անիմաստ է մեծ մարտական ստորաբաժանումներ տեղակայել Ռուսաստանի սահմանների մոտ՝ դրանց հարձակման առաջին ալիքում պարտվելու վտանգի տակ դնելով, այլ պետք է տեղակայել թիկունքում։
Բալթյան երկրները ցանկանում են, որ դաշինքը 10 անգամ մեծացնի իր ռազմական ներկայությունը ուկրաինական պատերազմից առաջ, ինչպես նաեւ ավելացնի օդային եւ ծովային պաշտպանության հնարավորությունները։
ՆԱՏՕ-ի 30 դաշնակիցներից շատերը Եվրոպայում եւ Միացյալ Նահանգներում սկզբունքորեն աջակցում են ուժերը մեծացնելու կոչերին, բայց ոչ այնքան, որքան պահանջում են Բալթյան երկրները, փոխարենը նախընտրում են որոշ զորամիավորումներ թողնել տանը, բայց պատրաստ լինել արագ տեղակայման։
Ֆինլանդիան բարձրացնում է մարտունակությունը ՌԴ հնարավոր ներխուժման պատճառով
Մենք պետք է պատրաստ լինենք երկարաժամկետ ճգնաժամի...
Բորելը կոչ է արել զենք արտադրել Ուկրաինայում՝ տրանսպորտային ծախսերը խնայելու համար
Ցանկալի է Կիեւի համար զենքն արտադրել Ուկրաինայում...
Մեդվեդեւը խոստացել է միջուկային հարված եվրոպական մայրաքաղաքներին՝ Ուկրաինա զորքեր ուղարկելու դեպքում
Տեղի կունենա համաշխարհային աղետ...
Սամվել Կարապետյանի ինքնաթիռը հանվել է ամերիկյան «սեւ ցուցակից»․ «Հետք»
Բացի դրանից՝ 2022 թ. նոյեմբերին OFAC-ի «սեւ ցուցակում» էին հայտնվել Գյուլնարա Քերիմովայի ֆրանսիական 4 ընկերությունները, դրանց շվեյցարացի ղեկավարն ու վերջինիս շվեյցարական ընկերությունը․․․

Министр обороны Латвии Артис Пабрикс призвал увеличить силы НАТО в странах Балтии, передает Reuters.
По его словам, любые признаки слабости — будь то на Украине или на территории НАТО — будут поощрять Россию. «Украина должна победить, это очень просто, а Россия должна проиграть, другого выхода из этого нет», - сказал он журналистам, прибыв на второй день переговоров в штаб-квартиру НАТО в Брюсселе.
В феврале НАТО направило дополнительные войска, корабли и самолеты на восточный фронт альянса, в частности в страны Балтии, и развернуло около 40 000 военнослужащих под непосредственное командование НАТО.
На саммите 28-30 июня в Мадриде лидеры НАТО обсудят более структурированный подход к адаптации альянса в долгосрочной перспективе к тому, что он считает резко ухудшившейся ситуацией с безопасностью в Европе.
Но союзники по-прежнему расходятся во мнениях относительно численности войск и того, где именно должны базироваться подкрепления, включая дополнительное вооружение.
Некоторые эксперты предупреждают, что не имеет смысла размещать крупные боевые части вблизи границ России, подвергая их риску быть разгромленными в первой волне атаки, а размещать их в тылу.
Страны Балтии хотят, чтобы альянс увеличил свое военное присутствие до войны в Украине, в десять раз, а также добавил средства воздушной и морской обороны.
Многие из 30 союзников НАТО в Европе и Соединенных Штатах в принципе поддерживают призывы к увеличению сил, но не в той степени, в какой этого требуют страны Балтии, предпочитая вместо этого оставить часть подкреплений дома, но готовых к быстрому развертыванию.