Ամերիաբանկին շնորհվել է Euromoney ամսագրի` «2022թ. լավագույն բանկը Հայաստանում» Գերազանցության մրցանակը Լոնդոնում կայացած մրցանակաբաշխության ժամանակ: Հեղինակավոր մրցանակաբաշխությունը, որն առաջատար եվրոպական ֆինանսական ամսագրի կողմից անցկացվում է 1992 թ-ից ի վեր, գնահատում է բանկային ոլորտի մասնակիցների ֆինանսական արդյունքները, սպասարկման որակը, պրոդուկտների նորարարությունը, թվայնացման մակարդակը և այլ ձեռքբերումները:
Ամսագիրը շեշտել է Ամերիաբանկի առաջընթացն ունիվերսալ բանկ դառնալու ռազմավարության իրագործման ճանապարհին` մանրածախ և ՓՄՁ վարկավորման աճը, 22% մասնաբաժինը կորպորատիվ պարտատոմսերի հայաստանյան շուկայում: Ամերիաբանկի ֆինանսական ցուցանիշները բնութագրվել են որպես տպավորիչ: Ի թիվս այլ ցուցանիշների, նշվել են  կապիտալի բարձր եկամտաբերությունը, զուտ շահույթը, որն ավելացել է ավելի քան երկու անգամ  և կապիտալի համարժեքությունը։
«Այս ցուցանիշներին զուգահեռ գրանցվել է հիանալի առաջընթաց կայուն զարգացման և թվային նորարարության գծով: Բանկի կայունության ռազմավարությունը համահունչ է ՄԱԿ-ի կայուն զարգացման նպատակներին՝ առանձնահատուկ շեշտադրելով մաքուր էներգիան, կայուն քաղաքները և կլիմայի փոփոխության դեմ ուղղված գործողությունները: 2022թ. ապրիլին կանաչ պարտատոմսերի երկու տրանշի թողարկումը՝ դոլարով և տեղական արժույթով, 2009թ. ի վեր իրականացվող կանաչ նախագծերի և վերականգնվող աղբյուրների ֆինանսավորման հերթական օրինակ էր», – ասվում է հրապարակման մեջ։
Ամերիաբանկի Տնօրինության նախագահ-գլխավոր տնօրեն Արտակ Հանեսյանը նշեց. «Գերազանցության մրցանակ ստանալը մեզ համար իսկապես պատիվ ու ձեռքբերում է: Այն վկայում է շուկայի դժվարին իրողություններին հարմարվելու մեր ունակության և ճկունության մասին: Չնայած ֆինանսական անկայուն միջավայրին` մեզ հաջողվեց ոչ միայն անխափան կերպով տրամադրել բանկային ծառայություններ, այլև ներկայացնել մի շարք նորարարական պրոդուկտներ և ծառայություններ, որոնք ավելի են բարելավել մեր հաճախորդների փորձառությունը: Թվային մեր աննախադեպ նախագծերը, մասնավորապես` էկոհամակարգերը, որտեղ ներկայացված են գրեթե բոլոր ծառայությունները, մշակվել են  հաճախորդների աճող կարիքներին համապատասխան: Ուրախ եմ, որ մեր գործունեության այս ուղղությունը, ի թիվս այլ ոլորտների, պատշաճ կերպով գնահատվել է աշխարհի ամենաազդեցիկ ֆինանսական պարբերականներից մեկի կողմից: Մենք նպատակաուղղված ենք շարունակելու մեր գործունեության ընդլայնումը` հիմնվելով այս և մյուս ձեռքբերումների վրա»:

Euromoney has named Ameriabank the Best Bank of Armenia in its Awards for Excellence 2022, which were announced at a ceremony in London. The prestigious Awards, run since 1992 by a leading European finance magazine, evaluates levels of financial performances, the service quality, product innovation, digitalization and other achievements across the banking industry.
The magazine highlights Ameriabank’s progress towards its universal banking strategy, with growth of Retail and SME lending accompanied by 22% share of the Armenian corporate bond market. They describe Ameriabank’s financial metrics as impressive, citing among other indicators, its high return on equity, more than doubled net profit and solid capital adequacy.
“Alongside these numbers are admirable progress on sustainability and digital innovation. The bank’s sustainability strategy aligns with UN SDGs, with a particular emphasis on clean energy, sustainable cities and climate action. Its issuance of two green bond tranches, in dollars and local currency, in April 2022 was just another example of green and renewable financings stretching back to 2009,” the publication stressed.
Artak Hanesyan, CEO of Ameriabank, commented: “Receiving the Awards for Excellence is a true honour and achievement for us, and a testimony to our enormous resilience to adapt to challenging market conditions. Despite turbulent financial environment, we were able to not only ensure smooth delivery but also introduce an array of innovative products and services that has further improved our customer experience. I would mention our ground-breaking digital initiatives, in particular the launch of digital ecosystems, covering virtually all our services to respond to the growing needs of our clients and customers. I am delighted that this direction of our work, along with other areas, has been duly acknowledged by one of the world’s most influential financial periodicals. We are determined to build on this and other achievements to expand our business further.”