S&P վարկանիշային գործակալությունը հաստատել է Հայաստանի երկարաժամկետ վարկային վարկանիշը B+ մակարդակում՝ կայուն կանխատեսմամբ: Կարճաժամկետ վարկանիշը մնացել է B մակարդակում: Այս մասին ասված է գործակալության հաղորդագրության մեջ:
B+ աստիճանը 14-րդն է S&P սանդղակում, որը 22 նիշ ունի, 1-ը բարձրագույնն է։
Առայժմ պատժամիջոցները չեն ազդել ՌԴ տնտեսության վրա (իսկ շղթայով՝ նաև Հայաստանի ֆինանսական հատվածի վրա) այնքան էական, ինչպես նախկինում ենթադրում էին վերլուծաբանները, այդ թվում՝ նավթի ու գազի համաշխարհային գների շնորհիվ:
Դրանից բացի, Ռուսաստանի քաղաքացիների և կապիտալի ներհոսքը կտրուկ արագացրել է Հայաստանի տնտեսական աճը։ Երկրի իշխանության գնահատմամբ՝ 2022 թվականի փետրվարից Հայաստանում բացվել է ռուսական, բելառուսական և ուկրաինական 1 700 ընկերություն, ևս 3 100 սուբյեկտներ գրանցվել են որպես անհատ ձեռնարկատերեր:
Ոչ ռեզիդենտ վարձու աշխատողների թիվը հասել է ավելի քան 12 000-ի։ Գազի գները կայուն են մնում Ռուսաստանի հետ երկարաժամկետ համաձայնությունների շնորհիվ (165 դոլար՝ հազար խորանարդ մետրի դիմաց), ինչը շատ ավելի ցածր է ներկայիս համաշխարհային գներից։ Դա կարևոր է այնքանով, որքանով գազը Հայաստանի տնտեսության համար մնում է հիմնական էներգակիրը (61 տոկոս) և մոտավորապես 80 տոկոսով գալիս է Ռուսաստանից։
Այդ պատճառով S&P-ն ավելացրել է Հայաստանի տնտեսության աճի կանխատեսումը` 1,3 տոկոսից հասցնելով 8,6 տոկոսի։ Առաջիկա մի քանի տարիների ընթացքում տարեկան միջինը 4.3% աճ է սպասվում։ Այնուամենայնիվ, երկիրը գտնվում է Ռուսաստանի դեմ պատժամիջոցների երկրորդային ազդեցության ռիսկի (ՌԴ-ին բաժին է ընկնում Հայաստանի արտահանման շուրջ 30 տոկոսը և ներմուծման շուրջ 40 տոկոսը), ինչպես նաև Ադրբեջանի հետ ռազմական բախումների վերսկսման ռիսկի տակ:
Ռուսաստանի դեմ պատժամիջոցները կարող են նաև խանգարել հայկական ֆինանսական սեկտորին փոխառություններ ստանալ արտերկրից։

The S&P rating agency has confirmed Armenia’s long-term credit rating at B+, with a stable outlook. The short-term rating is left at level B, according to the S&P statement.
B+ is 14th out of 22 on the S&P scale, with 1 being the highest rating.
So far, Western sanctions have not affected the Russian economy (along the chain—and the financial sector of Armenia) as significantly as analysts previously assumed, including due to high world oil and natural gas prices.
In addition, the influx of Russian citizens and capital has dramatically accelerated economic growth in Armenia. According to the authorities of the country, since February 2022, 1,700 companies from Russia, Belarus and Ukraine have opened in Armenia, and another 3,100 entities have registered as private entrepreneurs.
The number of non-resident employees in Armenia has grown to over 12,000.
Natural gas prices remain stable thanks to long-term agreements with Russia at a fixed price of $165 per thousand cubic meters, well below current world prices. This is important insofar as gas remains the main energy source for the Armenian economy (61% of the total energy balance) and about 80% comes from Russia, analysts say.
As a result, S&P significantly increased its forecast for the growth of the Armenian economy in 2022 from 1.3% immediately to 8.6%. In the next few years, growth is expected to average 4.3% per year.
However, the country remains at risk of a secondary impact of anti-Russian sanctions. Russia accounts for about 30% of Armenia’s exports and about 40% of imports.
The agency’s experts also attribute the resumption of hostilities with Azerbaijan to significant risks for the Armenian economy.
Sanctions against Russia could also prevent the Armenian financial sector from getting loans from abroad.