Այսօր Ադրբեջանի վերահսկողության տակ անցած Բերձորում (Լաչին) օպերատիվ կերպով հուշարձան կտեղադրվի, որը կոչված է «վախեցնելու» հայերին։
Ինչպես տեղեկացրել են ադրբեջանական ԶԼՄ-ները, «Երկաթե բռունցք» հուշարձանը հասցվել է քաղաք։ Այն կտեղադրվի քաղաքի կենտրոնում։
«Երկաթե բռունցքն» Ադրբեջանում գլխավոր գործողություններից մեկն էր Հայաստանի եւ Արցախի Հանրապետության դեմ ագրեսիվ 44-օրյա պատերազմում։
Ձեւականորեն Ադրբեջանն աջակցում է Հայաստանի հետ հաշտվելու նախաձեռնությանը, իսկ իրականում շարունակում է սադրանքներն ու ագրեսիվ գործողությունները։

В перешедшем сегодня под контроль Азербайджана Бердзоре (Лачин) оперативно устанавливают памятник, призванный «пугать» армян.
Как сообщают азербайджанские СМИ, памятник «Железный кулак» доставлен в город. Памятник будет установлен в центре города.
«Железный кулак» в Азербайджане является одним из главных символов агрессивной 44-дневной войны против Армении и Нагорно-Карабахской Республики.
Формально Азербайджан поддерживает инициативу примирение с Арменией, на деле же продолжает провокации и агрессивные действия.