Խերսոնի խաղաղ բնակիչները եւ քաղաքացիական վարչակազմի բոլոր ստորաբաժանումներն ու նախարարությունները պետք է անհապաղ հեռանան քաղաքից եւ այսօր անցնեն Դնեպրի ձախ ափ՝ ռազմաճակատում լարված իրավիճակի պատճառով։ Այս մասին հայտնում է Խերսոնի մարզի վարչակազմի Telegram-ալիքը։
«Ռազմաճակատում լարված իրավիճակի, քաղաքի զանգվածային հրետակոծության վտանգի եւ ահաբեկչական հարձակումների սպառնալիքի պատճառով բոլոր խաղաղ բնակիչները պետք է անհապաղ լքեն քաղաքը եւ անցնեն Դնեպրի ձախ ափ»,- ասվում է հրապարակման մեջ։
Իշխանությունները մարդկանց կոչ են արել իրենց հետ վերցնել փաստաթղթերը, փողերը, թանկարժեք իրերը եւ հագուստ։ Գետային նավակները ձախ ափ են մեկնում «Ռեչպորտից», իսկ տեղաշարժի հարցերով գործում է «թեժ գիծ»։ Վարչակազմը նշել է, որ մեկնումը անցկացվում է «կազմակերպված եւ հանգիստ», կամավորներն օգնում են մարդկանց կայարանում։

The civilians of Kherson and all units and ministries of the civil administration must immediately leave the city and today cross to the left bank of the Dnieper River due to the tense situation on the front, the Telegram channel of the administration of the Kherson region reported.
"Due to the tense situation on the front, the increased danger of massive shelling of the city and the threat of terrorist attacks, all civilians should immediately leave the city and cross to the left bank of the Dnieper!" said in the publication.
Authorities urged to take documents, money, valuables and clothing with them. River boats to the left bank depart from the Rechport, a hotline is working on questions of the movement. The administration noted that the departure is "orderly and calm", people at the station are helped by volunteers.