Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը ցավակցել է Իրանի նախագահ Իբրահիմ Ռայիսիին Շիրազում կատարված ահաբեկչությունից հետո։
Իր ուղերձում Պուտինը նշել է, որ Ռուսաստանը պատրաստ է խորացնել համագործակցությունն իրանցի գործընկերների հետ հակաահաբեկչական ուղղությամբ։
«Դժվար է ավելի ցինիկ հանցագործություն պատկերացնել, քան խաղաղ մարդկանց, այդ թվում՝ երեխաների եւ կանանց սպանությունն է կրոնական սրբատեղիի պատերի ներսում։ Մենք հերթական անգամ համոզվեցինք, որ ահաբեկչությունը ոտնահարում է ոչ միայն օրենքները, այլեւ մարդկային բարոյականության նորմերը։
Կցանկանայի հավաստել ռուսական կողմի պատրաստակամությունը՝ հետագայում իրանցի գործընկերների հետ խորացնելու համագործակցությունը հակաահաբեկչական ուղղությամբ։
Խնդրում եմ ցավակցության եւ զորակցության խոսքեր փոխանցել զոհվածների ընտանիքներին, ինչպես նաեւ շուտափույթ ապաքինում ցանկանալ բոլոր վիրավորներին»,- նշվել է Ռուսաստանի նախագահի ուղերձում։

Президент России Владимир Путин выразил соболезнования президенту Ирана Ибрахиму Раиси после теракта в Ширазе.
В своем послании Путин отметил, что Россия готова наращивать сотрудничества с иранскими партнёрами на антитеррористическом направлении.
«Трудно представить себе более циничное преступление, чем убийство мирных людей – в том числе детей и женщин – в стенах религиозной святыни. Мы в очередной раз убедились, что терроризм попирает не только законы, но и нормы человеческой морали.
Хотел бы подтвердить готовность российской стороны к дальнейшему наращиванию сотрудничества с иранскими партнёрами на антитеррористическом направлении.
Прошу передать слова сочувствия и поддержки семьям погибших, а также пожелания скорейшего выздоровления всем раненым», - отмечается в послании российского президента.
В результате террористического нападения погибли 15 человек погибли, по разным данным от 20 до 45  получили ранения.