Անդրադրիատիկ գազատարով (TAP) Ադրբեջանից գազի գնման համար Եվրամիության երկրների ծախսերը 2022 թվականի առաջին եռամսյակում գնահատվել են 2,1 միլիարդ եվրո։ Նման տվյալներ են բերված գազի եվրոպական շուկայում իրավիճակի վերաբերյալ Եվրահանձնաժողովի (ԵՀ) եռամսյակային զեկույցում, հաղորդում է «Ինտերֆաքսը»։
Նշվում է, որ, ընդհանուր առմամբ, 2022 թվականի առաջին ամիսներին ԵՄ-ն գազի ներկրման վրա ծախսել է մոտ 78 մլրդ եվրո, որից 26,5 մլրդ եվրոյի համարժեք գազ ստացվել է Ռուսաստանից, 19,2 մլրդ եվրոյի՝ Նորվեգիայից, 5,4 մլրդ եվրոյի Հյուսիսային Աֆրիկայից (Ալժիր եւ Լիբիա), 2,1 մլրդ եվրո՝ TAP-ի միջոցով։ Իսկ Հեղուկ բնական գազի (LNG) տեսքով ԵՄ-ն 2022 թվականի առաջին եռամսյակում գազ է ներկրել մոտ 33 մլրդ եվրոյի չափով։
Զեկույցում նշվում է, որ նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ գազի ներկրումը Ադրբեջանից, նախորդ տարվա 10 ՏՎտժ-ի փոխարեն, հասել է 24 ՏՎտժ-ի՝ կազմելով ընդհանուր մատակարարումների 2,5 տոկոսը:
Անդրադրիատիկ գազատարը Հարավային գազային միջանցքով (SGC) մուտք է ապահովում դեպի ադրբեջանական գազային ռեսուրսներ, ինչը ԵՄ-ի գազամատակարարման անվտանգության քաղաքականության կարեւոր արդյունքն է», - ընդգծել է ԵՀ-ն։
Իտալիայի, Հունաստանի եւ Բուլղարիայի սպառողներին TAP գազատարով ադրբեջանական գազի մատակարարումները սկսվել են 2020 թվականի դեկտեմբերի 31-ին։
2021 թվականին Ադրբեջանը Եվրոպա է արտահանել 8,2 միլիարդ խորանարդ մետր գազ, իսկ 2022 թվականի առաջին եռամսյակում՝ 2,6 միլիարդ։ Կանխատեսվում է, որ 2022 թվականին Եվրոպա գազի արտահանումը կգերազանցի 10 միլիարդ խորանարդ մետրը։
Գազատարի ընդհանուր երկարությունը 878 կմ է, որից 550 կմ-ն անցնում է Հունաստանի հյուսիսային մասով, 215 կմ՝ Ալբանիայի, 105 կմ՝ Ադրիատիկ ծովով եւ 8 կմ՝ Իտալիայի տարածքով։ TAP-ը SGC նախագծի վերջին բաղադրիչն է՝ ադրբեջանական գազի Եվրոպա մատակարարման ենթակառուցվածքը։
Գազատարը նախատեսված է Շահ Դենիզ հանքավայրից տարեկան 10 միլիարդ խորանարդ մետր բնական գազ տեղափոխելու համար՝ որպես դրա զարգացման 2-րդ փուլի մաս: Գազատարի թողունակությունը հնարավորություն է տալիս կրկնապատկել դրա այն՝ տարեկան մինչև 20 միլիարդ խորանարդ մետր։
Ծրագրի համասեփականատերերն են՝ SOCAR (20%), BP (20%), Snam (20%), Fluxys (19%), Enagas (16%) եւ Axpo (5%) ընկերությունները։ Ծրագրի արժեքը 4,5 միլիարդ եվրո է։ TAP-ի հիմնարկեքը տեղի է ունեցել 2016 թվականի մայիսի 17-ին Հունաստանում:

The costs of the European Union (EU) countries for the purchase of gas from Azerbaijan through the Trans-Adriatic gas pipeline (TAP) in the first quarter of 2022 were estimated at 2.1 billion euros. Such data are given in the quarterly report of the European Commission (EC) on the situation in the European gas market, Interfax reports.
In total, in the first months of 2022, the EU spent about 78 billion euros on gas imports, of which 26.5 billion euros came from gas from Russia, 19.2 billion euros from Norway, 5.4 billion euros from Northern Africa (Algeria and Libya), 2.1 billion euros - under TAP. In the form of LNG, the EU imported gas in the first quarter of 2022 in the amount of about 33 billion euros.
The EC noted an increase in supplies from Azerbaijan over the year: approximately 24 TWh in the first quarter of 2022 against 10 TWh in the same period last year.
According to the report, in the first quarter of this year, the share of gas supplies via TAP amounted to 2.5% of total supplies against 1.2% a year earlier.
TAP provides access to Azerbaijani gas resources through the Southern Gas Corridor (SGC), which is an important result of the EU's gas supply security policy, the EC noted.
The study notes the competitiveness of Azerbaijani gas, which the authors of the report associated with long-term contracts, the gas price for which is lower than spot prices.
Azerbaijani gas supplies via the TAP gas pipeline to consumers in Italy, Greece and Bulgaria began on December 31, 2020.
In 2021, Azerbaijan exported 8.2 billion cubic meters of gas to Europe, in the first quarter of 2022 - 2.6 billion cubic meters of gas. In 2022, gas exports to Europe are forecast to exceed 10 billion cubic meters.
The total length of TAP is 878 km, of which 550 km passes through the northern part of Greece, 215 km through the territory of Albania, 105 km through the Adriatic Sea and 8 km through the territory of Italy. TAP is the last component of the SGC project - infrastructure for the supply of Azerbaijani gas to Europe.
The gas pipeline is designed to transport 10 billion cubic meters of natural gas per year from the Shah Deniz field as part of Stage 2 of its development to Europe. The throughput capacity of the gas pipeline makes it possible to double its capacity - up to 20 billion cubic meters per year.
Project co-owners: SOCAR (20%), BP (20%), Snam (20%), Fluxys (19%), Enagas (16%) and Axpo (5%). The cost of the project is 4.5 billion euros. The groundbreaking for TAP took place on 17 May 2016 in Greece.