Թուրքմենստանը կմիանա Ռուսաստանի, Իրանի եւ Հնդկաստանի կողմից ստեղծված «Հյուսիս-Հարավ» տրանսպորտային միջանցքին, ուրբաթ ասել է Թուրքմենստանի փոխվարչապետ եւ արտաքին գործերի նախարար Ռաշիդ Մերեդովը։
Այս մասին նա հայտարերել է Թուրքմենստանի արտաքին գործերի նախարարությունում օգոստոսի 15-16-ը Կասպից ծովի թուրքմենական ափին Թուրքմենբաշի քաղաքում դեպի ծով ելք չունեցող երկրների տրանսպորտի նախարարների մակարդակով միջազգային համաժողովի արդյունքներին նվիրված ճեպազրույցի ժամանակ։
Մերեդովը նշել է, որ Աշխաբադը «կշարունակի համագործակցել ռուս գործընկերների հետ երկաթուղային, ավտոմոբիլային, օդային, ծովային եւ այլ տեսակների տրանսպորտի ուղղությամբ համատեղ աշխատանքի ոլորտում»։ Նա ընդգծել է, որ կողմերը փոխգործակցության մեծ ներուժ ունեն «Հյուսիս-Հարավ» միջանցքի շրջանակներում։
«Սա բավականին հստակ, իրավաբանորեն ձեւակերպված երթուղի է բեռնահոսքերի մեծ ծավալների տեղաշարժի համար։ «Հյուսիս-Հարավ» միջազգային տրանսպորտային միջանցքի մասին համաձայնագիրը ստորագրվել է դեռ 1998 թ. եւ ուժի մեջ է մտել 2000 թ. Այս միջանցքը հիմնվել է Ռուսաստանի, Իրանի եւ Հնդկաստանի կողմից։ Այսօր Թուրքմենստանը սկսել է այս համաձայնագրին միանալու ընթացակարգերը»,- ընդգծել է Թուրքմենստանի ԱԳՆ ղեկավարը։

Turkmenistan will join the North-South transport corridor established by Russia, Iran and India, Turkmen Deputy Prime Minister and Foreign Minister Rasid Meredow said on Friday.
Meredov made the statement at a Turkmen Foreign Ministry briefing on the results of an international conference at the level of transport ministers of landlocked countries held in the city of Turkmenbashi on the Turkmen coast of the Caspian Sea on August 15-16.
Meredov noted that Ashkhabad "will continue partnership with the Russian colleagues in the sphere of joint work in railway, automobile, air, sea and other kinds of transport". He especially emphasized that the parties have great potential for cooperation in the framework of the North-South corridor.
"It is quite a certain legally formalized route for the movement of cargo flows in large volumes. The agreement on the international transport corridor "North-South" was signed back in 1998 and came into force in 2000. The founders of this corridor are Russia, Iran and India. Today Turkmenistan has initiated the procedure of joining this agreement", stressed the head of the Turkmen Foreign Ministry.