Սպասվում է, որ սեպտեմբերին Ղազախստանը կսկսի իր հում նավթի մի մասը վաճառել Ադրբեջանի ամենամեծ խողովակաշարով, քանի որ երկիրն այն երթուղու այլընտրանք է փնտրում, որը Ռուսաստանն սպառնացել էր փակել, տեղեկացրել է Reuters-ը՝ հղում կատարելով երեք աղբյուրի։
Ղազախական նավթի արտահանումը կազմում է համաշխարհային մատակարարումների ավելի քան 1 տոկոսը կամ օրական մոտ 1,4 մլն բարել։ 20 տարվա ընթացքում  դրանք մատակարարվել են Կասպյան խողովակաշարային կոնսորցիումի (ԿԽԿ) խողովակաշարով ռուսաստանյան սեւծովյան Նովոռոսիյսկ, որն ապահովել է ելքը համաշխարհային շուկա։
Հուլիսին ռուսական դատարանը սպառնացել է փակել ԿԽԿ-ն, ինչը դրդել է Ղազախստանի կառավարությանը եւ խոշոր օտարերկրյա արտադրողներին, որպես զգուշության միջոց, պայմանագրեր կնքել այլ շուկաներում։ Այլընտրանքներից ոչ մեկն այնքան պրակտիկ չէ, որքան ԿԽԿ-ի խողովակաշարը, ինչը բարձրացնում է էներգետիկ շուկայում հետագա անկայունության վտանգը։
Իրավիճակին ծանոթ աղբյուրը տեղեկացրել է, որ «Կազմունայգազ» (ԿՄԳ) ղազախական պետական ընկերությունը նախնական բանակցություններ է վարում SOCAR ադրբեջանական պետական ընկերության առեւտրային ստորաբաժանման հետ տարեկան 1,5 մլն տոննա ղազախական նավթ ադրբեջանական խողովակաշարով վաճառելու թույլտվության մասին, որով նավթը կհասցվի թուրքական միջերկրածովյան Ջեյհան նավահանգիստ։
Օրական 30 000 բարելից մի փոքր ավելին չնչին ծավալ է սովորական 1,3-1,4 մլն բարելի համեմատ, որոնք անցնում են ԿԽԿ-ի խողովակաշարով։
Վերջնական պայմանագիրը պետք է ստորագրվի օգոստոսի վերջին, իսկ Բաքու-Թբիլիսի-Ջեյհան (ԲԹՋ) խողովակաշարով հոսքերը կսկսվեն մեկ ամիս հետո, ասել է աղբյուրը։
Երկու աղբյուրների տեղեկացմամբ՝ տարեկան եւս 3,5 մլն տոննա ղազախական նավթ կարող է մատակարարվել 2023թ. ադրբեջանական այլ խողովակաշարով վրացական սեւծովյան Սուփսա նավահանգիստ։
ԲԹՋ-ի հետ միասին ծավալը կհավասարվի օրական ավելի քան 100 000 բարելի կամ 8 տոկոսի։
Ադրբեջանի վրա հենվելը Ղազախստանին թույլ կտար շրջանցել ռուսական տարածքը։ Անցած ամիս BP Azerbaijan-ը հայտարարել էր, որ Բաքու-Սուփսա խողովակաշարից հոսքերը կվերուղղորդի ավելի խոշոր ԲԹՋ խողովակաշար։
Բայց ԲԹՋ-ի նոր երթուղին նշանակում է, որ Ղազախստանը ստիպված կլինի հենվել ոչ մեծ լցանավերի նավատորմի վրա՝ նավթը Կասպից ծովով Աքթաու նավահանգստից Բաքու տեղափոխելու համար, որը սահմանափակ պահեստային հզորություններ ունի, նշել են աղբյուրները։
Երկու աղբյուրների համաձայն՝ «Թենգիզշեւրօյլ» (ԹՇՕ) համատեղ ձեռնարկությունը, որը գլխավորում է Chevron նավթային ընկերությունը, սեփական մարքեթինգային ստորաբաժանում ունի եւ առանձին բանակցություններ է վարում խողովակաշարով եւ երկաթուղով իր երթուղիների մասին։
ԲԹՋ խողովակաշարը կարող է լինել նաեւ տարբերակ ԹՇՕ-ի համար, բայց աղբյուրը նշել է, որ համաձայնության դեպքում հոսքերը կարող են վեց ամիս հետո սկսվել։
Որակը գործոններից մեկն է, որը խանգարում է արագ համաձայնեցման գալուն։ CPC Blend հիմնական ղազախական տեսակը թեթեւ բարձրծծմբային նավթ է, որը վաճառվում է զգալի զեղչով՝ ադրբեջանական BTC տեսակի համեմատ, որը միջին, պակաս ծծմբային տեսակ է եւ ավելի հեշտ է  մշակման ենթարկվում։
ԹՇՕ-ն արդեն ապրիլին սկսել է նավթի ոչ մեծ ծավալ վերուղղորդել երկաթուղով վրացական Բաթում նավահանգիստ, երբ փոթորկի պատճառով ԿԽԿ-ի տերմինալի մի մասը շարքից դուրս էր եկել։
Երկու աղբյուր տեղեկացրել է, որ ԹՇՕ-ն ավելի շատ երկաթուղային փոխադրումներ է պատվիրում, եւ դրանք կարող են ավելանալ սեպտեմբերին կամ հոկտեմբերին։
Ղազախստանը առանձին Սեւ եւ Բալթիկ ծովերի նավահանգիստներ է արտահանում 1 մլն տոննա կամ օրական 250 000 բարել Urals տեսակի նավթ ռուսական խողովակաշարային համակարգի միջոցով։

Kazakhstan is expected to sell some of its crude oil through Azerbaijan's biggest oil pipeline from September, as the nation seeks alternatives to a route Russia threatened to shut, three sources familiar with the matter said, Reuters reported.
Kazakh oil exports account for more than 1% of world supplies, or roughly 1.4 million barrels per day (bpd).
For 20 years, they have been shipped through the CPC pipeline to Russia's Black Sea port of Novorossiysk, which provides access to the global market.
In July a Russian court threatened to shut the CPC, prompting the Kazakh government and major foreign producers to set up contracts for other outlets as a precaution.
None of the alternatives are as practical as the CPC pipeline, raising the risk of further volatility on energy markets.
A source with direct knowledge of the matter said Kazakhstan's state oil firm Kazmunaigaz (KMG) was in advanced discussions with the trading arm of Azerbaijan's state firm SOCAR to allow 1.5 million tons per year of Kazakh crude to be sold through the Azeri pipeline that delivers oil to Turkey's Mediterranean port of Ceyhan.
At just over 30,000 bpd, the volume is a trickle compared to the usual 1.3-1.4 million bpd that flows through the CPC pipeline.
The final contract is due to be signed at the end of August with flows through the Baku-Tbilisi-Ceyhan (BTC) pipeline starting up a month later, the source said.
Another 3.5 million tons per year of Kazakh crude could start flowing in 2023 through another Azeri pipeline to Georgia's Black Sea port of Supsa, two sources said.
Combined with BTC flows, the volume would equate to just over 100,000 bpd, or 8% of the CPC flows.
Relying on Azerbaijan would allow Kazakhstan to side-step Russian territory. Last month, BP Azerbaijan said it would redirect flows away from the Baku-Supsa pipeline to the larger BTC pipe.
However, the new BTC route means Kazakhstan will have to rely on a fleet of small tankers to take its oil across the Caspian Sea to Baku from its port at Aktau that has limited spare capacity, the sources said.
Tengizchevroil (TCO), a joint venture led by oil major Chevron, has its own marketing arm and is separately negotiating its own routes by pipeline and rail, two of the sources said.
The BTC pipeline could be an option for TCO too, but a source said if agreed, it could take up to six months for flows to start.
Quality is another factor impeding a quick agreement. Kazakhstan's main grade CPC Blend is a light, sour crude sold at a significant discount to Azerbaijan's flagship BTC grade that is an easier-to-refine medium, sweet grade.
TCO already began re-routing a small volume of oil by rail to Georgia's port of Batumi in April when storm damage made part of the CPC terminal unusable.
Two of the sources said TCO was booking more rail volumes and they could increase in September or October.
Kazakhstan separately exports up to 1 million tons, or 250,000 bpd, of Urals via Russia's pipeline system to the Black Sea and to Baltic sea ports.