Մինչ ԵԱՏՄ-ին անդամակցելը, Հայաստանից տարեկան արտահանումը կազմել է 1,7 միլիարդ, իսկ այժմ 2,5 միլիարդ դոլար։ Այս մասին Երեւանում Եվրասիական փորձագիտական ​​ակումբի մամուլի ասուլիսի ընթացքում հայտարարել է տնտեսական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր, Տնտեսական հետազոտությունների կենտրոնի ղեկավար, Եվրասիական փորձագիտական ​​ակումբի անդամ Աշոտ Թավադյանը՝ ամփոփելով տնտեսական ուսումնասիրության արդյունքները։
Տնտեսագետի կանխատեսման համաձայն, Հայաստանից արտահանումն այս տարի կարող է գերազանցել նույնիսկ 3 միլիարդ դոլարի շեմը։
«Դա պայմանավորված է նրանով, որ այս տարի դեպի Բելառուս արտահանումը կրկնապատկվել է՝ 9 միլիոն դոլարից հասնելով 18 միլիոնի։ Ընդ որում, Ռուսաստանում այն ​​գերազանցել է կես միլիարդի նշագիծը՝ նախորդ տարվա 265 միլիոնի փոխարեն։ Եթե ​​նախորդ տարի մենք ամբողջ պատրաստի արտադրանքի 25 տոկոսն արտահանում էինք ԵԱՏՄ, ապա այժմ այն ​​արդեն 30 տոկոս է»,- ասել է Թավադյանը։
Միաժամանակ նա նշել է, որ այս հարցում մեծ դեր են խաղացել ինչպես դրամի, այնպես էլ ռուսական ռուբլու ամրապնդումը դոլարի նկատմամբ, ինչի շնորհիվ արտահանումը Ռուսաստանի Դաշնություն չի նվազել։

The annual exports from Armenia, before joining the EAEU, amounted to 1.7 billion dollars. Now it has increased to 2.5 billion dollars. During the press conference of Eurasian Expert Club in Yerevan, summarizing the results of the seventh economic survey, this was stated by Doctor of Economic Sciences, Professor, Head of Economic Research Center and member of Eurasian Expert Club Ashot Tavadyan today.
At the same time, exports from Armenia this year, according to the economist's forecast, may even exceed the threshold of $3 billion.
"This is conditioned by the fact that this year export to Belarus has doubled from $9 million to $18 million. Moreover, as for Russia, it exceeded half a billion instead of $265 million last year. Last year we exported 25% of all the finished products to the EAEU, and now it's 30%," said Tavadyan.
At the same time he noted that both strengthening of AMD and the Russian ruble against the dollar played a major role in this issue, thanks to which exports to Russia never decreased.