Կներեք, բայց Սահմանադրության տոնը շնորհավորելու սիրտ չկա։ Այս մասին Facebook-ի իր էջում գրել է արդարադատության նախկին նախարար Գևորգ Դանիելյանը:
Նա նաեւ նշել է. «Այս ողջ շրջանում համբերատար լսել եմ բոլոր տեսակի քննադատությունները։ Հանրության ոչ այնքան իրազեկված մի հատված պարզապես իներցիայի ուժով կրկնում է զուտ քաղաքականացված գաղափարները՝ «այս ողջ դժբախտության պատճառը Սահմանադրությունն է» ոճի մեջ, դե իսկ «սահմանադրագետները» և քաղաքականության մեջ հայտնված բազում սկսնակները այն համարում եմ չարիք և այլն։
Մի քանի նկատառումներ այն մասին, թե ովքեր են առավել մոլի քննադատները՝
- ովքեր արագ ու սահուն ստանձնել են նույն այդ Սահմանադրության պահապանի և երաշխավորի բարձր դերակատարումը։ Անկեղծ, չեմ պատկերացնում, թե ինչպես պետք է սրբորեն պահպանես այն, ինչ տարիներ շարունակ մերժել ես ու նսեմացրել,
- ովքեր խոսում էին Սահմանադրության անհապաղ փոփոխությունների մասին, հատկապես նկատի ունենալով, այսպես կոչված, սուպերվարչապետությունը, բայց արդեն 3 տարի անց հրապարակեցին հայեցակարգային հիմնադրույթներ, որոնցում ոչ միայն ակնարկ չկար դրա մասին, այլև առանցքային էր համարվել  այնպիսի անմեղ ու քաղաքակիրթ դրույթի վերացումը, ինչպիսին էր անձի վիճակը վատթարացնող օրենքին հետադարձ ուժ տալու արգելքը։ Ի դեպ, այս շրջանում ընդունված օրենքներում արդեն իսկ այդ արգելքն անտեսվել է՝ համարել են փոփոխությունները կատարված. դրա վառ ապացույցն է նաև վերջերս կիրառման մեջ դրված ՀՀ քրեական օրենսգիրքը (9-րդ հոդված),
- հանրային լսումները ֆետիշացնող այն դեմքերը, ովքեր Սահմանադրության խախտմամբ նույն Սահմանադրության մեջ փոփոխություններ են կատարում ընդամենը հաշված օրերի ընթացքում, չսպասելով անգամ Վենետիկի հանձնաժողովի եզրակացությանը,
֊ ովքեր ՍԴ֊ի կազմի վերանայումը փոխկապակցում էին մեծ չափերի հասնող ներդրումների հետ,
- ովքեր պետության ինքնիշխանության հետ անմիջական աղերսներ ունեցող միջազգային պայմանագրերը ստորագրում և գործի են դնում՝ առանց Սահմանադրության 116-րդ հոդվածով նախատեսված վավերացման և այլն։
Հ.Գ. Դուք շարունակեք բոլոր ձախողումների միակ պատճառը համարել Սահմանադրությունը, այդպես ապահով է։ Ի դեպ, գործող Սահմանադրության մեջ իմ առաջարկությամբ է «մարդու իրավունքները բարձրագույն արժեք են» դրույթը փոխարինվել «մարդը բարձրագույն արժեք է» դրույթով ...»։

Извините, но у меня не хватает сил, чтобы поздравить всех с Днем Конституции. Об этом написал на своей странице в «Facebook» бывший министр юстиции Геворк Даниелян.
В течение всего этого периода, как отметил экс-министр, он терпеливо выслушивал всю возможную критику. По его словам, определенно менее информированная часть общества инерционно повторяет политические идеи, мол, «да, причина всех наших несчастий – Конституция».
«Ну а «конституционалисты» и многие новички, оказавшиеся в политике, считают это злом и так далее.
Несколько соображений по поводу того, кто является самым ярым критиком:
те, кто быстро и плавно взял на себя высокую роль блюстителя и гаранта той самой Конституции. Честно говоря, я не представляю, как можно свято хранить то, что ты годами отвергал и принижал;
те, кто говорил о незамедлительных изменениях в Конституции, особенно в отношении так называемого «суперпремьерства». Однако уже через 3 года они опубликовали концептуальные основы, в которых не было и намека на это. Ключевой и вовсе стала ликвидация столь невинного и цивилизованного положения как запрет на обратную силу закона, ухудшающего положение гражданина. Кстати говоря, этот запрет уже проигнорирован в законах, принятых в этот период. Они посчитали изменения реализованными. Недавно вступивший в силу Уголовный кодекс (статья 9) – яркое тому подтверждение;
те лица, которые фетишизируют общественные слушания, и которые в нарушение Конституции вносят изменения в ту же самую Конституцию всего за несколько дней, даже не дожидаясь заключения Венецианской комиссии;
кто связал пересмотр состава Конституционного суда с крупными инвестициями;
те, кто подписывают и реализуют международные договоры, имеющие прямое обращение к суверенитету государства, без ратификации, предусмотренной статьей 116 Конституции, и так далее.
P.S. Вы продолжайте считать Конституцию единственной причиной всех неудач. Так безопасно. Кстати, именно по моей рекомендации положение «права человека – это высшая ценность» в действующей Конституции было заменено на «человек – это высшая ценность»…», - написал Даниелян.