ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի՝ 2021թ. հունվարի 6-ի իրադարձությունները հետաքննող կոմիտեն միաձայն քվեարկել է նախկին նախագահ Դոնալդ Թրամփին Կոնգրես կանչելուն, ինչը կարող է հանգեցնել քրեական հետապնդման, եթե մն չենթարկվի։
Ներկայացուցիչների պալատի Դեմոկրատական կուսակցության յոթ եւ երկու հանրապետական անդամ քվեարկել են Թրամփին Կոնգրես կանչելու օգտին, որպեսզի փաստաթղթեր ներկայացնի եւ երդմամբ  ցուցմունքներ տա Կապիտոլիումի գրոհի հետ կապված։
«Նա պետք է պատասխանատվություն կրի։ Նա պետք է պատասխանի իր գործողությունների համար։ Նա պետք է պատասխանի այն ոստիկանների համար, որոնք վտանգում են իրենց կյանքը եւ մարմինները, որպեսզի պաշտպանեն մեր դեմոկրատիան»,- ասել է Դեմոկրատական կուսակցությունից կոմիտեի նախագահ Բենի Թոմփսոնը։
Դաշնային օրենքի համաձայն՝ Կոնգրեսի օրակարգին չենթարկվելը իրավախախտում է, որը պատժվում է 1-12 ամիս ազատազրկմամբ։ Եթե հատուկ կոմիտեի օրակարգն անտեսվի, Ներկայացուցիչների պալատը պետք է քվեարկի, որպեսզի գործը հանձնվի արդարադատության նախարարությանը, որն իրավունք ունի մեղադրանք առաջադրել։
Թրամփը քննադատել է կոմիտեի որոշումը՝ այն անվանելով գովազդային քայլը։ «Ինչո՞ւ կոմիտեն ինձ չի խնդրել ցուցմունքներ տալ մի քանի ամիս առաջ»,- գրել է նա Truth Social-ում։ «Ինչո՞ւ են սպասել մինչեւ վերջ։ Որովհետեւ կոմիտեն տոտալ կեղծիք է, որն էլ ավելի է պառակտել մեր երկիրը, որն, ի դեպ, շատ վատ վիճակում է՝ ծիծաղի առարկա ամբողջ աշխարհում»։

The U.S. House of Representatives committee probing the Jan. 6, 2021, attack on the U.S. Capitol by Donald Trump's supporters voted unanimously on Thursday to subpoena the former president, a move that could lead to criminal charges if he does not comply, Reuters reported.
The House select committee's seven Democratic and two Republican members voted 9-0 in favor of issuing a subpoena for Trump to provide documents and testimony under oath in connection with the storming of the Capitol.
"He must be accountable. He is required to answer for his actions. He is required to answer for those police officers who put their lives and bodies on the line to defend our democracy," the panel's Democratic chairman, Representative Bennie Thompson, said.
U.S. Federal law says that failure to comply with a congressional subpoena is a misdemeanor, punishable by one to 12 months imprisonment. If the select committee's subpoena is ignored, the full House must vote on whether to make a referral to the Department of Justice, which has the authority to decide whether to bring charges.
Trump responded to the vote with angry comments on his social media service Truth Social. "Why did they wait until the very end, the final moments of their last meeting? Because the Committee is a total 'BUST' that has only served to further divide our Country which, by the way, is doing very badly - A laughing stock all over the World?" he wrote.