Պեկինը հրաժարվում է G-20-ի շրջանակում ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենի եւ Չինաստանի նախագահ Սի Ծինփինի ծրագրված հանդիպումից։ Պեկինը չի շփվում ամերիկացի  պաշտոնյաների հետ՝ փորձելով սահմանել հանդիպման օրակարգը, ինչը կարող է խանգարել դրա կայացմանը, գրում է Politico-ն՝ վկայակոչելով աղբյուրները։
Երկար սպասված հանդիպումը դիտվում է որպես հնարավորություն՝ մեղմելու ԱՄՆ-Չինաստան հարաբերություններում լարվածությունը։
Սակայն ԱՄՆ-ի վերջին գործողությունները, մասնավորապես, Բայդենի խոստումը, որ ԱՄՆ-ն կպաշտպանի Թայվանը Չինաստանի ներխուժման դեպքում, զայրացնում են Չինաստանին այն աստիճան, որ նա մտածում է հանդիպումը չեղյալ հայտարարելու մասին։
Բայդենի եւ Սիի հնարավոր հանդիպման նախապատրաստական ​​աշխատանքները սկսվել են ամիսներ առաջ։ Սպիտակ տունը հուլիսին հայտարարել է, որ երկու առաջնորդների վերջին ելույթից հետո երկու կողմերը համաձայնության են եկել հանդիպել։ Օգոստոսին Չինաստանի արտաքին գործերի նախարարությունը պատվիրակություն է ուղարկել Ինդոնեզիա՝ Բալիում G-20-ի շրջանակում հանդիպման նախապատրաստման համար:
«Հանդիպումը դեռ հաստատված չէ»,-ասել է հանդիպման նախապատրաստական աշխատանքներին ծանոթ Վաշինգտոնի աղբյուրը։

Chinese government officials are backpedaling on a long-planned face-to-face meeting between U.S. President Joe Biden and Chinese President Xi Jinping on the sidelines of the G-20 meeting in Bali next month, POLITICO wrote.
Beijing won’t engage with U.S. officials trying to draft an agenda for the meeting, according to a person familiar with the planning—a move that could prevent it from happening at all.
The much-anticipated meeting has been seen as an opportunity for Biden and Xi to drain some rancor from a U.S.-China relationship that has descended into bitter bilateral acrimony.
But recent U.S. actions on those same issues—from President Biden’s recent pledge of a U.S. military defense of Taiwan if China were to invade, to export controls on semiconductors needed for next-generation weapons systems—are angering China to the point where it is considering backing out.
Preparations for a possible Biden-Xi meeting began months ago. The White House announced in July following Biden’s most recent call with Xi that both sides had agreed on “the value of meeting face to face” and would determine a “mutually agreeable time to do so.” China’s foreign ministry dispatched a delegation to Indonesia in August to prepare for the meeting on the sidelines of the G-20 in Bali.
The meeting “is still not confirmed,” said a Washington-based diplomat familiar with the event’s planning.