ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարին տարածաշրջան ուղարկելը կազմակերպության հնարավորությունների էական օգտագործում է։ Այս մասին ամենշաբաթյա ճեպազրույցում ասել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան։
Զախարովան նշել է, որ այս հարցը պետք է ուղղել ոչ միայն Ռուսաստանին: «Վստահ եմ, որ այդ հարցը պետք է ուղղել ոչ միայն Ռուսաստանին մեկ պարզ պատճառով. վերջին երկու տարում մեր երկիրն է հսկայական ջանքեր գործադրել՝ երկարատեւ ճգնաժամների լուծման համար»,-ասել է նա:
Նրա խոսքով՝ դա արվել է ոչ թղթի վրա,  ոչ թե  քաղաքական հայտարարությունների շնորհիվ, այլ տեղում՝ ներգրավելով ռուս խաղաղապահների, օգտագործելով մոսկվայի տնտեսական հնարավորությունները։
Զախարովան նշել է, որ Մոսկվան ամեն ինչ անում՝ է տարածաշրջանում լարվածությունը թուլացնելու համար․ «Տարածաշրջանում իրավիճակի սրման թեման լինելու է Սամարղանդում ՇՀԿ գագաթաժողովի շրջանակում Ռուսաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահների բանակցությունների առանցքային թեման։ Իրավիճակը կարգավորելու ուղղությամբ զգալի քայլեր են ձեռնարկվում նաեւ ՊՆ-ի եւ Ռուսաստանի ԱԴԾ սահմանային ծառայության միջոցով։ Ռուս զինվորականները սերտ կապի մեջ են երկու կողմերի հետ՝ հրադադարի հասնելու եւ ադրբեջանական եւ հայկական զորքերը իրենց սկզբնական դիրքերին վերադարձնելու համար»։

Sending the CSTO Secretary General to the South Caucasus region is a significant use of the capabilities of this organization. Maria Zakharova, the official representative of the Russian foreign ministry, stated about this Thursday at the weekly press briefing.
"I am confident that this question should not be addressed only to Russia for one simple reason: In the last two years, our country has made huge efforts to resolve long-term crises," Zakhrova added.
According to her, this was not done on paper or by political statements, but on the ground—by engaging Russian peacekeepers and using Moscow's economic opportunities.
The official representative of the Russian foreign ministry noted that Moscow is doing everything to ease tension in the South Caucasus.
"The topic of the aggravation of the situation in the region will be the key topic of the negotiations between the presidents of Russia and Azerbaijan on the margins of the Shanghai Cooperation Organization summit in Samarkand [in Uzbekistan]. Considerable steps are being taken to resolve the situation also through the MOD and Russia's (…) border service. The Russian military is in close contact with both sides to reach a ceasefire and return the Azerbaijani and Armenian troops to their initial positions," Zakharova said.