Մինչ հանգստացողները վայելում են Միջերկրական ծովի ամառային ջերմությունը, կլիմայագետները զգուշացնում են շոգի սարսափելի հետեւանքների մասին նրա ծովային կյանքի վրա, հայտնում է AP-ն:
Գիտնականներն ասում են, որ Բարսելոնայից մինչեւ Թել Ավիվ իրենք ականատես են լինում տարվա այս եղանակի համար նորմայից 3-5 C աստիճանով բարձր տատանումների: Որոշ օրերին ջրի ջերմաստիճանը պարբերաբար գերազանցում է 30 C-ը։
Եվրոպայում եւ միջերկրածովյան այլ երկրներում արտակարգ շոգը հայտնվել է այս ամառվա գլխավոր լուրերի վերնագրերում, սակայն ծովի ջերմաստիճանի բարձրացումը հիմնականում տեսադաշտից եւ ուշադրությունից դուրս է մնացել:
Ծովային ջերմային ալիքներն առաջանում են այն պատճառով, որ օվկիանոսի հոսանքները տաք ջրի հատվածներ են ստեղծում: Ինչպես իրենց ցամաքային անալոգները, ծովային ջերմային ալիքներն ավելի երկար են, հաճախակի եւ ավելի ինտենսիվ՝ մարդու պատճառով կլիմայի փոփոխության հետեւանքով:
Իրավիճակը «շատ տագնապալի է», ասում է Բարսելոնայի ծովային գիտությունների ինստիտուտի հետազոտող Խոակիմ Գարաբուն: «Մենք պետք է հնարավորինս շուտ միջոցներ ձեռնարկենք կլիմայական խնդիրների վերաբերյալ»:
Գարաբուն այն թիմի անդամ է, որը վերջերս զեկույց է հրապարակել 2015-2019 թվականներին Միջերկրական ծովում ջերմային ալիքների մասին: Զեկույցում ասվում է, որ այս երեւույթները հանգեցրել են ծովային տեսակների «զանգվածային մահացության»։
Համաձայն Global Change Biology ամսագրում հրապարակված հետազոտության՝ Միջերկրական ծովի ափի հազարավոր կիլոմետրերի վրա տուժել են մոտ 50 տեսակներ, այդ թվում՝ մարջաններ, սպունգեր եւ ջրիմուռներ:
Իրավիճակը հատկապես ծանր է Միջերկրական ծովի արեւելյան ավազանում։
Իսրայելի, Կիպրոսի, Լիբանանի եւ Սիրիայի ափերի ջրերը, անկասկած, «Միջերկրական ծովի ամենաթեժ կետն են»,- ասել է Իսրայելի օվկիանոսագիտական եւ լիմնոլոգիական հետազոտությունների ինստիտուտի ծովային կենսաբան եւ հոդվածի համահեղինակ Գիլ Ռիլովը: Ամռանը ծովի միջին ջերմաստիճանն այժմ կայուն 31 C-ից բարձր է:
Ծովերի այս տաքացումը շատ տեղական տեսակների է դնում եզրագծին, «քանի որ ամեն ամառ դրանց օպտիմալ ջերմաստիճանը բարձրանում է»:
Ինչ որ նա եւ իր գործընկերները տեսնում են կենսաբազմազանության կորստի առումով, այն է, ինչ կանխատեսվում է, որ առաջիկա տարիներին տեղի կունենա Միջերկրական ծովում ավելի արեւմուտք՝ Հունաստանի, Իտալիայի եւ Իսպանիայի ուղղությամբ:
Գարաբուն նշում է, որ ծովերը ծառայում են մոլորակին՝ կլանելով Երկրի ավելորդ ջերմության 90 տոկոսը եւ ածխաթթու գազի 30 տոկոսը, որն արտանետվում է մթնոլորտ՝ ածխի, նավթի եւ գազի արդյունահանման ժամանակ։ Ածխածնի կլանման այս էֆեկտը պաշտպանում է մոլորակը էլ ավելի ծանր կլիմայական ազդեցություններից:
Գարաբուի խոսքով՝ դա հնարավոր է դարձել, քանի որ օվկիանոսներն ու ծովերը գտնվել են առողջ վիճակում։ «Բայց այժմ մենք օվկիանոսը հասցրել ենք անառողջ եւ անգործունակ վիճակի»,- ասել է նա:
Թեեւ Երկրի ջերմոցային գազերի արտանետումները պետք է կտրուկ նվազեն՝ ծովի տաքացումը դադարեցնելու համար, օվկիանոսագետները կարծում են, որ իշխանությունները պետք է ապահովեն, որ ծովային տարածքների 30 տոկոսը պաշտպանված լինի մարդու գործունեությունից, ինչպիսին է ձկնորսությունը, ինչը տեսակներին ապաքինվելու ու բարգավաճելու հնարավորություն կտա։ Ներկայումս Միջերկրական ծովի տարածքի մոտ 8 տոկոսը պահպանվում է։
Գարաբուն եւ Ռիլովն ասել են, որ քաղաքական գործիչները հիմնականում տեղյակ չեն Միջերկրական ծովի տաքացման եւ դրա ազդեցության մասին: «Որպես գիտնականներ՝ մեր աշխատանքը այս մասին նրանց տեղեկացնելն է, որպեսզի նրանք մտածեն դրա մասին»,- ասել է Ռիլովը:
Ծովի ջերմային ալիքները կարող են նաեւ լուրջ հետեւանքներ ունենալ Միջերկրական ծովի սահմանակից երկրների եւ այնտեղ ապրող ավելի քան 500 միլիոն մարդկանց համար, եթե դրանց հարցը շուտով չլուծվի, ասում են գիտնականները: Ձկան պաշարները կսպառվեն, իսկ զբոսաշրջությունը կտուժի, քանի որ ավերիչ փոթորիկները կարող են հաճախակի դառնալ ցամաքում:
Չնայած համաշխարհային օվկիանոսի մակերեւույթի 1 տոկոսից պակաս տարածքին, Միջերկրական ծովը ծովային կենսաբազմազանության հիմնական ջրամբարներից մեկն է, որում ապրում է աշխարհում հայտնի ծովային տեսակների 4-18 տոկոսը:
Առավել տուժած տեսակներից մի քանիսը առանցքային դեր են խաղում ծովային կենսամիջավայրերի գործունեության եւ բազմազանության պահպանման գործում: Վտանգի տակ են հայտնվել այնպիսի տեսակներ, ինչպիսիք են Posidonia oceanica ջրիմուռներով տարածքները, որոնք կարող են կլանել հսկայական քանակությամբ ածխաթթու գազ եւ թաքցնել ծովային կյանքը, կամ մարջանի խութերը, որոնք նաեւ տուն են վայրի կենդանիների համար:
Գարաբուն ասում է, որ մահացության ազդեցությունը տեսակների վրա նկատվել է մակերեսի եւ 45 մետր խորության միջեւ, որտեղ ծովում գրանցված ջերմային ալիքները բացառիկ են եղել: Ջերմային ալիքները ազդել են Միջերկրական ծովի մակերեսի ավելի քան 90 տեսակի վրա։
Գիտական վերջին հետազոտությունների համաձայն՝ Միջերկրական ծովում ծովի մակերեսի ջերմաստիճանը բարձրացել է 0,4°C-ով։

В то время как отдыхающие наслаждаются летним теплом Средиземного моря, ученые-климатологи предупреждают об ужасных последствиях жары для его морской жизни, передает AP.
Ученые говорят, что от Барселоны до Тель-Авива они наблюдают исключительные скачки температуры от 3  до 5 градусов по Цельсию  выше нормы для этого времени года. В некоторые дни температура воды регулярно превышала 30 C.
Экстремальная жара в Европе и других странах Средиземноморья попала в заголовки новостей этим летом, но повышение температуры моря в значительной степени осталось вне поля зрения и внимания.
Морские тепловые волны возникают из-за того, что океанские течения создают участки с теплой водой. Как и их наземные аналоги, морские волны тепла длиннее, чаще и интенсивнее из-за антропогенного изменения климата.
Ситуация «очень тревожная», говорит Хоаким Гаррабу, исследователь из Института морских наук в Барселоне. «Мы должны принять меры по климатическим проблемам как можно скорее».
Гаррабу является частью команды, которая недавно опубликовала отчет о волнах тепла в Средиземном море в период с 2015 по 2019 год. В отчете говорится, что эти явления привели к «массовой смертности» морских видов.
Согласно исследованию, опубликованному в журнале Global Change Biology, около 50 видов, включая кораллы, губки и водоросли, пострадали на тысячах километров средиземноморского побережья.
Ситуация в бассейне восточного Средиземноморья особенно плачевна.
Воды у берегов Израиля, Кипра, Ливана и Сирии, безусловно, являются «самой горячей точкой Средиземного моря», — сказал Гил Рилов, морской биолог из Израильского института океанографических и лимнологических исследований и один из соавторов статьи. Средняя температура моря летом сейчас стабильно превышает 31 C.
Это потепление морей ставит многие местные виды на грань, «потому что каждое лето их оптимальная температура превышается».
То, что он и его коллеги наблюдают с точки зрения потери биоразнообразия, — это то, что, по прогнозам, произойдет дальше на запад в Средиземноморье в направлении Греции, Италии и Испании в ближайшие годы.
Гаррабу отмечает, что моря служат планете, поглощая 90% избыточного тепла Земли и 30% углекислого газа, выбрасываемого в атмосферу при добыче угля, нефти и газа. Этот эффект поглотителя углерода защищает планету от еще более суровых климатических воздействий.
По словам Гаррабу, это стало возможным, потому что океаны и моря были в здоровом состоянии. «Но теперь мы довели океан до нездорового и дисфункционального состояния», — сказал он.
В то время как выбросы парниковых газов Земли должны быть резко сокращены, чтобы остановить потепление моря, ученые-океанологи считают, что власти должны гарантировать, что 30% морских районов защищены от деятельности человека, такой как рыболовство, что дало бы видам шанс выздоравливать и процветать. В настоящее время охраняется около 8% площади Средиземного моря.
Гаррабу и Рилов сказали, что политики в значительной степени не знают о потеплении Средиземного моря и его воздействии. «Наша работа как ученых — довести это до их сведения, чтобы они могли об этом подумать», — сказал Рылов.
Морские волны тепла также могут иметь серьезные последствия для стран, граничащих со Средиземноморьем, и для более чем 500 миллионов человек, которые там живут, если с этим не справиться в ближайшее время, говорят ученые. Рыбные запасы будут истощены, а туризм пострадает, поскольку разрушительные штормы могут стать более частыми на суше.
Несмотря на то, что Средиземное море занимает менее 1% площади мировой поверхности океана, оно является одним из основных резервуаров морского биоразнообразия, в котором обитает от 4% до 18% известных в мире морских видов.
Некоторые из наиболее пострадавших видов играют ключевую роль в поддержании функционирования и разнообразия морских местообитаний. Такие виды, как луга с водорослями Posidonia oceanica, которые могут поглощать огромное количество углекислого газа и укрывать морскую жизнь, или коралловые рифы, которые также являются домом для диких животных, окажутся в опасности.
Гаррабу говорит, что воздействие смертности на виды наблюдалось между поверхностью и глубиной 45 метров, где зарегистрированные морские волны тепла были исключительными. Тепловые волны затронули более 90% поверхности Средиземного моря.
Согласно последним научным исследованиям, температура поверхности моря в Средиземном море увеличилась на 0,4°C.