ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Անտոնիո Գուտերեշը Մարդու իրավունքների հաջորդ գերագույն հանձնակատարի պաշտոնում կառաջադրի ավստրիացի Ֆոլքեր Թուրքիի թեկնածությունը, հայտնում է Reuters-ը։
Թուրքիին, որն այժմ ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարի քաղաքականության հարցերով տեղակալն է, կփոխարինի չիլիացի Միշել Բաչելետը, որի պաշտոնավարման ժամկետը լրացել է օգոստոսի 31-ին։ Այս նշանակումը պետք է հաստատի Նյու Յորքում ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեան։
Դիվանագետների խոսքով՝ ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեան, որը բաղկացած է 193 անդամներից, հավանաբար հինգշաբթի ավելի ուշ կհաստատի Թուրքիի նշանակումը:
Այս պաշտոնի մյուս թեկնածուների թվում էին Արգենտինայից պրոֆեսիոնալ դիվանագետ Ֆեդերիկո Վիլեգասը եւ Սենեգալից Ադամա Դիենգը, որը նախկինում Գուտերեշին խորհրդատվություն է տրամադրել ցեղասպանությունների կանխարգելման հարցերով:
Մարդու իրավունքների միջազգային ծառայության գործադիր տնօրեն Ֆիլ Լինչն ասել է, որ Թուրքիի ընտրության հարցում թափանցիկություն կամ խորհրդակցություն չի եղել անկախ քաղաքացիական հասարակության հետ:
«Գլխավոր քարտուղարը բաց է թողել հաջորդ Գերագույն հանձնակատարի լեգիտիմությունն ու վստահելիությունը ամրապնդելու առանցքային հնարավորությունը»,- ասել է նա:
Սովորաբար Գուտերեշը խորհրդակցում է ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի մշտական անդամների՝ Չինաստանի, Ֆրանսիայի, Ռուսաստանի, Մեծ Բրիտանիայի եւ Միացյալ Նահանգների հետ՝ նախքան գերագույն հանձնակատար ընտրելը: Հայտնի չէ, թե արվել է արդյոք դա Թուրքիի դեպքում։

Генеральный секретарь ООН Антониу Гутерриш выдвинет австрийца Фолькера Турки (Volker Turk) на пост  следующего Верховного комиссара по правам человека, сообщает Reuters.
Турки, который занимает сейчас пост заместителя генсека ООН по вопросам политики, сменит Мишель Бачелет из Чили, срок полномочий которой истек 31 августа. Это назначение  должно быть одобрено Генеральной Ассамблеей ООН в Нью-Йорке.
По словам дипломатов, Генеральная Ассамблея ООН, состоящая из 193 членов, скорее всего, одобрит назначение Турки позже в четверг.
Среди других кандидатов на эту должность были профессиональный дипломат Федерико Вильегас из Аргентины и Адама Диенг из Сенегала, который ранее консультировал Гутерриша по вопросам предотвращения геноцида.
Фил Линч, исполнительный директор Международной службы по правам человека, сказал, что в выборе Турки не было прозрачности и консультаций с независимым гражданским обществом.
«Генеральный секретарь упустил ключевую возможность укрепить легитимность и авторитет следующего Верховного комиссара», — отметил он.
Обычно Гутерриш консультируется с постоянными членами Совета Безопасности ООН — Китаем, Францией, Россией, Великобританией и США — перед тем, как выбрать Верховного комиссара. Неизвестно,  было ли это сделано в случае с Турки.