ՀՀ իշխանությունները պետք է վթարային շենքերի կառավարման ծրագիր կազմեն։ Այս մասին սեպտեմբերի 28-ին Ազգային ժողովում տնտեսական հարցերի մշտական ​​խորհրդարանական հանձնաժողովի նիստին «Քաղաքաշինության մասին» օրենքում լրացումներ կատարելու մասին օրինագծի քննարկման ժամանակ ասաց Քաղաքաշինության հանձնաժողովի նախագահ Արմեն Ղուլարյանը։
Այդպես, մարզպետարանների, ինչպես նաեւ Երեւանի քաղաքապետարանի տվյալներով, Հայաստանում կա քանդման ենթակա 3-րդ եւ 4-րդ կարգի վթարային 600-ից ավելի բազմահարկ շենք։ Դա հանրապետության բոլոր բարձրահարկ շենքերի 3 տոկոսից մի փոքր ավել է։
«Այդ շենքերի մեծ մասը գտնվում է Երեւանում, ինչպես նաեւ հանրապետության Շիրակի եւ Լոռու մարզերում»,- նշել է Ղուլարյանը։
Բարձրահարկ շենքերից բացի, հանրապետությունում կա նաեւ շուրջ 1200 վթարային սեփական տուն։
Այսպիսով, ըստ օրինագծի, քաղաքաշինության կոմիտեն պետք է համապատասխան ծրագիր կազմի, իսկ 2022-2023 թթ. ՀՀ կառավարությունը կսկսի այն իրականացնել։ Կոմիտեի առաջարկով կորոշվի շենքերն ամրացնել, թե՞ քանդել։ Կորոշվի նաեւ, թե ում հաշվին է այդ ամենն արվելու։
Համեմատաբար կարճ քննարկումներից հետո օրենսդրական նախաձեռնությունը դրական եզրակացություն ստացավ խորհրդարանական հանձնաժողովի կողմից։

Власти Армении должны составить программу управления аварийными домами. Об этом в Национальном Собрании на заседании постоянной парламентской Комиссии по экономическим вопросам во время обсуждения законопроекта о внесении дополнений в закон «О градостроительстве» заявил 28 сентября председатель Комитета по градостроительству Армен Гуларян.
Так, по данным областных администраций, а также мэрии Еревана, в Армении имеется более 600 многоэтажных домов 3-й и 4-й степени аварийности, подлежащих сносу. Это чуть больше 3% всех многоэтажек республики.
«Большая часть этих зданий расположена в Ереване, а также в Ширакской и Лорийской областях республики», - отметил Гуларян.
Помимо многоэтажек, в республике также имеется около 1200 аварийных частных домов.
Таким образом, согласно законопроекту, Комитету по градостроительству предстоит составить соответствующую программу, а в 2022-2023 годах Правительство Армении приступит к ее реализации. По предложению Комитета будет решаться, укреплять или сносить дома. Также будет определяться, за чей счет это все будет делаться.
После относительно недолгих обсуждений законодательная инициатива получила положительное заключение парламентской комиссии.