Կրիաների շատ տեսակներ գտել են ծերության պրոցեսը դանդաղեցնելու կամ կանգնեցնելու միջոցը։ Այս մասին վկայում է նոր հետազոտությունը, որի արդյունքները հրապարակվել են Science ամսագրում։
Չնայած բոլոր կենդանի օրգանիզմները ծերանում եւ մահանում են, բայց բոլոր էակները չէ, որ հետեւում են ծերանալու եւ մահանալու նույն սխեմային, նշել են փորձագետները։
Նրանք նաեւ հայտնաբերել են, որ պաշտպանական հատկությունները, ինչպիսին է կրիաների բազմաթիվ տեսակների ամուր զրահը, նպաստում են ավելի դանդաղ ծերացմանը, իսկ որոշ դեպքերում նույնիսկ այն բանին, ինչն անվանվում է աննշան ծերացում կամ կենսաբանական ծերացման բացակայություն։
Հետազոտողներն առաջին անգամ գրանցել են, որ կրիաները, կոկորդիլոսները եւ սալամանդրերն ունեն ծերանալու ցածր տեմպեր եւ իրենց չափերի համար՝ երկարակեցություն։
Օրինակ, սեյշելյան վիթխարի Ջոնաթան կրիան, որը 190 տարեկան է, համարվում է ամենածեր ցամաքային կենդանին աշխարհում։
«Այդ պաշտպանական մեխանիզմները կարող են պակասեցնել կենդանիների մահացության մակարդակը, քանի որ այլ կենդանիներ նրանց ուտել չեն կարող։ Այսպիսով, նրանց ավելի երկար ապրելու հավանականությունը մեծ է, իսկ դա ստիպում է դանդաղ ծերանալ։ Սա մեկ անգամ եւս ապացուցում է, որ կրիաները յուրատեսակ են»,- նշել է հետազոտության հեղինակ, Իլինոյսի Հյուսիսարեւելյան համալսարանի կենսաբանության ամբիոնի դոցենտ Բեթ Ռեյնկեն։
Սակայն, հետազոտողների խոսքով, փաստը, որ որոշ կենդանիներ գրեթե չեն ծերանում, չի նշանակում, թե նրանք անմահ են։

Многие виды черепах нашли способ замедлить или даже полностью отключить процесс старения, показало новое исследование, результаты которого были опубликованы в журнале Science.
Хотя все живые организмы стареют и умирают, не все существа следуют одной и той же схеме ослабления и ухудшения состояния до старости и смерти, считают эксперты.
Они также обнаружили, что защитные свойства, такие как твердый панцирь большинства видов черепах, способствуют более медленному старению, а в некоторых случаях даже тому, что называется незначительным старением - или отсутствием биологического старения.
Помимо прочего, исследователи впервые зафиксировали, что черепахи, крокодилы и саламандры имеют особенно низкие темпы старения и большую продолжительность жизни для своих размеров.
Так, например, сейшельская гигантская черепаха Джонатан, возраст которой составляет 190 лет, считается самым старым живым сухопутным животным в мире.
«Эти различные защитные механизмы могут снизить уровень смертности животных, поскольку они не поедаются другими животными. Таким образом, они с большей вероятностью проживут дольше, а это оказывает давление, заставляя их стареть медленнее. Наибольшую поддержку гипотезе защитного фенотипа мы нашли у черепах. Это еще раз доказывает, что черепахи, как группа, уникальны», - считает первый автор и доцент кафедры биологии Северо-восточного университета Иллинойса Бет Рейнке.
Однако, по словам исследователей, тот факт, что некоторые животные демонстрируют незначительное старение, не означает, что они бессмертны.