Նոյեմբերին նավթի արդյունահանումը միանգամից 2 մլն բարելով նվազեցնելու ՕՊԵԿ+ դաշինքի որոշումը աննախադեպ է, այն կապված է ձմռան նախաշեմին շուկան հավասարակշռելու անհրաժեշտության հետ, ասել է ՌԴ փոխվարչապետ Ալեքսանդր Նովակը, հայտնում է «ՌԻԱ Նովոստին»։
«Այսօր երկու կարեւոր, ես կասեի՝ պատմական, որոշում է կայացվել։ Առաջին որոշումը ՕՊԵԿ+-ում ընդգրկված բոլոր երկրների կողմից քվոտաների կրճատումն է ընդհանուր օրական 2 մլն բարելով։ Սա այնքան աննախադեպ որոշում է, քանի որ մենք այն վաղուց չենք ընդունել, վերջին անգամ եղել է 2,5 տարի առաջ»,- ասել է Նովակը «Россия 24» հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում։
«Այս որոշումն առաջին հերթին կապված է շուկայի հավասարակշռման հետ, որը մտնում է տուրբուլենտության եւ անորոշության գոտի, հատկապես աշուն-ձմեռ ժամանակահատվածում, երբ պահանջարկը նվազում է, եւ առաջարկը պետք է ճշգրտվի»,- բացատրել է Նովակը:
Նրա խոսքով՝ ռուսական նավթի գների վերին շեմ սահմանելու գաղափարը խախտում է շուկայական բոլոր մեխանիզմները, այդ գործիքը կարող է կործանարար ազդեցություն ունենալ համաշխարհային նավթային ոլորտի վրա։
«Մենք կարծում ենք, որ այս գործիքը խախտում է շուկայական բոլոր մեխանիզմները, այն ընդհանուր առմամբ շատ կործանարար ազդեցություն կարող է ունենալ համաշխարհային նավթային ոլորտի վրա, քանի որ եթե ուզում ես դեֆիցիտ ստեղծել համաշխարհային շուկայում, ապա գների պարտադիր սահմանափակում մտցրու։ Այս միջամտությունն ընդհանրապես կարող է հանգեցնել նավթային ոլորտի մեջ թերներդրումների, արդյունահանման կրճատման եւ, որպես հետեւանք, գների բարձրացման»,- ասել է Նովակը։

Решение альянса ОПЕК+ о сокращении добычи нефти в ноябре сразу на 2 миллиона баррелей в сутки беспрецедентное, оно связано с необходимостью балансировать рынок в преддверии зимы, сказал вице-премьер РФ Александр Новак, передает РИА Новости.
«Сегодня было два важных решения, я бы сказал, исторических. Первое решение - о снижении квот на 2 миллиона баррелей в сутки суммарно всеми странами, входящими в ОПЕК+. Это такое уже беспрецедентное решение, поскольку мы давно не принимали, последний раз 2,5 года назад», - заявил Новак в интервью телеканалу "Россия 24".
«Это решение связано в первую очередь с тем, чтобы балансировать рынок, который вступает в зону турбулентности, неопределенности, особенно в осенне-зимний период, когда спрос падает, а предложение нужно откорректировать», - пояснил Новак.
По его словам,  идея установить потолок цен на российскую нефть нарушает все рыночные механизмы, этот инструмент может губительно повлиять на мировую нефтяную отрасль.
«Мы считаем, что этот инструмент - он нарушает все рыночные механизмы, он очень губительно может влиять в целом на мировую нефтяную отрасль, потому что если хочешь создать дефицит на мировом рынке - то введи обязательно ограничение цен. Это вмешательство может привести к недоинвестированию в целом в нефтяной отрасли, к сокращению добычи и, как следствие, к повышению цен», - сказал Новак.