Գերմանիայի կանցլեր Օլաֆ Շոլցը ասել է, որ առաջընթաց է տեսնում Արաբական Միացյալ Էմիրություններից (ԱՄԷ) բնական հեղուկ գազ (LNG) եւ դիզելային վառելիք գնելու շուրջ բանակցություններում, հայտնում է Reuters լրատվական գործակալությունը։
Գերմանիան, որը մինչեւ վերջերս մեծապես կախված էր Ռուսաստանից գազի մատակարարումից՝ ուկրաինական հակամարտության սկսվելուց հետո փորձում էր դիվերսիֆիկացնել իր էներգակիրների մատակարարումները:
Շոլցը, ով գերմանական արդյունաբերական ղեկավարների հետ երկօրյա այցով գտնվում է Պարսից ծոցի տարածաշրջանում, չի հայտնել ԱՄԷ-ի հետ բանակցությունների մանրամասները:
«Մենք պետք է համոզվենք, որ աշխարհում LNG արտադրությունը բավականաչափ զարգացած է, որպեսզի առկա բարձր պահանջարկը հնարավոր լինի բավարարել առանց Ռուսաստանում առկա արտադրական հզորություններին դիմելու», - ասել է նա լրագրողներին:
Շաբաթ օրը Շոլցը Ջիդայում բանակցություններ է վարել Սաուդյան Արաբիայի գահաժառանգ արքայազն Մուհամմեդ բն Սալմանի հետ։ Ավելի ուշ՝ կիրակի օրը, նա կմեկնի Կատար։

Канцлер Германии Олаф Шольц заявил в воскресенье, что он видит прогресс в переговорах о покупке сжиженного природного газа (СПГ) и дизельного топлива у Объединенных Арабских Эмиратов (ОАЭ), сообщает Reuters.
Германия, до недавнего времени сильно зависевшая от поставок газа из России, стремится диверсифицировать свои поставки энергоносителей после начала конфликта в Украине.
Шольц, совершающий двухдневную поездку в регион Персидского залива вместе с руководителями промышленных предприятий Германии, не сообщил подробностей о переговорах с ОАЭ.
«Нам необходимо убедиться, что производство СПГ в мире развито настолько, что существующий высокий спрос может быть удовлетворен без необходимости прибегать к производственным мощностям, существующим в России», - сказал он журналистам.
В субботу Шольц провел переговоры в Джидде с наследным принцем Саудовской Аравии Мухаммедом бин Салманом. Позже, в воскресенье, он отправится в Катар.