Որքան էլ քննադատվի 2020-ի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությունը, դրանում ԼՂ-ի անվտանգության անվտանգության կարեւոր ինստիտուտներ են ամրագրված: Այս մասին, այսօր՝ օգոստոսի 4-ին, կառավարության նիստում հայտարարեց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
«Նախ, ԼՂ միավորի արձանագրումն է տեղի ունեցել, ինչը մինչեւ հիմա փորձում է ժխտել Ադրբեջանը՝ ասելով, որ Լեռնային Ղարաբաղ գոյություն չունի: Ադրբեջանից հնչող նմանատիպ հայտարարությունները, ի դեպ, եռակողմ հայտարարության կոպտկագույն խախտում են: Երկրորդը, արձանագրվել է, որ գոյություն ունի շփման գիծ, եւ երրորդը, Լաչինի միջանցք, որն ապահովում է ԼՂ կապը Հայաստանի հետ»,-ասաց նա՝ հավելելով, որ ըստ էության այս երեք ինստիտուտների դեմ է Ադրբեջանի այսօրվա պայքարը, եւ մեր ակնկալիքն է, որ ինչպես եւ նախատեսված է եռակողմ հայտարարությամբ, ՌԴ խաղաղապահ զորախումբը Ադրբեջանին հնարավորություն չտա խաթարելու այդ հայտարարությամբ արձանագրված այս հիմնարար ինստիտուտները:
«Ադրբեջանն այսօր անընդհատ խոսում է ԼՂ պաշտպանության բանակի մասին, թե ինչու են նրանք տեղակայված շփման գծի երկայնքով: Եթե ՌԴ խաղաղապահ զորախումբը, Ադրբեջանը երաշխավորեն շփման գծի անձեռնմխելիությունը, ԼՂ ՊԲ-ն կարծում եմ՝  մարտական հերթապահություն իրականացնելու անհրաժեշտություն չի ունենա: Նման անհրաժշտությունը առաջացել է այն բանից հետո, երբ Ադրբեջանը հրաժարվել է ստորագրել խաղաղապահների մանդատը եւ շարունակաբար խախտում է 2020-ի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության դրույթները, այդ թվում բոլոր ռազմական գործողություններ ի դադարեցման մասին, որը վերը նշված փաստաթղթի բուն էությունն է»,-ասաց Փաշինյանը:

No matter how criticized the tripartite statement of November 9, 2020, it enshrined important security institutions of Nagorno-Karabakh, Prime Minister Nikol Pashinyan said at a government meeting on Thursday.
"The Azerbaijani authorities "abolished" the independent republic on paper after the signing of the tripartite statement," he said.
"The statements made by Azerbaijan on this subject are the grossest violation of the tripartite statement. Secondly, it was recorded that there is a line of contact, and thirdly, the Lachin corridor, which provides a connection between Nagorno-Karabakh and Armenia," he said, adding that Azerbaijan has essentially declared war on these three institutions, and we expect that, as stipulated by the tripartite statement, the peacekeeping contingent of Russia will not give Azerbaijan the opportunity to undermine these fundamental institutions, fixed by the statement.
"Today Azerbaijan is constantly talking about the Nagorno-Karabakh Defense Army, why they are located along the line of contact. If the Russian peacekeeping contingent and Azerbaijan guarantee the inviolability of the line of contact, then the Nagorno-Karabakh Defense Army will not have to carry out combat duty. Such a need arose after Azerbaijan refused to sign the mandate of peacekeepers and constantly violates the provisions of the tripartite statement of November 9, 2020, including the cessation of all hostilities, which is the true essence of the aforementioned document," Pashinyan said.
Until recently the Armenian authorities declared that Armenia is the guarantor of the security of Nagorno-Karabakh.