Լեհաստանը պաշտոնական դիմում է ներկայացրել Եվրամիություն ԵՄ բարձրագույն դատարանի սահմանած օրական 1 միլիոն եվրոյի չափով տուգանքների կասեցման մասին, որոնք  կապված են Վարշավայի կողմից դատական ​​բարեփոխումների վերաբերյալ դատարանի որոշումը չկատարելու հետ:
Տուգանքը սահմանվել էր մեկ տարի առաջ, քանի որ Լեհաստանը չէր լուծարել դատավորների կարգապահական պալատը, որին Բրյուսելը քաղաքականացված էր անվանել։
Տուգանքները հանվել են Լեհաստանի համար ԵՄ միջոցներից։ Այդ ժամանակվանից Վարշավան պալատը փոխարինել է նոր կառույցով, սակայն քննադատներն ասում են, որ դատավորների անկախության հեղինակազրկման խնդիրը չի լուծվել:
«Կարգապահական պալատի մասին որոշումից հետո մենք միջնորդություն ենք ներկայացրել  տուգանքների կիրառումը կասեցնելու համար», - ասել է Եվրոպական միության հարցերով նախարար Շիմոն Շինկովսկի-վել-Սեկը։
Նրա խոսքով՝ միջնորդությունը պարունակում է «ծանրակշիռ փաստարկներ» այն մասին, թե ինչպես է փոխվել դատավորների կարգապահական համակարգը։

Польша подала официальный запрос в Европейский союз о приостановке штрафов в размере 1 миллиона евро в день, наложенных высшим судом ЕС в связи с невыполнением Варшавой постановления суда о судебной реформе.
Штраф был наложен чуть более года назад из-за того, что Польша не распустила дисциплинарную палату для судей, которую Брюссель назвал политизированной. Штрафы были вычтены из фондов ЕС для Польши. С тех пор Варшава заменила палату новым органом, но критики говорят, что проблема подрыва независимости судей не решена.
«Мы подали ходатайство о приостановлении наложения штрафов после решения о Дисциплинарной палате», — заявил министр по делам Европейского Союза Шимон Шинковски-вель-Сек частной телерадиокомпании Polsat News.
По его словам, запрос содержит «веские аргументы» относительно того, как изменилась дисциплинарная система для судей.