Դանիայի վարչապետ Մետե Ֆրեդերիկսենը «չի կարող բացառել» սաբոտաժը՝ կապված «Հյուսիսային հոսք» գազատարում արտահոսքի հետ, հայտնում է Reuters-ը։
Պաշտոնյաները նշել են, որ արտահոսքերը վտանգ չեն ներկայացնում էլեկտրամատակարարման համար, մինչդեռ փորձագետները ասում են, որ շրջակա միջավայրի վրա ազդեցությունը սահմանափակ կլինի:
Դանիայի իշխանությունները երկուշաբթի օրը հայտարարել են, որ «Հյուսիսային հոսք 2» խողովակաշարում արտահոսք է հայտնաբերվել։ Ավելի ուշ նրանց տեղեկացվել է «Հյուսիսային հոսք 1»-ում ճնշման զգալի անկման մասին, որը մինչեւ վերջերս Գերմանիայի համար գազի հիմնական աղբյուրն էր:
Շվեդիայի ծովային վարչությունը երեքշաբթի հայտնել է, որ երկու արտահոսք է հայտնաբերվել «Հյուսիսային հոսք 1» խողովակաշարում, որը մասամբ անցնում է Շվեդիայի ջրերով: Դանիայի իշխանությունները նույնպես հաստատել են արտահոսքը:

Danish Prime Minister Mette Frederiksen "cannot rule out" sabotage in connection with leaks at the Nord Stream pipelines, Reuters reports.
Frederiksen spoke after reports of simultaneous problems with the Nord Stream 1 and Nord Stream 2 pipelines.
Officials said the leaks did not pose a threat to energy supplies, and experts said the environmental impact would be limited.
Danish authorities announced Monday that a leak had been discovered in the Nord Stream 2 pipeline, which has never been used. They were later informed of a significant drop in pressure in Nord Stream 1, which until recently was a key source of gas for Germany.
The Swedish Maritime Administration said Tuesday that two leaks had been detected in the Nord Stream 1 pipeline, which runs partially in Swedish waters. Danish authorities also confirmed the leaks.
The Danish Maritime Authority has issued a navigational warning and set up an exclusion zone to ensure that ships do not pass near the leak sites.